[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

‌درخت تنومند جشنواره بین‌المللی شعر فجر به ثمر رسیده است، روزنامه شیراز نوین

مهر: دبیر اولین جشنواره شعر فجر با اشاره به سابقه یازده ساله این جشنواره گفت: اکنون پس از گذشت این مدت این درخت تنومند شده و کم کم دارد میوه می‌دهد. علیرضا قزوه، در خانه عامری‌های کاشان در جشنواره شعر فجر بیان کرد: اکنون این درخت، درخت تنومندی شده و مطمئن هستیم که کسی نمی‌تواند ریشه این درخت را قطع کند. وی در ادامه سخنان خود به انتخاب محمدکاظم کاظمی شاعر، منتقد و ادیب سرزمین افغانستان به عنوان دبیر علمی یازدهمین جشنواره شعر فجر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: این انتخاب شایسته بود و باید زودتر از اینها انجام می‌شد.
قزوه بر تقویت شعر فارسی تأکید کرد و گفت: در سرزمین‌هایی چون تاجیکستان، پاکستان، هندوستان، بخش حوزه ماوراءالنهر، شبه قاره و آن سوی شبه قاره، شبه جزایر بالکان و حتی آسیای صغیر هنوز اندک کسانی هستند که جرقه‌هایی از شعر فارسی را روشن می‌کنند. در ادامه این برنامه دبیر هشتمین جشنواره شعر فجر گفت: حکایت شعر انقلاب که در جشنواره‌ها و بزرگداشت‌ها بالنده شد، حکایت نهنگی است که کم کم بزرگتر از دریای سرکشنده نظام گفتمان ایدئولوژیک انقلاب می‌شود. عبدالجبار کاکایی ادامه داد: نهنگ باشکوه، آماده اعجاب و بیان زیبایی خودش است. دبیر علمی نهمین و دهمین دوره جشنواره شعر فجر در بخش دیگری از این مراسم اظهار داشت: معلمان جامعه و الگوی رفتاری، اندیشه‌ای، احساسی، آموزشی و فلسفی دیگران بوده‌، با آنکه امروز صدای شعر در هیاهوی حوزه‌های مختلف به خوبی شنیده نشده است، ولی باز هم شعر و شاعران می‌توانند معلم جامعه باشند.
اسماعیل امینی بیان داشت: در جامعه ما اینگونه بوده است که شعرا، در عالم قدرت دو نفر که از یک حزب هستند، نمی‌توانند با هم کنار بیایند؛ چه برسد افرادی از سرزمین و شهرهای مختلف با سلایق متفاوت ادبی در کنار هم می‌نشینند و علی رغم اختلاف نظری که در شعر و سیاست دارند، دوستی و برادری خودشان را حفظ می‌کنند.
در افتتاحیه یازدهمین جشنواره شعر فجر که به میزبانی شهر کاشان برگزار شد، محمدعلی بهمنی، عبدالجبار کاکایی، اسماعیل امینی، علیرضا قزوه، پرویز بیگی حبیب‌آبادی و محمود اکرامی‌فر به عنوان دبیران علمی ادوار پیشین و محمد کاظم کاظمی دبیرعلمی جشنواره امسال به همراه چند شاعر کاشانی و افغانستانی اشعاری خواندند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی