[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

متجاهران بی‌باک ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

جای تأسف است که همچنان درگیر موضوع کشدار ساماندهی معتادان متجاهر هستیم و باید زمان گران‌بها را صرف موضوعی کنیم که به‌قولی نقشه راهی برای ساماندهی آن نداریم. حالا در شرایطی دوباره موضوع معتادان متجاهر در شیراز مطرح می‌شود که انگار سرخط موضوع را بررسی می‌کنیم درحالی‌که سالانه ارقام قابل‌توجهی صرف مقابله با این پدیده شده و می‌شودکه گاهی نام بیماری روی آن می‌گذاریم. 
انگار درتمام این سال‌ها برنامه مدونی برای ساماندهی موضوع نداشتیم و از آن می‌توان به اقدام کور تعبیر داشت، چراکه در اسفندماه معتادگیری و درفروردین همه را آزاد می‌کنیم‌. نبود محلی مشخص برای نگهداری آنان به بزرگترین نقطه ضعف در برابر چرخه اعتیاد تبدیل شده است...

 این بی‌برنامگی‌ها هر‌سال درحال تکرار است‌. معتادانی که دستگیر و آزاد می‌شوند و به‌خوبی با این پروسه آشنایی دارند. 
یکی دوسال پیش بود که برای تهیه گزارشی از وضعیت بافت قدیم شیراز به این منطقه رفتیم که با موضوع اصلی اعتیاد درآن روبه‌رو شدیم. مردم بافت قدیم اعتقاد داشتند پارک‌های محله‌ای که ساخت آن برای شهرداری یک افتخار محسوب می‌شود برای آنان بلای آسمانی است چراکه معتادان برای تأمین و یا استعمال مواد مخدر در این پارک‌ها اجتماع می‌کنند و ویترینی از هنرهای خود را در مقابل دیدگان فرزندان آنان به نمایش می‌گذارند. گذرهای بافت تنگ و باریک است و راهروهای اتصال‌دهنده خانه و مدرسه از همین دالان‌ها می‌گذرد. 
سازمان بهزیستی هم دراین مناطق منازلی را برای اجتماع معتادان تدارک دیده بود و هرچند مخالفان بسیاری داشت اما بعداً مشخص شد به‌نوعی با ایجاد این واحدها و توزیع لوازم بهداشتی و دارویی مانع گسترش بیماری‌های احتمالی آنان می‌شود. پلیس شیراز هم دایم دراین محلات گشت می‌زند تا تعادل امنیتی را برقرار نماید. کانون‌های فرهنگی بسیاری نیز دراین مناطق با وابستگی به سپاه فعال هستند و یا حداقل تابلوهایی را برای کارهای فرهنگی و مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نصب کرده‌اند اما حاصل تمامی‌ تلاش‌های سلبی و ایجابی افزایش آمارهای تکان‌دهنده اعتیاد و تقاضا برای مصرف است. آمارفزاینده کشفیات پلیس فارس موید این مطلب است. درحالی‌که رشد کشفیات وابسته به رشد تقاضا و رشد تقاضا موید آمارهای فزاینده ابتلا به اعتیاد است. اعتیادی که فحشا را به‌دنبال خود دارد و ایدز محصول مشترک اعتیاد و فحشاست. 
لازم است دراین فرصت نگاهی داشته باشیم به برخورداری اطلاعات مقامات کشوری مرتبط با مبارزه با مواد مخدر از موضوعات مبتلابه‌، آیا این اطلاعات برای داشتن برنامه کافی نبوده و نیست؟ دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور حدود یک‌ماه قبل گفته ۷۰‌درصد زندانیان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با مواد مخدر مرتبط هستند و بخش مهمی ‌از سرقت‌ها و بیماری‌های واگیردار نیز ناشی از اعتیاد است.
همچنین او منشأ ۷۵‌درصد طلاق‌های صورت گرفته در کشور را اعتیاد ذکر کرده است. بر اساس برآورد انجام شده بیش از ۱۱‌درصد تولید ناخالص ملی صرف موضوعات مربوط به مقابله با مواد مخدر می‌شود. به گفته این مسئول توان سپاه و بسیج را رسماً به موضوع مقابله با اعتیاد کشاندیم و دراین رابطه با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سپاه پاسداران در ۱۰‌استان برای معتادان متجاهر اردوگاه‌های ترک اعتیاد دایر خواهیم کرد که ۲مرکز تاکنون افتتاح و سایر مراکز (نیز تالحظه انتشار خبر در اردیبهشت‌ماه 1398‌) بالغ بر ۶۰‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند.
دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام داشته توجه به کاستن آثار تخریب مواد مخدر ضروری است زیرا در سطح کشور پنج آسیب اولویت‌دار تعریف شده که در رأس تمام آنها مواد مخدر قرار دارد.
نقطه سر خط- به‌نظر می‌رسد آمار و اطلاعات کافی درمورد مواد مخدر و آسیب‌های ساری‌و‌جاری منشعب از آن دراختیار مسئولان ملی و استانی قرار دارد اما اراده‌ای برای مهار آن وجود ندارد. در سال‌های اخیر و به روال معمول از مردم خواسته شد تا در راه مبارزه با مواد مخدر مشارکت جدی داشته باشند. حال اگر برفرض مثال به بافت قدیم شیراز سری بزنیم معنای مشارکت مردم در امر مبارزه با مواد مخدرکاملاً دستگیرمان می‌شود. محدوده‌ای محصور با نفرات شناخته شده‌، درچنین شرایطی اعلام گزارش از نحوه خرید و فروش و یا حضور باندهای توزیع‌کننده مواد مخدر و مشروبات الکی چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد چراکه با این شیوه خانواده‌ها را با یک یا چند باند فعال‌، درگیر و رودررو می‌کنیم.
در سال‌های گذشته و اشراف اطلاعاتی دستگاه‌های مرتبط و رسانه‌ها و همچنین ورود فرمانده سپاه فجر سردار غیاثی به فارس و اعلام گزارش وی از محدوده حرم مشخص شد تا چه عمقی از مناطق شهری تحت رصد است. اطلاعات موجود برای برخورداری از یک برنامه جامع وعملی‌، کافی است اما همانطورکه در اوایل نوشتار اشاره شد ما معتقدیم اراده‌ای برای مبارزه جدی وجودندارد. نباید فراموش کرد که چرخه قاچاق فعال‌ترین چرخه اقتصادی درکشوراست که این روزها بدون تورم درحال توزیع وحفظ مشتری است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی