[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۷۱
  • دوره جدید

گسترش مراکز آموزش سینمایی در نقاط محروم‌تر فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه هنر - محسن دانش
«مسعود احمدی»، سینماگری شیرازی است که بیشتر در حیطه سینمای مستند فعالیت می‌کند و از فعالان سینمای فارس است.
این هنرمند خواستار گسترش مراکز آموزش سینمایی در نقاط محروم تر فارس است و می‌گوید: بیشتر مراکز آموزشی در حوزه سینما، منحصر به شیراز شده است و در نقاط دوردست استان، خبری از مکان‌های آموزشی قوی و استاندارد‌شده سینمایی نیست.
یادگیری عملی مطابق با علم روز
وی با اشاره به کم فعال بودن شمار زیادی از آموزشگاه‌های سینمایی مستقر در شهرستان‌های محروم تر استان می‌افزاید: به صرف داشتن یک مجوز و اجاره محلی برای راه اندازی مکانی آموزشی، نمی توان در فعالیت‌های هنری مثمر ثمر بود و روح تازه‌ای را در کالبد هنر دمید؛ بلکه، باید در کنار ظواهر امر و انجام تشریفات مرسوم اداری، از روش‌های نوین جذب مخاطب و مهارت‌های مدیریت هنری هم بهره لازم را برد و خدمات نوینی را به متقاضیان هنر ارائه کرد.
او با ناچیز شمردن خدمات عرضه شده در مرکز یاد شده ادامه می‌دهد: آموزش هنرجویی را که با پرداخت هزینه‌های بالا تصمیم به یادگیری هنر سینما می‌کند، نباید محدود به چند کتاب سینمایی و حداکثر نشان دادن تعدادی فیلم کرد؛ زیرا، این دو مقوله را بدون ثبت نام کردن در دوره‌های سینمایی هم به راحتی می‌توان به دست آورد.
این سینماگر عنوان می‌کند: هنرآموز سینما، خواهان یادگیری عملی مطابق با علم روز هنر هفتم است و دوست دارد در تمام مراحل یادگیری، از مشاوره و تجربه مربیان کارآمد سینما بهره مند شود؛ بنابراین، ترجیح می‌دهد در کنار یادگیری مباحث نظری این رشته، زمانی را هم به کسب تجربه‌های عملی و ساخت فیلم‌هایی هر چند ناقص و کوتاه اختصاص دهد تا به تدریج اعتماد به نفس خوبی برای ورود به عرصه‌های حرفه‌ای فیلمسازی به دست آورد.
کشف استعدادهای سینمایی
او اضافه می‌کند: شرکت دادن هنرجویان فعال در جشنواره‌های تجربی سینما و مشاوره دادن به آن ها در زمینه‌های نحوه کارکردن در سینمای حرفه‌ای کشور، از وظایف فراموش شده مراکز آموزشی این هنر در استان است که معمولاً به دلیل هزینه بر بودن مالی و زمانی، انجام نمی شود.
وی اعتقاد دارد که با بازنگری در آیین نامه‌های موجود و تدوین بندهای آموزشی نوین در راستای پرورش هنرمندان توانمند سینما، می‌توان به رفع مشکلات کنونی کمک کرد و زمینه‌های تربیت نیروهای تازه نفس و حرفه‌ای را در سینمای فارس فراهم آورد.
از منظر این هنرمند، کشف استعدادهای سینمایی در نقاط محروم تر استان و مهیا کردن فعالیت آن ها در قالب برپایی جشنواره‌های فیلمنامه نویسی تجربی و آماتوری، سبب می‌شود تا جریان تأثیرگذاری بر آینده این هنر شکل بگیرد و میزان تولید آثار فاخر، افزایش یابد.
رواج غلط‌آموزی
وی معتقد است که حمایت از کارگردان‌های فیلم اولی با پخش آثارشان از شبکه استانی سیمای فارس و برپایی نشست‌های تخصصی تحلیلی با هدف معرفی فیلمساز آتیه دار به جامعه هنرمندان، گام بلندی در راستای ارتقای فیلمسازی به شمار می‌رود و تصویر شایسته تری از سینمای استان را به هنرمندان کشور، ارائه می‌کند.
احمدی، نگاه نوینی به عرصه فیلمسازی دارد و می‌گوید: مشکل بزرگ سینماگران استان، دلالان هنری هستند که با نفوذ در لایه‌های هنری و استفاده از برخی حمایت‌های پنهانی، روند رو به رشد سینما را کند کرده اند و زحمات فیلمسازان فارس را در نهایت، به نفع خودشان رقم زده اند.
به باور این سینماگر، اعمال نظارت‌های سختگیرانه تر قانونی بر فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه سینمایی استان و برخورد شدید‌تر با واسطه‌های طماع هنری که اغلب هم از سواد سینمایی بی‌بهره‌اند؛ می‌تواند برخی از مشکلات موجود را حل کند و زمینه‌های رضایتمندی بیشتر فعالان سینمایی را فراهم آورد.
وی با تأکید بر آموزش مهارت‌های عملی در مراکز سینمایی فارس و به کارگیری هنرمندان با تجربه برای ارتقای فیلمسازی می‌گوید: کارگردان جوانی که چند سال در حوزه سینما فعالیت کرده و هرگز دوره‌های تدریس هنر را نگذرانده است، نمی‌تواند مربی خوبی برای آموزش این هنر به هنرآموزان باشد؛ بنابراین، شایسته است از فعالیت افراد کم تجربه و غیر ورزیده در مکان‌های آموزشی سینما، جلوگیری کنیم و باعث رواج غلط‌آموزی در این هنر نشویم.   

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی