[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۷
  • دوره جدید

عوارض آلایندگی قانون را تحریف کرد ، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم لامرد در مجلس با انتقاد از موضع‌گیری نمایندگان استان بوشهر درخصوص توزیع عوارض آلایندگی عنوان کرد: آلایندگی‌های ناشی از پارس جنوبی، استان‌های هرمزگان، فارس و بوشهر را تحت تأثیر قرار داده و براساس قانون برنامه ششم توسعه این عوارض باید به هر سه‌استان تعلق بگیرد.
به گزارش شیراز نوین به نقل از خانه ملت‌، سیدمحسن علوی در نشست علنی روز دوشنبه 20 خرداد مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 75 قانون اساسی عنوان کرد: در استان‌های فارس و هرمزگان جهت اجرای قانون، عوارض آلایندگی شاهد کم لطفی برخی از همکاران استان بوشهر بودیم.
نماینده مردم لامرد در مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان بوشهر بهتر از هر‌کس دیگری بر مفاد برنامه ششم توسعه اشراف دارند و خوب می‌دانند که عوارض آلایندگی حق شهرستان‌هایی است که از آلایندگی متأثر می‌شوند.
وی ادامه داد: جای تأسف و تأمل است که از تریبون مجلس ضمن به کار بردن نسبت‌های ناروا به همکاران خود، قانون را تحریف نموده و چنین عنوان می‌کنند که عوارض آلایندگی پارس جنوبی فقط حق مردمان استان بوشهر است، حتی اگر با فاصله 300کیلومتری هیچ‌گونه تأثیرپذیری از آلایندگی نداشته باشند.
علوی اظهار کرد: متأسفانه مدتی است که خبر مصوبه اخیر سازمان محیط زیست درخصوص نحوه توزیع عوارض آلایندگی پارس جنوبی در مناطق تحت‌تأثیر آلایندگی یعنی شهرستان‌های جم، لامرد، عسلویه، مهر و پارسیان سبب واکنش‌ها و موضع گیری‌های مقامات و مسئولان استان بوشهر علیه مقامات استان فارس و هرمزگان شده است. استان‌های فارس و هرمزگان روابط دیرینه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با استان بوشهر دارند، بنابراین زیبنده نیست مسئولان استان بوشهر با کتمان حقیقت و ارائه گزارش خلاف واقع، باعث ایجاد فاصله بین مردم عزیز استان‌ها شوند.
وی ادامه داد: آیا قانون برای اجرا کردن است یا خیر؟ آیا تضییع حقوق کسانی که از آلایندگی آسیب می‌بینند، رواست؟
این نماینده مردم در خانه ملت، یادآور شد: در ماده‌6 برنامه ششم توسعه به دو نوع عوارض اشاره شده است؛ نخست عوارض ارزش افزوده و دوم عوارض آلایندگی. در همین ماده صراحتاً اعلام شده که عوارض ارزش افزوده صنایع هر استان به نسبت جمعیت شهرستان‌های همان استان، توزیع و هیچ استانی حق دریافت عوارض ارزش افزوده از استان دیگر را ندارد.
علوی تصریح کرد: اما درخصوص عوارض آلایندگی، قانون صراحتاً اعلام کرده که این عوارض صرفاً به شهرستان و یا شهرستان‌های ناشی از آلایندگی اختصاص خواهد یافت که ممکن است این شهرستان‌ها به دو یا چند استان تعلق داشته باشند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: تأثیرگذاری و میزان آلایندگی در شهرستان‌های واقع در چند استان توسط سازمان محیط زیست تعیین می‌شود. توزیع عوارض آلایندگی در شهرستان‌های غیر برابر قانون، تصرف در اموال عمومی است و جرم و قابل مجازات است.
علوی اضافه کرد: تصرف در عوارض پارس جنوبی با مصوبه غیرقانونی کمیته توزیع عوارض آلایندگی استان بوشهر آغاز و تاکنون ادامه دارد و عوارض پارس جنوبی را به دو قسمت تقسیم کردند که شامل یک قسمت 55‌درصدی و یک 45‌درصدی می‌شود. وی ادامه داد: قسمت 55‌درصدی این عوارض بین شهرستان‌های استان بوشهر توزیع شده است و این اقدام سبب شده بوشهر با 300هزار نفر جمعیت 38‌درصد از عوارض آلایندگی پارس جنوبی را دریافت کند و شهرستان عسلویه با بیشترین حجم از آلودگی، کمتر از 10‌درصد و شهرستان جم نیز کمتر از 7‌درصد از عوارض آلایندگی عسلویه را دریافت نمایند، این در حالی است براساس نظر کارشناسان عوارض آلایندگی هیچ تأثیری در شهرستان بوشهر که 38‌درصد از عوارض آلایندگی را به خود اختصاص می‌دهد، ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی