[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

اجرای مرحله دوم طرح نذرآب در استان سیستان ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر استان فارس خبر داد: با توجه به اجرای موفق طرح ملی نذرآب در مردادماه سال گذشته و کسب رضایت از سوی مردم، دومین برنامه پاسخگویی و مداخله در خصوص آثار ناشی از تغییرات اقلیمی‌باعنوان«نذرآب دو» همچون سال گذشته از 10 مردادماه لغایت 20 شهریور ماه در استان سیستان و بلوچستان با هدف نگهداشت و ذخیره نمودن آب مصرفی بهداشتی و مواجهه با بحران خشکسالی و با همکاری سازمان‌ها و تشکل‌‌های‌ مردم نهاد اجرا خواهد شد. به گزارش روابط عمومی‌جمعیت هلال‌احمر استان فارس؛ دکتر کامبیز قهرمانی اظهار کرد: طرح ملی نذرآب دو از 10 مردادماه لغایت 20 شهریور در سه محور سلامت، معیشت و مخازن آب در مناطق محروم سیستان و بلوچستان اجرا خواهد شد.
قهرمانی افزود: در سال گذشته طرح ملی نذرآب  با هدف محرومیت‌زدایی و کمک به معیشت و سلامت مردم استان سیستان و بلوچستان با حضور 19 کاروان سلامت از سراسر کشور در 19 منطقه این استان اجرا شد، وبرنامه‌‌هایی مانند توزیع سبد غذایی بین نیازمندان و نصب مخازن آب شرب در مناطقی که دچار خشکسالی شده بودند اجرا شد وسهم خدمت‌رسانی استان فارس در بخش‌‌های‌ کتیج و مسکوتان شهرستان فنوج بود.
وی ادامه داد: با وجود بارش‌‌های‌  اخیر، همچنان خشکسالی مناطقی از استان سیستان و بلوچستان را تحت تأثیر مشکلات معیشتی و بهداشتی قرارداده است و جمعیت هلال‌احمر بر اساس نیازسنجی انجام شده بر آن شد تا با تشکیل کارگروه محرومیت زدایی و رفع مشکلات مناطق محروم ، طرح ملی نذرآب دو اجرایی شود. معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر استان فارس با اشاره به اینکه در این طرح روستای محترم آباد از توابع شهرستان فنوج و سایر مناطق جامعه هدف در صورت اعلام نیاز سهم امسال فارس می‌باشد، بیان کرد: طرح نذر آب دو در چهار استان خراسان جنوبی، کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به مرحله اجرا در خواهد آمد. قهرمانی با تأکید بر ویژگی‌‌های‌  اجرا و برگزاری دومین مرحله طرح نذر آب اضافه کرد: از ویژگی‌‌های‌  این طرح حضور یک «سازمان مردم نهاد» و یک «مؤسسه خیریه» از هر استان به همراه نیروهای داوطلب هلال‌احمر و مؤسسات خیریه است که در این استان‌ها فعالیت دارند. وی توضیح داد: مرحله دوم از اجرای طرح نذر آب ۲ محور اصلی دارد که محور نخست آن بحث تأمین آب شرب (شامل سالم سازی، آب قابل شرب، احیای قنات‌ها، بهبود چاه‌ها، بهبود وضعیت آب، فیلتر و سالم سازی مخازن آب‌‌های‌  سطحی) است و محور دوم آن بحث سلامت (شامل خدمات درمانی، ویزیت رایگان و جراحی محدود) و بحث بهداشت (شامل بهداشت آب، بهداشت روان و بهداشت محیط) است.
این مقام مسئول گفت: استان فارس در بازه زمانی 2 تا 7 شهریور ماه در شهرستان فنوج مستقر و به اجرای طرح نذر آب به اضافه ارائه خدمت کاروان سلامت به منظور پیشگیری و درمان بیماری‌‌های‌  شایع در منطقه با حضور متخصص‌‌های‌ مورد نیاز، مشاوره و توزیع داروی رایگان خواهد پرداخت. قهرمانی اضافه کرد: غیر از پزشک عمومی‌و پرستار، متخصص‌‌های‌  زنان و زایمان،  داخلی، کودکان ، مامایی ، دندان‌پزشکی و روان‌شناسی در این طرح حضور خواهند داشت. 
وی اذعان کرد: برنامه‌‌های‌  آموزشی در راستای ارتقاء سطح دانش و تغییر رفتار در مخاطبان، بهداشت محیط، فردی و عمومی ‌و مشاوره  از دیگر خدمات جمعیت هلال‌احمر استان فارس در شهرستان فنوج خواهد بود.
تأمین و اهداء 10 سرویس بهداشتی در قالب طرح معیشت محور
معاون امور داوطلبان جمعیت هلال‌احمر استان فارس با تأکید بر اجرای طرح نذر آب دو در استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با کمک خیرین و سازمان‌ها و نهادهای مردم نهاد بر آن شدیم تا 10 سرویس بهداشتی برای روستایی فاقد  سرویس حتی در منازل با رقمی‌بالغ بر 80 میلیون تومان احداث نماییم. همچنین به منظور رفع نیازهای حداقلی روستا ، تأمین تانکرهای آب برای ذخیره آب شرب سالم و نیز سبدهای غذایی، بسته‌‌های‌  بهداشتی و نوشت افزاری را در دستور کار داریم.  وی درپایان از خیرین استان فارس جهت مشارکت در این طرح خداپسندانه و بشردوستانه دعوت به عمل آورد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی