[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

کاهش نرخ بیکاری درفارس ، روزنامه شیراز نوین

سهراب مختاری مدیرکل و دبیر کمیته هماهنگی اشتغال فارس گفت: نظر به انتشار ناقص بخشی از سخنان استاندار فارس در دومین کمیته هماهنگی اشتغال استان مورخه 26/04/98 از سوی یکی از سایت‌های فعال استان، با توجه به عدم درج صحیح خبر و وجود اشتباهات انشایی موجب ایجاد ابهاماتی شده است لذا موارد زیر را به منظور رفع ابهام و تنویر افکار عمومی و انتشار  به‌استحضار می‌رساند:
1- بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در بهار 98 که مرکز آمار ایران اخیراً منتشر نموده، نرخ بیکاری استان به 7 رسیده و این در حالی است که در سال 97 متوسط نرخ بیکاری استان 8/9 بوده که به طور مشخص جایگاه استان فارس در بین استان‌های کشور با پنج پله ترقی از رتبه هفتم به رتبه دوم ارتقاء یافته است. به عبارتی رتبه دوم اشتغال پس از استان همدان مندرج در خبر مذکور به معنای بهبود وضعیت و ارتقاء جایگاه استان در کشور است درحالی که از نوشته سایت خبری مذکور تنزل جایگاه استان مستفاد می‌شود. خوشبختانه فرآیند بهبودی نماگرهای اقتصادی استان در دولت تدبیر و امید در سنوات گذشته کاملاً مشهود می‌باشد. این در حالیست که رتبه استان در زمینه نرخ بیکاری در  سال89جایگاه 30 ام و در سال 92 با نرخ بیکاری  31/3 جایگاه 25 ام را داشته که در پایان سال 97 با نرخ 8/9 به رتبه 7 و در بهار 98 با نرخ 7 به رتبه 2 کشور ارتقاء داشته و نرخ مشارکت اقتصادی استان که در سال 92 معادل 37.6 بوده، در سال 97 به نرخ 38.9 ارتقاء یافته است. همچنین رتبه فضای کسب و کار نیز که در سال 92 جایگاه 19 را داشته به رتبه 5 در سال 97 ارتقاء یافته و طی سه سال گذشته همواره یکی از رتبه‌های اول تا پنجم را به خود اختصاص داده است. همین وضعیت در رتبه نسبت اشتغال مشهود است.  در سال 92 نسبت اشتغال استان 33.7 بوده است که  در سال 97 نرخ 7/36را به خود اختصاص داده که مبین این موضوع است که پتانسیل و توان اقتصادی استان در ایجاد اشتغال با توجه به ساختار جمعیت بالاتر از متوسط کشوری بوده است. بدون شک این مهم محقق نشده مگر به واسطه تلاش‌ها و مساعی و همدلی مدیران دستگاه‌های اجرایی بخش دولتی، تقنینی، قضایی به‌ویژه مدیرکل محترم دادگستری و دادستان محترم و مجموعه اعضای شورای تأمین استان و همکاری و تعامل سازنده و هم‌افزایی با تشکلات کارگری و کارفرمایی بخش خصوصی، تعاونی و اصناف تحت مدیریت دلسوزانه استاندار محترم و سایر مدیران ارشد استان با تحرک بخشی و راهبری دبیرخانه کارگروه اشتغال استان که همواره در این سنوات اخیر رتبه اول یا دوم کارگروه‌های تخصصی ذیل شورای برنامه ریزی استان را به خود اختصاص داده است.
2- یکی از برنامه های استاندار محترم که در قالب بند 4 مصوبه مورخه 18/1/97 کارگروه اشتغال استان تجلی پیدا کرد تکلیف فرمانداران محترم به معرفی یکی از معاونان فرمانداری بعنوان رابط اشتغال، ارائه برنامه اشتغال‌زایی شهرستان‌های ذیربط و به‌ویژه راه‌اندازی یک یا چند کارگاه با اشتغال حداقل 200 نفر به عنوان مهمترین مأموریت آنان در سال 98  می باشد. در راستای تکلیف مذکور هریک از فرمانداران محترم نسبت به برنامه‌ریزی و اتخاذ تدابیر لازم به منظور اجرای پروژه‌های مربوطه اقدام نموده‌اند که در طول سال 98 به طور مستمر نتایج آن جمع‌بندی و اطلاع‌رسانی خواهد شد، لذا بیان این جمله که هر فرماندار بیش از 200 شغل ایجاد کرده به درستی منتشر نشده است.
3- یکی از شاخص‌های ارزیابی اشتغال استان اطلاعاتی است که از اشتغال‌های جدید در سامانه رصد از سوی دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، موسسات عمومی و نهادها ثبت می‌شود. براساس اطلاعات مندرج در سامانه مذکور که صرفاً یک نام با یک کد ملی راپذیرش می‌کند در سه ماهه اول سال 98 تعداد 6107 نفر به عنوان اشتغال ایجاد شده در سال 98 ثبت اطلاعات شده است. لازم به توضیح است که هر سال نسبت به راستی آزمایی سامانه مذکور اقدام می‌شود ونمونه‌های آماری تصادفی از طریق کمیته‌های نظارت شهرستانی با حضور نمایندگان فرمانداری، دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها و ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی مورد بازبینی و بررسی صحت و سقم اشتغال قرار می‌گیرد. ارزیابی آخرین راستی‌آزمایی انجام شده از اطلاعات 35627 نفر شاغلین در سال 97 که در فاصله 1/1/97 لغایت 29/12/97 ورود اطلاعات شده‌اند مبین صحت 75 درصدی اشتغال‌های جدید در سال مذکور می‌باشد. ضمناً بر اساس تصمیمات متخذه در کارگروه اشتغال استان تمامی دستگاه‌های اجرایی، نهادهای عمومی غیردولتی و حمایتی مکلف شده‌اند که عملکرد اشتغال‌زایی خود را برای ارزیابی بهتر از نحوه کار مدیران محترم شهرستانی و استانی با هماهنگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به‌عنوان دبیر کمیته هماهنگی اشتغال استان در سامانه رصد اشتغال استان وارد نمایند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی