[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

اختلاف محیط‌زیست و شهرداری شیراز به رسانه‌ها کشید، روزنامه شیراز نوین

در پی ماجرای پیش آمده بین سازمان محیط زیست فارس و شهرداری شیراز، یک مقام مسئول اقدام به انتشار پاسخ کرد.
مهدی سادات شجاعی، معاون خدمات شهری منطقه یک شهرداری شیراز، در یک مصاحبه مکتوب که برای بسیاری از رسانه‌ها ارسال کرد، ماجرای جنجال ایجاد شده توسط محیط زیست را از زاویه‌ای دیگر بررسی کرد. متن خبر دریافتی شهرداری منطقه یک عیناً منتشر می‌شود.
اپیزود اول 
خبر رسید که در اداره کل محیط زیست استان فارس تخلفی ساختمانی در حال وقوع است و پیاده‌راه کنار این اداره کل در خیابان اردیبهشت تماماً توسط داربست‌های فلزی مسدود شده که با توجه به اختلال در عبور و مرور افراد، علی‌الخصوص بیمارانی که به واسطه حضور پزشکان متعدد در آن‌ محدوده رفت و آمد دارند، کارشناسان واحد پیشگیری از تخلفات ساختمانی در محل حاضر و ضمن اخطار به ایشان از ادامه کار جلوگیری به عمل آمد. 
اپیزود ۲ 
جلسه ستاد بحران شهرداری با حضور شهرداران محترم ‌مناطق و‌ معاون خدمات شهری شهردار محترم، رئیس سازمان آتش‌نشانی و رؤسای برخی سازمان‌های ذی‌ربط برگزار شده و مقرر گردید سبک‌سازی درختان جهت جلوگیری از سقوط (که به علل مختلف طی مدت اخیر بارها شاهد آن بوده‌ایم و ‌شهروندان را جانی و مالی تهدید می‌کند) و خشکه‌چینی آنها و از بین بردن علف‌های هرزه به واسطه پیشگیری از وقوع آتش سوزی در دستور کار مناطق قرار گیرد. 
اپیزود ۳ 
نمایندگان فضای سبز شهرداری همراه با پیمانکار مربوط در حال خشکه‌چینی و سبک‌سازی تنه یک درخت نخل در خیابان اردیبهشت و دقیقاً روبه‌روی سازمان محیط زیست بوده و تنها پیرچه و لیف‌های خشک اطراف درخت را به جهت جلوگیری از آتش‌سوزی و سبک‌سازی جدا می‌کردند که با حمله نیروهای محیط زیست مواجه شده و سوییچ ماشین شهرداری توسط مأموران آن‌ اداره مصادره گردید. 
در ادامه، با دعوت مأموران‌ زحمتکش شهرداری که در میان آنها فردی با ۳۰سال خدمت صادقانه حضور داشته، به ساختمان اداره محیط زیست به بهانه بازگرداندن سوییچ خودرو این‌بندگان خدا را در اداره محبوس کرده و ‌اجازه خروج به آنها داده نشد و عنوان نمودند همان‌گونه که شهرداری کار ما را تعطیل نمود، ما نیز فعالیت شما را به تعطیلی می‌کشانیم. 
اپیزود ۴
با اطلاع تلفنی از مسئله پیش آمده، اینجانب به عنوان معاون اجرایی و‌ خدمات شهری همراه با معاوت فنی و مسئول حراست شهرداری منطقه به محل مراجعه و با یکی از مسئولین آن‌ اداره به بحث نشستیم و مقرر گردید صحبت‌ها به مدیر مجموعه انتقال یابد. 
با معطلی تقریباً نیم ساعته مدیران اداره نزول اجلال فرموده و به حضور مبارکشان شرفیاب شدیم. 
این بزرگوار بی‌خبر از اصل ماجرا با داد و فریاد ابتدا شهرداری را متهم به قطع یک درخت نمودند و وقتی متوجه شدند درختی قطع نشده، شروع به بدگویی نسبت به مجموعه شهرداری و استانداری نمودند که فکر کردید که هستید و غلط کرد فلانی و غلط کرد بهمانی. 
ما جهت جلوگیری از تشدید تشنج محل را ترک ‌نمودیم و اعلام نمودیم که به واسطه این برخوردها و بی‌حرمتی نسبت به مسئولین، شکایت خواهیم کرد و حَکَم بین ما مراجع قضایی خواهد بود. 
جالب است که عوامل ایشان در خیابان و در مقابل انظار عمومی به دنبال مأموران ‌زحمتکش شهرداری دویده که شما اجازه خروج‌ ندارید و ما ضابط قضایی هستیم‌ و‌ باید دستگیر شوید. 
اپیزود ۵
مسئولین اداره مربوطه با مصاحبه‌های آن‌چنانی پیش‌دستی کرده و به خیال خود افکار عمومی را علیه مجموعه زحمتکش شهرداری تهییج کرده که شهرداری با هرس درختان در فصول نامناسب لانه پرندگان را تخریب کرده و با انتشار عکس از تعداد زیادی مثلاً لانه پرنده (گویا که آن درخت، نخل نبوده و باغ پرندگان بوده است) سعی در نشان دادن چهره‌ای غیرواقعی از مجموعه شهرداری داشته و خود را منجی بی‌چون و چرای محیط زیست معرفی نماید. 
انگار که پریشان را مجموعه شهرداری خشکانده و دشت ارژن و دشت برم و... را پاکبانان شهرداری با جاروی دستی از وحوش خالی کرده‌اند. 
وی در نتیجه‌گیری از آنچه در قالب اپیزودها بیان کرد، آورده است:
لازم نیست برای پیشرفت جامعه عصای موسی داشت و دم مسیحا. 
به هیچ سحر و جادویی هم برای بهبود شرایط کنونی نیاز نیست. 
کافی‌ست هر کس از خودش شروع کند. 
تمکین به قانون به جای دور زدن آن و غوغاسالاری‌های بی‌مورد تنها و تنها کلاف پیچیده ای را پیچیده تر می‌کند. 
اینکه یک اداره دولتی که باید به لحاظ عملکردی الگوی عوام قرار گیرد اخذ مجوز ساخت و ساز را دون شأن خود بداند و این‌گونه تنها به واسطه اینکه مأموران شهرداری به وظیفه ذاتی خود عمل کرده و از ادامه تخلف ساختمانی ایشان جلوگیری کرده‌اند، درصدد تلافی برآمده و فضا را برهم بریزد تا آنجا که مورد سوءاستفاده رسانه‌های معاند خارجی قرار گیرد، با هیچ متر و معیاری پسندیده نیست. باید دید مسئولان سازمان محیط زیست استان فارس در پی این پاسخ چه تمهیداتی خواهند اندیشید و آیا در مقام پاسخی دیگر برخواهند آمد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی