[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

امام جمعه شیراز: کسی قادر به تضعیف نماز جمعه نیست، روزنامه شیراز نوین

امام جمعه شیراز با اشاره به حدیثی از امیرالمومنین علی(ع)، مبنی بر اینکه  ایمان درختیست که ریشه و تنه آن یقین، شاخه‌اش تقوا، شکوفه‌اش حیا و میوه‌اش بخشندگی است، تأکید کرد که یقین داشتن یعنی توحید افعالی.
به گزارش  ایسنا منطقه فارس، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، در خطبه‌های نماز جمعه 4 مرداد شیراز در ادامه مباحث طرح شده پیرامون ابعاد معنوی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، یکی از  این نکات مهم را  ایمان دانست و گفت:  ایمان یکی از صفات مهم معنویست که باید در هر فردی تقویت شود.
آیت‌الله دژکام با تأکید بر ضرورت تقویت یقین بر ای رسیدن به  ایمان کامل، گفت: همانگونه که در حدیث ذکر شده آمده شاخه درخت  ایمان تقوا است و پرهیزکاری است.
امام جمعه شیراز با اشاره به پیش رو بودن انتخابات در پایان سال 98، ضرورت توجه به تقوا را مورد تأکید قرار داد و گفت: شکوفه درخت  ایمان حیا و میوه‌اش بخشندگی است؛ انسان با  ایمان حیا و شرم دارد؛ بی‌حیایی هم انواع و اقسامی‌دارد که یکی از ارکان آن بی‌حیایی در پوشش و لباس است.
آیت‌الله دژکام در خطبه دوم نماز جمعه شیراز با اشاره به قرارداشتن در آستانه چهلمین سال اقامه نماز جمعه در  ایران، ویژگی‌های  این آئین و ابعاد اهمیت آن را یادآور شد و تأکید کرد که خوف ظالم نسبت به اطلاع امام جمعه از ظلم او، یکی از تأثیرات مهم نماز جمعه محسوب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد که هر ظالمی‌در جامعه ما نگران است و می‌ترسد که ظلم او به گوش امام جمعه برسد و در تریبون نماز جمعه آن را گوشزد کرده به ظالم تشر بزند،  این یک فایده مهم نماز جمعه بر ای مردم و جامعه  ایران محسوب می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در فارس با بیان  اینکه برخی می‌خواهند عظمت نماز جمعه را بشکنند و آن را تضعیف کنند، گفت: باید متوجه ‌این قضیه باشیم که  این سنت برپا شده توسط حضرت محمد مصطفی(ص) است و امروز هم به نیابت امام عصر(عج) اقامه می‌شود و آنان اگر هم بخواهند نمی‌توانند عظمت آن را بشکنند.
آیت‌الله دژکام تصریح کرد که چراغ نماز جمعه را خداوند روشن کرده و هیچ فرد و گروهی قادر نیست آن را خاموش کند؛ همه مردم و مسئولان هم باید تلاش کنند و وظیفه خود را در قبال  این فریضه انجام دهند. وی یکی دیگر از تأثیرات نماز جمعه را اثر بر رفع فقر دانست و گفت:  اینکه مؤمنان به شکل هفتگی به مکان اقامه نماز جمعه آمده و در حد وسع خود به فقرا و نیازمندان کمک می‌کنند، در جای خود بر رفع فقر اثرگذار خواهد بود، هرچند اندک.
آیت‌الله دژکام با اشاره به توصیه‌اش به مدیرکل کمیته امداد و مسئول ستاد اقامه نماز شیراز در خصوص  ایجاد یک مرکز مددکاری در محل نماز جمعه، بر لزوم  ایجاد چنین مرکزی با هدف یاری رساندن به افراد نیازمندی که به شکل موردی بر ای حل یک مشکل به  این مکان می‌آیند، تأکید کرد.
امام جمعه شیراز، تلاش برای رفع فقر را از اثرات  این فریضه دانست و خاطرنشان کرد که باید مبارزه با فقر را از محل اقامه نماز جمعه دنبال کرد ولو  اینکه اقدامات اندک و کوچک باشد اما اثرگذار خواهد بود.
آیت‌الله دژکام یکی دیگر از ویژگی‌های مهم نماز جمعه را توصیه مکرر و اکید بر تقوا دانست و با بیان  اینکه در قرآن تقوا کلید حل مشکلات ذکر شده است، گفت: نماز جمعه به رشد تقوا در جامعه کمک می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی