[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۵
  • دوره جدید

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شیراز : افزایش ۱۰‌درصدی عملیات‌ها نسبت به سال گذشته، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- سمیرا مولودی

 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر شیراز از استقرار نیروهای آتش‌نشان در 15 نقطه از شهر شیراز برای جلوگیری از حوادث احتمالی چهار شنبه آخر سال خبر داد. به گزارش خبرنگار شیراز نوین محمد فرخ زاده در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های سازمان در شب چهارشنبه آخر سال برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شب چهارشنبه آخر سال در 15 نقطه علاوه بر ایستگاه‌ها استقرار خواهیم داشت تا اگر اتفاقی رخ داد در کمترین زمان وارد عمل شویم و همچنین 50 تیم عملیاتی در سطح شهر گشت زنی می‌کنند. او با بیان اینکه در روزهای منتهی به چهارشنبه آخر سال تماس‌ها با 125 بیشتر از روزهای دیگر است گفت: در گزارشات مواردی ذکر می‌شود که منجر به حادثه شده باشد. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر شیراز در خصوص حریق‌های صورت گرفته در چهارشنبه آخر سال اظهار داشت: حریق‌های چهارشنبه‌سوری سال 93 نسبت به سال 94 معادل 118 درصد رشد داشته است ولی امدادها 9 درصد کاهش داشته است؛ همچنین استقرار خودروها در نقاط مختلف برای سرعت بخشی خدمات‌رسانی 75 درصد رشد داشته است. فرخ زاده با تصریح اینکه امسال تا این تاریخ شاهد هیچ حادثه‌ای در شهر شیراز که مربوط به چهارشنبه آخر سال باشد نبودیم بیان داشت: هر ساله از چند هفته مانده به این شب حوادث تلخی اتفاق می‌افتاد که امسال خوشبختانه اینچنین نبوده است. امیدواریم امسال شیراز بتواند الگویی باشد برای دیگر شهرها و شاهد هیچ اتفاقی در این زمینه نباشیم. او در ادامه عنوان کرد: امسال هماهنگی خوبی بین‌ دستگاه‌های متولی مدیریت بحران برقرار شده و هماهنگی بین ما و دستگاه قضایی و معاونت پیشگیری از وقوع جرم و مجموعه‌های انتظامی و امنیتی در سطح بالایی ارزیابی می‌شود. مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر شیراز در تشریح برنامه‌های ورزشی این شب گفت: از تعدادی از ورزشکاران و هنرمندان برای ترویج پویش مردمی تحریم استفاده از مواد محترقه و آتش‌زا بهره گرفتیم و روز گذشته دانش آموزان شهر شیراز میثاق نامه عدم استفاده از مواد محترقه را امضا کردند.
فرخ زاده با اعلام اینکه برخی از اتحادیه‌ها و صنف‌ها نیز در مغازه‌ها تابلوی تحریم خریدوفروش مواد محترقه را نصب کردند اذعان داشت: روز جمعه در پیاده‌روی همگانی عضوگیری آتش‌نشان داوطلب و پویش «نه به مواد محترقه و آتش‌زا» مدنظر قرار گرفت و در فضای شبکه‌های اجتماعی و تلویزیون‌های شهری کاهش آسیب‌ها ترویج شد. رویکرد ما در این حوزه ثبوتی بوده نه سلبی که سنت‌های زیبا از قبیل صله‌رحم دیدار بزرگ‌ترها و عیادت بیماران مدنظر قرارگرفته و امسال بحث «یک شهروند یک آتش‌نشان» اجرایی شد و آموزش‌هایی به افراد ثبت‌نام کرده ارائه می‌شود. او یادآور شد:20 ایستگاه آتش‌نشانی با 150 آتش‌نشان برای حضور در چهارشنبه آخر سال آمادگی کامل دارند و همکاران ما هر جا آتش روشن باشد ضمن احترام به مردم مشاوره ایمنی ارائه داده و به شهروندان گل اهدا می‌کنند و علاوه بر آن سه جشنواره با هدیه کپسول اطفا برگزار کردیم و کپسول‌های 500 تاکسی آتش‌نشان کنترل و بازبینی‌شده و تعدادی هم اخیراً آموزش‌دیده و به این افراد افزوده‌ شده‌اند.
مدیرعامل آتش‌نشانی شیراز با بیان اینکه در چهارشنبه‌سوری امسال در 15 نقطه علاوه بر ایستگاه‌ها استقرار خواهیم داشت تصریح کرد: این اقدام به منظور جلوگیری از اتفاقات احتمالی صورت گرفته است و اگر اتفاقی رخ داد در کمترین زمان وارد عمل شویم و 50 تیم عملیاتی در سطح شهر گشت زنی می‌کنند تا اگر آتش روشن و رهاشده آن را اطفا کنند؛ به‌ویژه در باغات و فضای سبز این موضوع کنترل می‌شود. فرخ زاده گفت: در شب چهارشنبه آخر سال شیفت استراحت فراخوان شده و 50 نیروی داوطلب با امکانات کامل در 35 نقطه شهر حضور خواهند داشت و در همین راستا 25 مربی را به 120 مدرسه فرستادیم و 120 هزار دانش‌آموز آموزش دیدند. او خاطرنشان کرد: امسال 12 هزار و 700 عملیات انجام دادیم که معادل 10 درصد افزایش داشته و همچنین نسبت به سال قبل تعداد نجات‌یافتگان 21 درصد رشد داشته و نفرات اعزامی ما نیز 12 درصد رشد داشته و عملیات ما نیز 13 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه قبل نشان می‌دهد. مدیر عامل آتش نشانی شیراز اضافه کرد: بیشترین حوادث مربوط به سنین 14 تا 21 سال است و بیشترین آسیب‌دیدگی مربوط به دست، صورت و چشم می‌شود. در ضمن هزینه مواد محترقه در این شب در حدود 2 میلیارد تومان است که با این مبلغ می‌توان 6 بوستان محله ای یا 18 هزار مترمربع زمین چمن مصنوعی راه اندازی کرد.
 فرخ زاده در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: مواردی در سنت‌های ارزشمند شیراز در قالب میراث فرهنگی معنوی وجود دارد که توزیع آجیل مشکل‌گشا و پخت آش رشته از آن قبیل هستند؛ همچنین در گذشته حضور در حوض ماهی سعدی و زیارت اهل قبور و شاهزادگان، تفأل به حافظ، سرکشی بزرگ‌ترها و بیماران و فال‌گوش ایستادن نیز در این شب انجام می‌گرفته و خبری از انفجار و ترقه نبوده است. او هشدار داد: مردم باید هوشیار باشند که 250 گرم مواد محترقه یک آپارتمان 70 متری را از بین می‌برد. اگر شهروندان رفتار مشکوک دیدند موضوع را به 110 و 125 اطلاع دهند. تاکنون چند محموله در شیراز کشف شده که سه میلیون قطعه ترقه تنها در یک محموله آن مشاهده شده است. مدیر سازمان آتش نشانی شیراز خواستار شد: شهروندان از تجمع در اماکن شلوغ خودداری کنند و مواد محترقه دست‌ساز را به‌هیچ‌عنوان مورداستفاده قرار ندهند و از روشن کردن آتش در کنار باغ‌ها و در کنار پرچین‌ها جداً خودداری ورزند.
 فرخ زاده با اعلام اینکه سامانه 300045450125  برای طرح هر شهروند یک آتش‌نشان در نظر گرفته‌شده است گفت: مردم می‌توانند با ارسال کلمه شهر ایمن در این سامانه عضو و از آموزش‌های آن بهره‌مند شوند. 
او یادآور شد: ایستگاه شاهد راه اندازی شده است که کار اطفاء و امداد را انجام می‌شود و باعث سرعت بخشی در زمان رسیدن تیم عملیات شده است؛ همچنین 2 ایستگاه مهم محوری دیگر نیز در حال راه اندازی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی