[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

تولید بر مدار بازار صادرات باشد، روزنامه شیراز نوین

رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز تقویت بازار صادراتی را زمینه‌ساز رعایت الگوی کشت محصولات کم آب‌بر دانست و گفت: اگر بازار صادرات را داشته باشیم و به‌عنوان نمونه، کشاورز به جای برنج پیاز بکارد و با مصرف آب کمتر همان درآمد را پیدا کند، هیچ‌کس به سمت کشت برنج نمی‌رود.
محسن عدالت شنبه در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: باید بررسی کنیم که چرا با وجود اینکه همه فشار می‌آوریم و قانون تصویب می‌کنیم که کشاورز برنج نکارد اما باز هم برنج می‌کارد؛ چرا کشاورز این همه به کشت برنج علاقه دارد؟ آیا این کشت، یک کشت راحتی است؟ کشاورز به این دلیل به دنبال کشت برنج است چرا‌که معاش او از برنج بیرون می‌آید.
وی افزود: ما نسخه دیگری دست کشاورز نداده‌ایم و تلاش نکردیم به کشاورز بگوییم اگر این محصول را نکاشتی به جای آن این محصول را بکار و مطمئن باش درآمد تو معادل برنج خواهد بود.
این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه شیراز گفت: به‌عنوان مثال، مشاهده کردیم امسال بازار صادراتی پیاز باز شد و قیمت دلار به‌گونه‌ای بود که پیاز تا ۱۲‌هزار تومان افزایش یافت و هر‌کس پیاز کاشته بود، وضعیتش خوب شد، پیاز را با چند لیتر آب می‌توانیم تولید کنیم؟ برای کشت هر کیلو پیاز در مزرعه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰‌لیتر آب مصرف می‌شود اما برای کشت برنج حدود هشت هزار لیتر آب مصرف می‌شود.
این عضو هیئت علمی ‌دانشگاه شیراز گفت: تا زمانی که نگاه سیستمی‌ به معضلات کشاورزی نداشته باشیم و بخواهیم جزیره‌ای به کشاورزی نگاه کنیم هیچ مشکلی در این زمینه حل نمی‌شود و تا زمانی که در تمام تصمیم‌گیری‌ها معاش کشاورز را درنظر نگیریم هر قانونی که به بهترین شکل در بهترین مراکز آکادمی ‌اجرایی نیز نوشته شده باشد قابل اجرا نخواهد بود. عدالت با تأکید بر اینکه دولت باید بازار صادراتی را برای کشاورزی فراهم کند اظهارکرد: اگر تمام نگاه‌ها به اقتصاد و معاش کشاورز نباشد قوانین هیچکدام برخورد واقعی خود را نخواهد داشت، به جای اینکه بیاییم محصولات کشاورزی را سرکوب کنیم بازار صادراتی این محصولات را تقویت کنیم.
وی ادامه داد: دولت‌ها قیمت‌ها را همیشه پایین نگه می‌دارند و این سرکوب شدن قیمت باعث می‌شود که کشاورز توانمند نشود، کشاورزی که توانمند نشود سفارش پژوهش نخواهد داد و آموزش برای او اهمیتی ندارد چون پولی ندارد در این زمینه هزینه کند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: اما اگر کشاورز توانمند شد دانشگاهیان نیز از نظر پژوهشی و آموزشی توانمند می‌شوند.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز گفت: دولت‌ها قیمت محصولات کشاورزی را به صورت دستوری پایین نگه می‌دارند و از جیب کشاورز سوبسید به مصرف کننده عادی می‌دهند ولی قیمت گذاری کالاهای صنعتی را رها کرده‌اند و کارخانه‌ها تا می‌توانند افزایش قیمت می‌دهند؛ قیمت خودرو را ببینید که چه شد.
عدالت تأکید کرد: باید سیاست‌های کلی کشور در ارتباط با کشاورز و کشاورزی اصلاح و الگوهای دنیا پیاده شود.
وی ادامه داد: دنیا سراغ کشاورزی رفت و کشاورزی را توسعه داد و ثروتی که از این راه به‌دست آورد را در صنعت سرمایه‌گذاری کرد و کار توسعه صنعتی را دنبال کرد اما ما کشاورزی را سرکوب و به خاک سیاه نشاندیم.
رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز گفت: گفتیم تنها به سمت صنعتی شدن حرکت کنیم، آیا صنعتی داریم؟ ما ۲‌کارخانه خودروسازی داریم که تنها مونتاژ می‌کنند و بقیه صنایع نیز از یارانه انرژی استفاده می‌کنند و روی پا ایستاده‌اند، اگر قرار باشد انرژی را به قیمت آزاد و جهانی به آنها ارائه دهیم، هیچکدام توان ایستادگی نخواهند داشت.
عدالت افزود: کالای کشاورزی ما امروز در کشورهای اطراف مشتری دارد و ما خیلی راحت می‌توانیم صادرات کنیم و ارز به مملکت بیاوریم اما چند درصد کالاهای صنعتی ما توان صادراتی دارند؟
انگشت اتهام را متوجه کشاورز نکنیم
این استاد دانشگاه در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو اظهار داشت: باید جو روانی و فرهنگی جامعه را از زیان‌بار بودن کشاورزی بیرون بیاوریم، متأسفانه از هر تریبونی در هرجای این کشور هر ویرانگری که اتفاق افتاده اولین انگشتمان را به سمت کشاورز و کشاورزی و حوزه‌های مرتبط با آن می‌بریم.
عدالت افزود: اگر کشاورزی مخرب است پس چرا آن را ادامه می‌دهیم؟ اگر نمی‌خواهیم آن را ادامه دهیم پس راهکار جایگزین چیست؟ متأسفانه جوانان از کشاورزی گریزان شده‌اند، همه را از این بخش فراری داده‌ایم.
وی ادامه داد: مدام می‌گوییم کشاورزی آب مصرف می‌کند، خب این آب مصرف می‌شود چون ۹۰‌درصد گیاه آب است، مثل این است که بگوییم چرا صنعت ساختمان سیمان مصرف می‌کند، البته این انتقاد که چرا آب را بد مصرف می‌کنیم درست است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی