[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

زمان پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق مستمری‌بگیران تأمین‌اجتماعی اعلام شد، روزنامه شیراز نوین

سرپرست سازمان تأمین اجتماعی از اعمال مابه التفاوت افزایش حقوق مستمری‌بگیران و بازنشستگان این سازمان از ماه جاری خبر داد.
به گزارش ایسنا، محمدحسن ‌زدا صبح دیروز در نشست خبری خود که به منظور تشریح جزییات و زمان پرداخت مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در سال ٩٨ و بسته حمایتی به کارفرمایان در سال رونق اقتصادی برگزار شد، گفت: امسال به دلیل مشکلات اقتصادی، مابه التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی از اردیبهشت ماه اعمال می‌شود و از این ماه مستمری بگیران حقوق جدید دریافت می‌کنند. وی افزود: مابه التفاوت حقوق فروردین ماه نیز در صورت تأمین مالی با حقوق اردیبهشت ماه پرداخت می‌شود، در غیر این صورت مستمری‌بگیران این مابه‌التفاوت را با حقوق خردادماه دریافت می‌کنند.
در ادامه، زدا با بیان اینکه مستمری بگیران به دو گروه تقسیم می‌شوند، گفت: یک گروه حداقل بگیران هستند که افزایش حقوق آنها توسط شورای عالی کار مشخص می‌شود. امسال شورای عالی کار ۳۶.۵درصد افزایش حقوق برای آنها در نظر گرفته که به زبان ساده‌تر باید بگویم کسانی که سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان دریافت می‌کردند، امسال حقوقشان یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان است که با دریافت مزایای جانبی همچون حق همسر، حق اولاد، حق مسکن، بن و… حدوداً دو میلیون تومان دریافت می‌کنند و زیر دو میلیون تومان دریافتی نداریم. وی با بیان اینکه مجموع این کمک‌ها در راستای این است که دریافتی حداقل بگیران از دو میلیون تومان کمتر نباشد، گفت: البته در سایر سطوح مستمری‌بگیران تعیین میزان افزایش حقوق بر عهده تأمین اجتماعی است و ما نیز بر اساس هزینه‌های روز و ملاک قرار دادن نرخ تورم این افزایش حقوق را انجام می‌دهیم.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه امسال از کانون بازنشستگان کشوری دعوت کردیم کمکمان کند و پیشنهاد مشخصی در مورد افزایش حقوق بدهد، گفت: کانون بازنشستگی کشور پیشنهاداتی ارائه کرد و سازمان تأمین اجتماعی نیز پنج سناریو در نظر گرفت که نهایتاً در جلسه‌ای که داشتیم، همان پیشنهاد کانون بازنشستگان مورد تصویب قرار گرفت که بر اساس آن در قسمت سایر سطوح مستمری بگیران، شاهد افزایش ۱۳درصدی + ۲۶۱هزار تومان به صورت نقدی به حقوق‌ها اضافه شد. یعنی کسانی که دریافتی آنها از یک میلیون و ۱۰۰هزار تومان بیشتر بود، شامل افزایش ۱۳درصدی + ۲۶۱هزار تومانی حقوق می‌شوند.
وی با بیان اینکه در پنج، شش سال اخیر مابه التفاوت حقوق‌ها زودتر از تیر و مرداد پرداخت نمی‌شد اما امسال به دلیل شرایط اقتصادی و جذب حمایت هیئت دولت، ما به التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی از اردیبهشت ماه اعمال می‌شود و مستمری‌بگیران حقوق جدید دریافت می‌کنند، گفت: مابه‌التفاوت حقوق فروردین ماه نیز در صورت تأمین بار مالی با حقوق اردیبهشت ماه پرداخت می‌شود. در غیر این صورت، با حقوق خرداد پرداخت می‌کنیم. زدا با بیان اینکه در پی افزایش حقوق، هزینه‌های سازمان در سال ۹۸، ۱۷هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد، گفت: به دلیل بار مالی سنگین اگر نتوانیم مابه‌التفاوت فروردین ماه را تأمین کنیم، این مابه‌التفاوت در خرداد ماه پرداخت می‌شود.
سرپرست سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه در سال رونق تولید قرار داریم و بر همین اساس بسته حمایتی برای کارفرمایان اعلام کردیم که شامل بخشودگی جرایم و تقسیط بلندمدت است، گفت: پرهیز از اجرای قوانین قهری در دستور کار قرار دارد. این بسته حمایتی ۱۷مورد است که دو مورد آن به صورت ویژه به مناطق سیل‌زده و کارگاه‌های آن اختصاص دارد که به صورت ویژه آنها را تحت پوشش قرار می‌دهیم. باید بگویم که در سال ۹۸ هیچ کارگاهی به دلیل اعمال قوانین تأمین اجتماعی به تعطیلی نمی‌رسد.
وی با بیان اینکه ۲۰هزار میلیارد تومان از بخش خصوصی می‌خواهیم و از آنها دعوت می‌کنیم با استفاده از بخشودگی جرایم خوش‌حسابان بدهی خود را پرداخت کنند، گفت: در مستمری‌بگیران گروهی داریم که حداقل‌ها را دریافت می‌کنند. این افراد با سوابق کمتر بازنشسته شدند و آن کسی که با هفت سال بازنشسته شده، نباید توقع دریافتی کسی را داشته باشد که با پرداخت حق بیمه ۳۰ساله بازنشسته شده؛ اما سعی می‌کنیم به این گروه نیز کمک کنیم. زدا در مورد حق همسر نیز گفت: میزان حق همسر برای مستمری‌بگیرانی که زیر ۲۰سال سابقه دارند ۳۰هزار ریال، بین ۲۰ تا ۲۵سال ۴۵هزار ریال، بین ۲۵ تا ۳۰سال ۶۰هزار ریال و بالای ۳۰ سال ۹۰هزار ریال است که مبلغ به پایه مندرج اضافه می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی