[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

کلید بی‌مهر مسئولان در دانشگاه پیام‌نور رستم چرخید، روزنامه شیراز نوین

نورآنلاین: طی سالیان اخیر نه تنها دانشگاه پیام نور رستم، بلکه حتی شهرستان رستم نیز مورد بی مهری مسئولان قرار گرفته است. این بی‌مهری باعث شده بودجه لازم و کافی به دانشگاه ترزیق نشود و از این رو نتواند امکانات لازم را فراهم سازد.
نشست تخصصی بسیج اساتید دانشگاه پیام نور شهرستان رستم با موضوع هم‌اندیشی در خصوص راهکارهای رفع مشکلات دانشگاه و چالش‌های فرا روی این مرکز علمی با حضور ریاست دانشگاه برگزار شد.
این برنامه درحالی اجرا شد که در نوع خود می تواند منحصر به فرد باشد و بسیاری از اساتید، صحبت ها و نقدهای خود را مستقیماً با ریاست دانشگاه در میان گذاشتند. در مقابل، طاهری نیز با دیدگاهی باز پذیرای این صحبت شد. برگزاری چنین نشست تخصصی مورد تقدیر اساتید حاضر قرار گرفت و در پیام‌هایی ضمن تقدیر از ریاست دانشگاه، خواستار امتداد این‌گونه برنامه‌ها شدند.
اساتید می‌توانند بهترین مشاوران برنامه‌ریزی شهرستان باشند
در ابتدای این همایش مصطفی طاهری ریاست دانشگاه پیام نور بیان داشت: ایجاد تیم مشورتی به منظور حل چالش های مرتبط با دانشگاه و پیگیری مسائل در پیش رو به خصوص در هنگام ضرورت، یکی از نیازهای اساسی است. همچنین برگزاری جلسات متعدد با نماینده محترم شهرستان در جهت آگاه سازی از مسائل و مشکلات دانشگاه به صورت مستقیم در جهت رضایتمندی دانشجویان است.
این استاد دانشگاه بازسازی و ترمیم محوطه دانشگاه و همچنین ساماندهی محیط داخلی دانشگاه شامل فضای سبز، مکان استراحت دانشجویان و امکانات رفاهی را یکی از دغدغه های خود خواند و گفت: تعامل با ارگان‌ها و سازمان‌ها در جهت استفاده از توانمندی های اساتید این واحد دانشگاهی در امر برنامه‌ریزی و مشاوره در حوزه تخصصی شان از دیگر درخواست‌های ماست.
طاهری همچنین ایجاد نشریه دانشگاهی جهت آگاه‌سازی و بازتاب تولیدات علمی اساتید و دانشجویان را لازم و ضروری خواند و از تمام اساتید حاضر در جلسه خواست با تبادل نظرات، در رفع موانع کمک کنند.
پیام‌نور با این‌همه کمبود زیبنده رستم نیست
لذا در در ادامه این نشست، مسئول بسیج ضمن اظهار گله‌مندی و انتقاد از مسئولان اظهار کرد: با توجه به قابلیت ها و پتانسیل‌های باارزشی که در شهرستان رستم وجود دارد و با توجه به نخبه پرور بودن این منطقه، دانشگاه پیام نور با این همه کمبود امکانات زیبنده این شهرستان نیست.
وی اظهار داشت: دانشگاه پیام نور رستم طی چند سال اخیر مورد کم‌توجهی مسئولان قرار گرفته است و باید هر چه سریع‌تر کارگزاران در جهت رفع مشکلات کنونی این دانشگاه گام بردارند.
او یکی از مشکلات اساسی دانشگاه را نداشتن کتابخانه دانست و کتابخانه را یکی از رکن های اساسی هر دانشگاه خواند.
ضیایی به عمران و جغرافیای فیزیکی دانشگاه پرداخت و اذعان داشت: کمبود فضای سبز در محیط جغرافیایی دانشگاه و نداشتن دیوارچینی دانشگاه یکی از مشکلات مشهود دانشگاه است که باید مسئولان هرچه سریع‌تر در این زمینه اقدام نمایند.
مسئولان شهرستان، اساتید را رقیب خود ندانند!
سیدعلی حسینی اصل، یکی از مدرسین این دانشگاه و سخنگوی اسبق شورای اسلامی استان فارس در سخنانی اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی رستم بی‌توجهی مسئولان به اساتید نخبه دانشگاه در جایگاه مشورتی تا اداره امور شهرستان است. متأسفانه مسئولان هیچ گونه مشورت و استفاده‌ای از اساتید نخبه دانشگاهی نمی کنند و لازم است از توان علمی و تخصصی اساتید نخبه جهت مدیریت سیاسی فضای جغرافیایی شهرستان استفاده و آنها را رقیب خود نداند!
در ادامه، حسینی ضمن تشریح مشکلات دانشگاه به ارائه راهکارهایی نیز پرداخت و گفت: اختصاص مقطع کارشناسی به دانشگاه پیام نور رستم و تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکتری) به دانشگاه پیام نور ممسنی لازم است و معتقدم که جذب دانشجو در مقطع کارشناسی، دلیل ثبات و پایداری دانشگاه پیام نور رستم و جذب دانشجو در مقطع تحصیلی ارشد و دکتری تضمین کننده حیات آموزشی دانشگاه پیام نور ممسنی در دراز مدت خواهد بود.
توجه مسئولان به اساتید در جهت مدیریت سیاسی فضا از دیگر پیشنهادات این استاد دانشگاه بود و افزود: تعامل و همکاری مشترک دو دانشگاه (پیام نور رستم و ممسنی) در زمینه های فرهنگی، علمی و دانشگاهی، دعوت از نماینده محترم شهرستان در جهت شرکت در جلسات جهت رفع مشکلات دانشگاه و اساتید می تواند راهگشا باشد.
منزلت مدرس‌های حق‌التدریس حفظ شود
خانم امین‌پور مدرس رشته مدیریت استراتژیک سخنگوی بعدی این نشست بود. وی یکی از مسائل اساسی دانشگاه را ضعف خدمات‌دهی دانست و خواستار رفع مشکلات در زمینه های سلف سرویس، بوفه و ارائه مواد غذایی سالم به دانشجویان و اساتید شد.
 امین‌پور با اشاره به سختی کار اساتید گفت: باید منزلت اساتید حفظ شود و با بیمه شدن مدرس های حق التدریسشان، این قشر زحمتکش ارتقاء پیدا کند. همچنین حق الزحمه دریافتی این قشر از طرف سازمان مرکزی پیام نور نباید مشمول نرخ مالیاتی قرار گیرد، زیرا طبق مصوبه قانون این مقدار دریافتی مشمول مالیات قرار نمی گیرند.
ضعف در اجرای برنامه‌های فرهنگی مربوط به نبود زیرساخت‌هاست
خانم اکبرنژاد، مدرس رشته مدیریت صنعتی ضمن تأیید صحبت‌های امین‌پور، یکی از مشکلات اساسی دانشگاه را نداشتن سالن آمفی تئاتر و مکانی برای برگزاری امور فرهنگی دانست. وی داشتن چنین مکان‌هایی را برای برگزاری اموری فرهنگی همچون جشن فارغ التحصیلی، سخنرانی‌ها، نشست‌ها، میزگردها و همایش ها الزامی دانست و معتقد بود یکی از دلایلی که باعث شده دانشگاه نتواند در امور فرهنگی و اجتماعی فعالیت زیادی داشته باشد، همین مورد است.
 اکبرنژاد همچنین یکی از مشکلات دانشگاه را عدم دسترسی دانشگاه به پایگاه‌های علمی بین المللی جهت دسترسی به مقالات معتبر و isi  دانست  و خواهان مهیا کردن این امکانات شد.
در ادامه، خانم ها قاسمی و صالحی وضعیت حمل و نقل و ایاب و ذهاب دانشگاه را یکی از مشکلات زیرساختی دانشگاه دانستند. دسترسی راحت به دانشگاه و ایجاد سرویس دهی در زمینه حمل و نقل برای اساتیدی که از فواصل جغرافیایی دور رهسپار دانشگاه می شوند، اشاره کردند.
خانم اکبری مدرس علوم سیاسی و حقوق این دانشگاه نیز مشکلات دانشگاه راه عدم دسترسی دانشگاه به پایگاه های استنادی علمی، نبود مرکز اینترنت برای دسترسی دانشجویان، نداشتن امکانات رفاهی، کمبود کلاس و تداخل کلاسی دانستند.  وی اذعان کرد مدرسان حق‌التدریس حقوق کمی دریافت می کنند که آن هم با تأخیر پرداخت می‌شود. این قشر فرهنگی امنیت شغلی ندارند و ممکن است در سال‌های آینده اجازه تدریس نداشته باشند، درحالی که اگر امنیت شغلی داشته باشند کیفیت کار آنها در زمینه آموزش و پژوهش بالا خواهد رفت!
در ادامه، خانم هاشمی مدرس جغرافیا به یکی از بنیادی‌ترین نکات پرداختند. ایشان درخواست جذب مدرس های حق‌التدریس با سابقه چند سال سابقه کار در نهادها و سازمان هایی مثل آموزش و پرورش را خواستار شدند و خواهان استفاده از اساتید نخبه در سازمان ها و آرگان‌های دولتی گردیدند.
ریشه تمام مشکلات نگاه جناحی و قومیتی اصحاب قدرت است
آخرین سخنران این همایش وحید صادقی از مدرسان رشته جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک این دانشگاه بود و با تأکید بر مسائل مطرح شده اساتید، ریشه تمام این مشکلات را در دیدگاه ایدئولوژیک و جناحی ـ سیاسی کارگزاران و اصحاب قدرت دانست.
وی معتقد بود طی سالیان اخیر نه تنها دانشگاه پیام نور رستم، بلکه شهرستان رستم مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته است. این بی‌مهری باعث شده بودجه لازم و کافی به دانشگاه پیام نور رستم ترزیق نشود و از این رو نتواند امکانات لازم را فراهم سازد.
 صادقی اظهار داشت: دیدگاه ایدئولوژیک (ارزش های محلی و طایفه‌ای) سرچشمه تبعیض و تفاوت است و دیدگاه جناحی و حزبی، سرچشمه تمرکز و ثقل قدرت است و مخرج و مشترک هر دو دیدگاه بی‌عدالتی جغرافیایی و اجتماعی است. این دیدگاه ها و نگرش ها باعث شده است توزیع فضایی ثروت، بودجه و قدرت عادلانه شکل نگیرد و فضای جغرافیایی رستم از ترزیق مناسب بودجه ناکام بماند.
بنابراین صادقی خطاب به دست اندرکاران گفت: نگاه ارزشی و ایدئولوژیک (قومی و خویشی) باید کنار گذاشته شود و به جای آن نگاه ژئوپلیتیک و واقع‌گرایی جایگزین شود؛ چراکه نگاه ژئوپلیتیک توام با سیاست‌های واقع‌گرایی متناسب با هر مکان و منطقه جغرافیایی است و چنین راهبردها و سیاست‌هایی منجر به شکل گیری ژئوپاسیفیک و صلح جغرافیایی بین طوایف و در نهایت، توزیع عادلانه و مناسب بودجه و امکانات را در تمامی مکان‌ها و طوایف به همراه دارد.
در پایان، طاهری در مقام ریاست دانشگاه به جمع‌بندی و تبیین مشکلات پرداخت. وی ضمن اشاره به واقف‌بودن به تمامی مشکلات، اذعان داشت درصورتی مشکلات رفع خواهند شد که مطالبات پیگیری شوند و نماینده محترم شهرستان دعوت شود و حضوری مشکلات را بازگو کنیم. ایجاد فضای سبز و دیوارچینی دانشگاه، افزایش رشته‌های دانشگاهی و کمک‌های مالی و اعتبارات از ادارات شهرستان رستم را در اولویت قرار دادند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی