[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

ساز وکارهای اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا بررسی شد، روزنامه شیراز نوین

الزامات و سازوکارهای اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا در جلسه‌ای با حضور رئیس‌جمهور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
به گزارش ایسنا در این جلسه که روز یکشنبه در دفتر رئیس‌جمهور  تشکیل شد، وزراء و مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط گزارشی از آخرین جزئیات برنامه‌ریزی برای اجرای موافقت‌نامه تجارت آزاد با اوراسیا ارایه کردند که بر مبنای آن مرکز تجارت و توسعه صادرات با منطقه اوراسیا در وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکیل می‌شود. حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این جلسه با تأکید بر حداکثر استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده در پی پیوستن جمهوری اسلامی ‌ایران به موافقت‌نامه اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بر توسعه مناسبات اقتصادی با کشورهای منطقه، تکمیل و توسعه زیر ساخت‌ها و تسهیلات لازم به‌ویژه در زمینه حمل و نقل دریایی و ریلی را حائز اهمیت توصیف کرد.
رئیس‌جمهور همچنین لزوم ترسیم تصویر روشن از نوع و حجم صادرات و واردات با کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، ترسیم سازوکارهای عملیاتی دقیق به منظور رونق تولید و افزایش صادرات را مورد تأکید قرار داد.
بر این اساس، ایران از اوایل آبان ماه امسال رسماً وارد اتحادیه اقتصادی اوراسیا خواهد شد و برای نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌است که در یک موافقت‌نامه اقتصادی منطقه‌ای به شکل فعال وارد می‌شود.
مجموع حجم تجاری کشورهای عضو این اتحادیه در حال حاضر حدود 753میلیارد دلار و بازاری با 200 میلیون جمعیت را شامل می‌شود که استفاده از این ظرفیت می‌تواند جهش و تحولی در مناسبات اقتصادی کشورمان ایجاد کند.
رؤسای جمهوری روسیه و ارمنستان از دکتر روحانی دعوت کرده‌اند تا در اجلاس بعدی این اتحادیه که به زودی به میزبانی نخست وزیر ارمنستان و در ایروان برگزار خواهد شد، شرکت کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی