[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۷۸۲
  • دوره جدید

ارائه ۲ میلیون نظر کارشناسی در سال گذشته، روزنامه شیراز نوین

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی با اشاره به بالغ بر  2 میلیون اظهارنظر کارشناسی این سازمان در سال گذشته، خاطرنشان کرد: ۸۵ درصد این اظهارنظرها مربوط به امور بالینی بوده است.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، مهدی فروزش در آیین تکریم و معارفه مدیران کل پزشکی قانونی استان فارس، افزود: سازمان پزشکی قانونی به عنوان بازوی توانمند کارشناسی در قوه قضائیه وظیفه به‌کار گیری علوم و فنون پزشکی در اجرای هرچه صحیح‌تر قوانین جاری در کشور است که این وظیفه را با استفاده از امکانات و نیروی انسانی مجرب و کارآمد و تجهیزات نوین انجام می‌دهد. 
وی ادامه داد: حدود یک سوم از پرونده‌هایی که در محاکم قضایی مطرح می‌شود برای اخذ اظهار نظر کارشناسی به پزشکی قانونی ارجاع و در بیش از ۹۹ درصد مورد استناد مراجع قضایی قرار می‌گیرد که این نشان‌دهنده جایگاه خطیر و حساس سازمان پزشکی قانونی در دستگاه قضایی است. 
معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سازمان پزشکی قانونی یادآور شد: مدت زمان میانگین رسیدگی به پرونده‌ها در سازمان پزشکی قانونی حدود ۵۰ دقیقه است که در گذشته این میزان حدود چهار ساعت بود. 
فروزش با بیان این‌که همچنین ۱۰ درصد از حجم فعالیت پزشکی قانونی در حوزه امور آزمایشگاهی است، گفت: عمده آزمایش‌ها مرتبط با آزمایش سم‌شناسی بوده که نتیجه آزمایش‌ها در تعیین علت فوت تعیین کننده محسوب می‌شود.
معاون سازمان پزشکی قانونی گفت: میانگین پاسخ‌دهی نتیجه آزمایش‌ها حدود ۶۳ روز است که این میزان در گذشته تا سه ماه بود. 
وی با بیان این‌که حدود پنج درصد از حجم فعالیت پزشکی قانونی مربوط به حوزه متوفیان، معاینه جسد و تعیین علت فوت است، گفت: سال گذشته در سطح کشور حدود ۶۱ هزار پرونده در این زمینه بررسی شد که مدت زمان میانگین رسیدگی به این پرونده‌ها ۲.۵ ساعت است. 
فروزش افزود: تمام این موفقیت‌ها به‌رغم وجود همه محدودیت منابع مالی اتفاق افتاده است و افق روشن‌تری در آینده برای پزشکی قانونی پیش‌بینی می‌شود. 
وی خاطرنشان کرد: از هفت هزار و ۳۰۰ ردیف سازمانی ۲ هزار و ۸۰۰ نفر نیرو در استخدام پزشکی قانونی است یعنی با ظرفیت ۳۵ درصدی خدمات ارائه می‌دهیم. 
معاون سازمان پزشکی قانونی گفت: از جهت بررسی فضاهای فیزیکی و تخصصی باید در سطح کشور حدود ۴۵۷ هزار متر مربع فضا داشته‌باشیم که در حال حاضر ۱۳۰ هزار مترمربع از فضای فیزیکی برخورداریم که عموماً در فضای غیراستاندارد فعالیت می‌کنند. 
فروزش افزود: از مسئولان کشوری و استانی تقاضا داریم در حد امکان به ما در ایجاد فضاهای فیزیکی مورد نیاز پزشکی قانونی کمک کنند تا بتوانیم بخشی از مشکلات را حل کنیم. 
وی یادآور شد: در زمینه نیروی انسانی در قالب برنامه پنجم توسعه در دو نوبت موفق به جذب نیرو شدیم که در یک نوبت ۲۳۰ نفر و در نوبت دیگر ۱۳۰ نفر جذب شدند. 
معاون سازمان پزشکی قانونی یادآور شد: ارتقا کیفیت خدمات و تسهیل در دسترسی مردم به پزشکی قانونی از اولویت‌های مهم سازمان پزشکی قانونی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی