[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

دانش‌آموز و گُل، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

اخیراً اعلام شده دانش‌آموزان معتاد، بیشتر گل مصرف می‌کنند! لطف رفت و آمد مدیران و برگزاری مراسم تکریم و معارفه آنان دراین است که خیلی نرم آمارهایی ارایه می‌شود که درایام سال غیر‌ممکن است ارایه شود. درحوزه سیاست چون جابه‌جایی‌ها با فشار انجام می‌شود قبل و بعد رفت‌و‌آمدها گزارش‌هایی ارایه می‌شود که دامنه‌دار است. درحوزه اقتصادی نیز با توجه به تأثیر‌پذیری ازحوزه سیاست امور به همین دشواری است. آمدوشد مدیران حوزه اقتصاد وابسته به هزار فاکتوراست. اینکه مدیران گذشته کم‌کاری داشته‌اند و یا فرماندهی جبهه اقتصاد را نیاموخته بودند و یا میلی به دانسته‌های آن نداشتند و جبهه اقتصادی را به التهاب کشیدند و یا از ظرفیت‌های قانونی برای بهبود امور استفاده نکردند بماند...

اما بی‌توجهی به حوزه اقتصاد گسترش‌دهنده آسیب‌هایی چون اعتیاد است.
حالا در شرایطی هستیم که تمام کارهای مثبت و منفی در حوزه اقتصاد سیاسی اثرات خود را بر حوزه اجتماعی گذاشته و به وضوح می‌توان این تأثیرات را دید. متأسف هستیم که نوجوانان و جوانان کشومان به دام اعتیاد افتاده‌اند. اعتیاد و خرید‌وفروش مواد مخدر یکی از اصلی‌ترین شاخه‌های اقتصاد پنهان و پرسود درجامعه است. دریک بخش شاهد آلوده کردن نوجوان‌وجوان به مواد مخدرهستیم و از طرفی عرضه آن به‌واسطه تقاضای بالا افزایش یافته است. رشد عرضه آمار کشفیات را افزایش داده و این جای تأسف دارد چراکه یکی از مناطق مورد هدف توزیع با رشد تقاضا درحاشیه و یا داخل مدارس است. تنوع درعرضه مواد مخدر صنعتی و سنتی باعث رشد مصرف شده است.
از طرفی بیکاری بعضی انسان‌ها را وادار به ورود به تجارت موادمخدر می‌کند. ما در یک جامعه غیر‌صنعتی زندگی می‌کنیم که باوجود تمامی ‌آنچه با ارایه آمارهای دروغ درمورد اشتغال و درآمدهای پایدار منتشر می‌شود اما فرصتی برای کسب درآمدهای حداقلی برای پایداری یک زندگی مختصر وجود ندارد.
اخیراً دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدرکشور اعلام داشته است که مصرف ماده مخدرگل دربین دانش‌آموزان رشد داشته است. پرواضح است گروه‌های توزیع موادمخدر برای پایداری عرضه و حفظ گروه‌های هدف‌، مشتریان خود را از سنین پایین انتخاب می‌کنند.
برابر آنچه سردار اسکندر مؤمنی اعلام داشته پاکسازی ویا ایمن سازی اطراف مدارس تا شعاع چند صد متری وظیفه گروه‌های بازدارنده است و طی دوماه نخست امسال با رشد 154‌درصدی کشف مواد مخدردرحاشیه مدارس مواجه بوده‌ایم.
نقطه سرخط- خیلی رک وپوست کنده باید با مسئولان و مدیران حوزه اجتماعی‌، آموزش‌وپرورش و نیروی انتظامی ‌سخن گفت. چراکه ابتلا حتی یک دانش‌آموز به مواد مخدر آمار وحشتناکی است تاچه رسد به آنکه آماربدهیم دانش‌آموزان ما گل مصرف می‌کنند. از اینکه سن اعتیاد به‌شدت کاهش یافته و به مدارس رسیده باید از درگاه الهی طلب مرگ کنیم. هرچند مدیران ما اهل یک عذرخواهی ساده هم نیستند.
غفلت درنظام آموزش وپرورش‌، غفلت درحوزه اجتماعی، غفلت درحوزه اقتصادی و معیشت مردم و غفلت در امور بازدارنده دست بدست هم می‌دهد و این فاجعه بزرگ را رقم می‌زند. پذیرفتنی نیست که دراطراف مدارس ما افرادی بنام ساقی به دانش آموزان موادمخدر بفروشند و این کار سال‌های سال ادامه پیداکند. آنطور که دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور گفته مراقبت‌ها تشدید شده و اطراف مدارس را به‌شدت کنترل می‌کنند و رشد 154‌درصدی کشفیات محصول همین اتفاق بوده است.
ما وقتی اقتصاد کشور را با بحران روبه‌رو می‌کنیم تا افراد بیکار فروشند و یا مصرف‌کننده مواد مخدر بشوند. ما وقتی بیکار تولید می‌کنیم و در کارخانه‌ها را می‌بنیدم و راه را برای قاچاق و قاچاقچی باز می‌کنیم‌، باید هم منتظر آسیب‌های بزرگ باشیم. دانش‌آموزی که اهل مصرف مواد مخدر است قطعاً ازداخل خانه و هم‌نشینی با اهل خانواده به این درجه رسیده و حالا به عنوان یک مبلغ سایر همسالان خود را به استعمال موادمخدر توصیه می‌کند. به‌طور یقین افراد خارج از مدرسه قادر به توفیق دراین راه نیستند.
به‌هر صورت باید جلوی این داستان گرفته شود چه دولتی‌ها آمار بدهند وچه ندهند وضعیت ظاهری جامعه حکایت‌های تلخی دارد. حضور معتادان متجاهر اولین آمار و هویداکننده موضوعات اجتماعی است. وفور چهره‌های معتاد معنای خاص خودش را دارد که شیراز تا چه‌حد برای حضور فرد معتاد و داستان اعتیاد امن است. رشد کشفیات هزاران کیلومتر آنطرف‌صتر از مرزها دلیل توفیق در مبارزه نیست بلکه دال برناکامی ‌برنامه‌های اجتماعی اقتصادی است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی