[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۵۳
  • دوره جدید

فرهنگ و ارشاد فارس مجری بیش از ١٠٠ برنامه نوروزی، روزنامه شیراز نوین

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از اجرای بیش از ١٠٠برنامه فرهنگی و هنری در نوروز١٣٩٦ خبر داد. مهدی رنجبر ظهر پنجشنبه در نشستی خبری به تشریح برنامه‌های نوروزی فرهنگ و ارشاد در استان فارس پرداخت.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، وی با شادباش آغاز سال نو ایرانی گفت: ویژه برنامه‌های نوروزی در شیراز از ٢٨اسفند جاری با اجرای یک عنوان «پرفورمنس» با عنوان «انتظار آبی» کاری از امین مظفری در نگارخانه وصال آغاز می‌شود.
اجرای آیین‌های نوروزخوانی توسط ١٠ گروه در شیراز
وی با بیان اینکه تمامی برنامه‌های نوروزی فرهنگ و ارشاد فارس از ساعت ١٩ آغاز می‌شود، عنوان کرد: در حوزه برنامه‌های تئاتری، آیین‌های نوروزخوانی توسط ١٠گروه سیاه باز و نوروزخوان متشکل از اهالی و گروه‌های با تجربه استان از شهرهای مرودشت، فسا و شیراز در نوروز٩٦ به هنرنمایی می‌پردازند.
رنجبر با اعلام اینکه نوروزخوانی‌های یادشده در ١٠میدان و محل تجمع گردشگران نوروزی از جمله تخت جمشید، آرامگاه کوروش، حافظیه و سعدیه، ارگ کریم خان زند و ورودی‌های شهر و خیابان‌های پرتردد برگزار می‌شود، افزود: برنامه‌های نوروزخوانی از اول فروردین آغاز می‌شود و هرشب در ساعت ١٩ در این اماکن به گردشگران و مسافران نوروزی ارائه خواهد شد.
معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس از اجرای یک گروه سیاه بازی با اثری تلفیقی با تئاتر مدرن از ابتدای سال در تماشاخانه استاد سپاسدار خبر داد و یادآور شد: تمامی برنامه‌های نوروزی فرهنگ و ارشاد فارس در نوروز٩٦ رایگان است.
وی در ادامه برنامه‌های تئاتری نوروز فارس از ادامه اجرای نمایش «چند قدم تا زیر صفر» به مناسبت نوروز٩٦ خبر داد و افزود: این تئاتر به کارگردانی حمیدرضا بهمن پور هر شب در ساعت ١٩ به میزبانی تماشاخانه استاد هودی به صحنه می‌رود.
رنجبر به ویژه برنامه‌های نگارخانه‌های شیراز در نوروز ٩٦ اشاره و عنوان کرد: نمایشگاه‌های هفت سین، نوروزخوانی، آیینی و سنتی از ١فروردین در نگارخانه وصال با موضوع «نقاشان شهر» حاوی آثار برجسته نقاشان شیرازی آغاز می‌شود.
وی با اشاره به اینکه نگارخانه‌های شیراز تا ٢٠فروردین میزبان برنامه‌های نوروزی است، افزود: نگارخانه تار و پود نیز در نوروز ٩٦ با عنوان «بهار ایرانی» به استقبال گردشگران و مسافران نوروزی می‌رود که به عرضه و فروش آثار نقاشی، طراحی و چاپ دستی اختصاص دارد.
«بهار ایرانی» با ١٠٠ اثر هنرمندان تحویل می‌شود
رنجبر نمایشگاه «بهار ایرانی» را حاوی ١٠٠اثر از هنرمندان خراسان، مازندران، خوزستان، اصفهان و فارس دانست و گفت: این نمایشگاه در برگیرنده آثار ٥٠هنرمند از استان‌های نامبرده است که از ساعت ٨صبح تا ٢٤ میزبان گردشگران نوروزی است. این درحالیست که نمایشگاه یادشده از ٢٠اسفند آغاز و تا ٢١فروردین٩٦ ادامه دارد.
معاون هنری ارشاد فارس در ادامه از اجرای نمایشگاه گروهی هنرمندان نگارگر سراسر ایران در نگارخانه باتیس شیراز خبر داد و یادآور شد: نگارخانه به نگار به همراه نگارخانه مانی نیز با نمایشگاهی از هفت سین ایرانی و صنایع دستی تا اول فروردین به اجرای برنامه می‌پردازند. این درحالیست که نگارخانه سروناز شیراز هم در نوروز ٩٦ نمایشگاه نقاشی برگزار می‌کند.
رنجبر در حوزه فعالیت‌های سینمایی نوروز ٩٦ به اکران ١٥روزه فیلم‌های منتخب و مطرح ایران و جهان از ١ تا ١١فروردین خبر داد و گفت: در روزهای نامبرده سینماهای غزل و مهر فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس روزانه یک سانس نمایش فیلم در ساعت ١٩ دارد.
وی از پخش انیمیشن‌های مطرح ایران و جهان در تاریخ یادشده خبر داد و عنوان کرد: سینماهای نامبرده افزون بر نمایش ٧عنوان فیلم خارجی در طول نوروز٩٦، سه‌گانه عباس کیارستمی را با اکران زیردرختان زیتون، خانه دوست کجاست و زندگی و دیگر هیچ دنبال می‌کنند.
وی برگزاری تورهای نوروزی عکاسی را از دیگر ویژه برنامه‌های فروردین٩٦ عنوان کرد و افزود: این تورها به شکل تک نفره و گروهی توسط انجمن‌ها، شهرداری شیراز و اداره‌های شهرستان سازماندهی شده اند.
رنجبر با اشاره به برنامه‌های نوروزی فرهنگ و ارشاد در شهرستان‌ها اعلام کرد: در ادامه اکران فیلم، در قالب طرح «سینما سلام» ١٦شهرستان فارس در نوروز ٩٦ به پخش فیلم «سلام بمبئی» می‌پردازند.
معاون سینمایی ارشاد فارس با توجه به درپیش بودن همایش ملی «ریحانه النبی» در شهرستان مُهر گفت: در طول این همایش هر شب ٢گروه از شیراز و شهرستان‌ها از ساعت ١٩ تا ٢٢ به اجرای برنامه‌های هنری می‌پردازند.
رنجبر با اشاره به بخش موسیقی برنامه‌های نوروزی اعلام کرد: با کنسرت محسن یگانه در روزهای ٢٦ و ٢٧اسفند جاری در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد فارس به استقبال نوروز خواهیم رفت.
سینما سلام بمبئی را پخش کرد
معاون سینمایی فرهنگ و ارشاد فارس در پایان این نشست خبری از اکران فیلم «سلام بمبئی» در قالب طرح سینما سلام خبر داد و گفت: این اثر سینمایی در آغازین روز اکران خود در سالن نمایش فیلم دانشگاه فرهنگ و هنر شیراز پخش شد.
او ادامه داد: سینما سلام پس از اکران و افتتاحیه در شهرستان‌های مرودشت، سروستان و خرامه اکنون به شهرستان‌های خنج و اوز رسیده و روز پنجشنبه ١٩اسفند جاری در شهرستان‌های نامبرده با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گشایش می‌یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی