[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

افغان‌ها ماندنی شدند معاون سیاسی وزیر خارجه: از صحبت‌هایم در مورد اتباع افغان، سوءبرداشت شده است، روزنامه شیراز نوین

معاون سیاسی وزیر خارجه با تأکید بر این‌که کشورهای اروپایی باید به وظایف خود در ارتباط با مهاجران، از جمله مهاجران افغانی در ایران عمل کنند، اظهار کرد: آنها دو راه پیش ‌رو دارند؛ یا این‌که در تأمین هزینه‌های مربوط به این مهاجران به ایران کمک کنند یا این‌که بخشی از این مهاجران را به خاک خود راه دهند و آنها را در خاک خود بپذیرند.
به گزارش ایسنا، سید عباس عراقچی صبح روز شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در ارتباط با صحبت‌های روز چهارشنبه خود در مورد موضوع مهاجران افغان در ایران و برداشت‌هایی که از صحبت‌های وی در این ارتباط شده بود، تأکید کرد: از صحبت‌های من در آن گفت‌وگوی تلویزیونی سوء‌برداشت شد و یک سوء‌تفاهمی نسبت به این سخنان صورت گرفت.
وی خطاب به مجری برنامه گفت: آنچه شما به نقل از من گفتید، یک سوء‌برداشت است و من چنین چیزی نگفته‌ام که اگر تحریم‌ها فشار آورد با خواهران و برادران افغان خود خداحافظی می‌کنیم. این تعبیر من نیست و چنین برنامه‌ای نداریم. چنین نظراتی در کشور و در وزارت خارجه وجود ندارد و بحث اخراج یا بازگرداندن مهاجران افغان مطرح نیست.
این دیپلمات ارشد کشورمان اظهار کرد: مسئله‌ ما این است که دیگرانی که خود سبب ایجاد مشکلات در افغانستان از جمله آوارگی مردم این کشور شده‌اند، باید به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند. روی صحبت ما با افغانستان و افغان‌های مقیم ایران نبود. روی صحبت ما با غربی‌هاست. ما تأکید داریم که آنها باید به مسئولیت‌های خود در این زمینه عمل کنند. ما 40سال است که در کنار برادران و خواهران افغان خود در ایران زندگی می‌کنیم. شاهد حضور آنها در جبهه‌های جنگ در زمان صدام و دفاع از حرم بودیم. آنها رشادت‌های زیادی انجام دادند. آنها در جامعه ما حضور دارند و روابط خواهرانه و برادرانه‌ای با آنها برقرار است. بحث ما این است که به این عزیزان کمک شود و دیگران نیز مسئولیت‌های خود در این زمینه را انجام دهند. ما تا آنجایی که توانسته‌ایم در طول 40سال گذشته به آنها کمک کرده‌ایم و کمک خواهیم کرد. مشکلی با این موضوع نداریم، ولی تأکید داریم که غربی‌ها نمی‌توانند از یک طرف مشکلات اقتصادی برای ما به بار بیاورند و خودشان که مسبب مشکلات مردم افغانستان هستند، مسئولیتی در این زمینه انجام ندهند.
معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: این آمریکایی‌ها و غربی‌ها هستند که گروه‌های تروریستی را آنجا ایجاد کرده‌اند، جنگ راه انداخته‌اند و مسبب آوارگی مردم این کشور شده‌اند، بنابراین نباید انتظار داشته باشند که ایران فقط هزینه این مهاجران را بپردازند. آنها توقع دارند که از یک طرف ایران هزینه این مهاجران را بپردازد و از دیگر سو، ایران را تحریم می‌کنند و فشار می‌آورند. ما اعلام کردیم که در کنار ادامه‌ حمایت‌های خود از برادران و خواهران مهاجر افغان در ایران، اروپایی‌ها نیز به وظایف خود عمل کنند. ما درواقع گزینه جدیدی را در برابر این مهاجران قرار دادیم. مهم این است که اروپایی‌ها به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. آنها در این زمینه دو راه در پیش ‌رو دارند. راه اول این است که در تأمین هزینه‌های این مهاجران با ما همراهی کنند و راه دوم این است که بخشی از این مهاجران را در خاک خود راه بدهند. بحث بازگشت این مهاجران به افغانستان یا خداحافظی نیست، بلکه گزینه‌های جدیدی در برابر آنها گذاشته شده است.
عراقچی در ادامه‌ گفت‌وگوی خود تأکید کرد: ما به مسئولیت خود در مورد مهاجران افغان بیش از حد توانمان عمل کرده‌ایم و اروپایی‌ها نیز باید به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند. دوستانی که در داخل کشور در ارتباط با این موضوع مقاله یا مطلبی می‌نویسند، به این نکته توجه کنند که مواضع آنها اروپاپسند نباشد. نکاتی را مطرح نکنند که فشار و مسئولیت در این زمینه از دوش اروپایی‌ها بردارند. این موضوع را درک کنند، چرا که یک بحث جدی است. اروپایی‌ها باید به وظایف خود عمل کنند و مواضع داخلی ما در این زمینه همان‌طور که اشاره شد، نباید اروپاپسند باشد، به نحوی که بار و مسئولیت از دوش اروپایی‌ها برداشته شود.
وی در پاسخ به این سوال که ما سالانه به چه میزان هزینه در ارتباط با مهاجران افغان پرداخت می‌کنیم، اظهار کرد: آقای رئیس جمهور در روز چهارشنبه در مطالبی که در این زمینه مطرح کردند، این رقم را حدود هشت میلیارد یورو در سال عنوان کردند. مسلماً پرداخت این هزینه‌ها فقط بر دوش ایران نیست. این یک مسئولیت بین‌المللی است. مسئولیت پرداخت این هزینه‌ها برعهده کسانی است که باعث آوارگی مردم افغانستان شده‌اند. آنها باید مسئولیت این هزینه‌ها را برعهده بگیرند یا در تأمین بخشی از آن کمک کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی