[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۷
  • دوره جدید

افزایش اجراهای حرفه‌ای و ماندگار در فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه فرهنگ - محسن دانش 
تماشاگر تئاتر زاویه تصویر را خودش انتخاب می‌كند یعنی در لحظه، بنا به اتفاقات روی صحنه، تصمیم می‌گیرد كدام سو یا كدام بازیگر یا كدام قسمت از دكور را تماشا كند؛ در صورتی كه در تله تئاتر، بیننده نمایش، حق انتخابی در دیدن زوایای تصویری ندارد، بلكه فرد دیگری به نام كارگردان در این مورد تصمیم می‌گیرد.
در سالن تئاتر جمعی شاهد اتفاق افتادن قصه بر روی صحنه هستند. همین وجود جمع، یك شور آیینی به اثر می‌دهد؛ یعنی حضور بی واسطه تماشاگران در سالن، حالتی آیینی را به وجود می‌آورد كه بر حظ دریافت محتوای نمایش تأثیر شگرفی دارد. در حالی كه برای تله تئاتر چنین جوی وجود ندارد. در تئاتر، بازیگر دارای تداوم و حس بازیگری است، یعنی در روند جریان نمایش، حس بازیگر، پله پله چیده شده و شكل می‌گیرد و با دیگران به ارتباط می‌رسد؛ در صورتی كه در تله تئاتر این حس مداوم قطع می‌شود و برای گرفتن برداشت‌های مجدد، باید تكرار شود.
ورود سرمایه‌گذاران به عرصه هنرهای نمایشی
«مهران مقدر» باور دارد که با مشارکت بخش خصوصی، می‌توان تئاترهای تلویزیونی فارس را پویاتر کرد و شتاب بیشتری به فعالیت‌های نمایشی استان بخشید.
این هنرمند شیرازی می‌گوید: باید نوع برنامه ریزی‌ها به سمت جذب سرمایه‌های بخش خصوصی و ورود سرمایه گذاران به عرصه هنرهای نمایشی باشد تا وضعیت کنونی تئاتر تغییر کند و شاهد استمرار اجراها در طی یک سال باشیم.
وی معتقد است که به علت کمبود بودجه و هزینه کردهای شخصی هنرمندان این حوزه از هنر، بیشتر آثار ساخته شده دچار مشکلات فنی هستند و به شکل غیر حرفه‌ای روی صحنه می‌روند؛ در حالی که هر اثر نمایشی تا پیش از اجرا باید کاملاً عیب یابی و نقاط ضعف احتمالی آن، برطرف شود.
افزایش مخاطبان
او می‌افزاید: بیشترین نگرانی سرمایه گذاران هنر‌های نمایشی در فارس، برگشت هزینه‌های اولیه است که البته در شرایط کنونی هم منطقی به نظر می‌رسد، اما این وضعیت قابل اصلاح است و با طراحی برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری و تدوین ساختارهای بنیادین هنر تئاتر در استان، سامان می‌یابد.
به نظر این هنرمند نمایش، بهترین راهکار افزایش اطمینان حامیان مالی، بردن تئاتر به خانه‌های مردم است که برای نمونه می‌توان به تهیه و پخش تله تئاترها از شبکه استانی اشاره کرد. وی ادامه می‌دهد: تئاترهای تلویزیونی، یکی از اهرم‌های قابل اتکا برای ورود به خانه‌های مردم است و تأثیر غیر قابل انکاری بر افزایش مخاطبان و سرمایه گذاران هنرهای نمایشی دارد. به عبارت بهتر، پخش تله تئاترها از شبکه استانی، مقدمه ورود این هنر به سبد فرهنگی خانوارهاست و به تدریج، زمینه‌های رونق بخشی به هنر نمایش را در استان هموارتر می‌کند.
اجراهای غیر جشنواره‌ای
این کارگردان تئاتر اطمینان دارد که با افزایش اجراهای غیر جشنواره ای و فرصت دادن به جوانان مستعد و هنرمند، بسترهای مؤانست بیشتر مردم با هنر و به دنبال آن، برگشت سرمایه اولیه تهیه اثر مهیاتر می‌شود.
او می‌گوید: به علت مشکلات مالی فراوانی که بر پیکره تئاتر فارس چنبره زده است، در بیشتر اجراها، از موسیقی مصنوعی و از قبل ساخته شده بهره می‌برند و اصول حرفه‌ای‌گری را رعایت نمی کنند؛ بنابراین، مخاطبان هم کمتر با حس اثر ارتباط برقرار می‌کنند و شاهد اجراهایی با تعداد بی شمار صندلی‌های خالی هستیم.
او می‌افزاید: از طرف دیگر، دکوربندی‌ها بسیار سرسری و در حد رفع تکلیف است و اغلب، هیچ جذابیتی برای مخاطبان ندارد. 
بهینه‌سازی مدیریت‌های هنری
این نمایشنامه نویس با اشاره به نقش مهم دکور صحنه در جذب تماشاگران ادامه می‌دهد: بی‌توجهی به عناصر نمایشی صحنه و تأکید بیش از حد بر متن‌های معناگریز، یکی از مهم‌ترین عوامل دوری مردم از تئاتر است و تاکنون، آسیب‌های زیادی را به بدنه هنرهای نمایشی فارس وارد کرده است. به باور این هنرمند، راز موفقیت یک اثر نمایشی در پرداخت خوب و رعایت نسبت‌های هنری همه عوامل صحنه است و بدون درک این موضوع، نمی‌توان انتظار داشت که بتوان مخاطبان بی شماری را در سالن‌های نمایشی استان مشاهده کرد. مقدر، یقین دارد که توان هنرمندان تئاتر فارس برای تهیه  آثار شاخص، بسیار زیاد است و با بهینه سازی مدیریت‌های هنری و تدوین برنامه‌های هدفمند فرهنگی و هنری، می‌توانیم شاهد اجراهای بسیار حرفه ای و ماندگار در استان باشیم.
رونق فزاینده‌تر اجراهای استانی
از نگاه این بازیگر، موفقیت و تأثیرگذاری هر اثر نمایشی در گرو تداوم اجراهاست و نباید تصور کنیم که با روی صحنه رفتن پشت سرهم و متراکم چند اثر نمایشی در روزهای برپایی جشنواره، همه مشکلات این هنر حل شده است و تا سال بعد خیالمان راحت باشد.
او می‌گوید: اصولاً مردم فارس در طی یک سال، خیلی کم تئاتر می‌بینند و میزان اندک اجراها، فاصله آن‌ها را با این هنر بسیار زیاد کرده است، در حالی که باید از طریق اجراهای ماهانه و استمرار نمایشی، مدام به مردم یادآوری کنیم تئاتر ببینند و یادشان باشد با تماشای هر اثر نمایشی، چقدر می‌توانند خودشان را از فشارهای ناخواسته زندگی برهانند.
و می‌افزاید: از سوی دیگر با افزایش اجراها، گردش مالی بهتری را در هنرهای نمایشی استان فراهم می‌سازیم و فرصت‌های بیشتری را برای تهیه آثار نمایشی ایجاد می‌کنیم که در نهایت، سبب رونق فزاینده تر اجراهای استانی و گرایش افزون تر حامیان مالی به مشارکت در تهیه کارهای نمایشی می‌شود. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی