[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۹
  • دوره جدید

خرابی‌های سیل سعدی درست نشد، چـون مردم این محله محـروم دستشـان به جایی بنـد نیست!، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین: قهرمان دو و میدانی شیراز، در دو روز گذشته به همراه یک تیم اصفهانی در مسابقات لیگ کشوری شرکت کرد. مسلم نیادوست روز پنجشنبه در ماده 1500 متر به عنوان قهرمانی دست یافت. پیش از مسابقات روز جمعه با او گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می‌خوانید. مسلم در این گفت و گو از امیدهایش برای کسب سهمیه المپیک، نگرانی بابت وضعیت محله قدیمی‌اش و همچنین از آینده روشن ورزش فارس سخن گفته است.
در این مسابقات امیدی به کسب سهمیه داری؟
نه. اینجا اصلاً چنین هدفی ندارم. چون تهران در ارتفاع است و اصلاً امکان زدن چنین رکوردی وجود ندارد. ضمن اینکه من الان در عضویت باشگاه فولاد مبارکه سپاهان اصفهان هستم و آنها از من انتظار امتیاز دارم. بنابراین نمی‌توانم ریسک کنم و انتحاری بدوم برای کسب ورودی. برای کسب سهمیه باید من را به مسابقات بین‌المللی بفرستند. امسال اگر چندبار در اروپا مسابقه می‌دادم، می‌توانستم رکوردم را ارتقا بدهم.
چقدر فاصله‌داری با ورودی المپیک؟
در 1500 متر حدود 6-7 ثانیه فاصله دارم. ممطئنم اگر در چند مسابقه در اروپا شرکت کنم می‌توانم فاصله‌ام را خیلی کمتر کنم. امسال توانایی این را داشتم که زیر 3:40 بدوم. ورودی المپیک 3:36 است و مطمئنم اگر امسال در چند مسابقه خوب شرکت می‌کردم خودم را به زیر 3:40 می‌رساندم و مطمئناً شرایطم برای سال آینده خیلی بهتر می‌شد. حالا هم مسابقات ارتش‌های جهان قرار است از یک ماه دیگر در چین برگزار شود. آن مسابقات هم سطح خوبی دارد و امیدوارم در این مسابقات شرکت کنم. آنجا همه قهرمان‌های دنیا هستند و امیدوارم بتوانم رکورد خوبی بزنم و سال دیگر آماده شوم برای رفتن به المپیک.
کلاً چقدر امیدواری به رسیدن به المپیک؟
من تمام فکر و ذکر و آرزویم رسیدن به المپیک است. دوست دارم، توانایی‌اش را هم دارم. ولی احتیاج به یک سری اردوها دارم در ارتفاع و همچنین تمرین و مسابقه با خارجی‌ها. اگر این شرایط فراهم شود، صددرصد می‌توانم به المپیک برسم.
از سختی‌های کار بگو.
سختی‌های دویدن که دیگر گفتن ندارد. دویدن برای همه سخت و زجرآور است؛ اما ما به این سختی‌ها عادت کرده‌ایم. من عاشق دویدن هستم.
خسته نشدی؟
خسته که نه؛ ولی با دیدن برخی مسائل گاهی دلزده می‌شوم. اما  من عشق دارم به دو و تا وقتی که بتوانم می‌دوم.
تو اهل محله‌ای هستی که عید امسال گرفتار سیل شد. از اوضاع و احوال فعلی محله سعدی بگو.
سیل آمد خرابی‌هایش را به جا گذاشت و خیلی هم درست نشد. چون پایین شهر بود، آمدند ماست‌مالی کردند و رفتند. الان چند خانه را تخریب کرده‌اند و قرار بوده بیایند درست کنند؛ اما چون مردم آنجا ضعیف‌اند و دستشان به جایی بند نیست، کارها پیگیری نشده. نمی‌دانم چه مشکلی وجود دارد؛ اما امیدوارم این رویه تغییر کند. نگویند این‌ها چون پایین‌شهری هستند و دستشان به جایی بند نیست پس کاری برایشان نکنیم. من اهل محله سعدی هستم و افتخارم این است که از این محله بلند شده و قهرمان آسیا شده‌ام و 15 سال است قهرمان ایران هستم. سعی می‌کنم تا آخر عمرم به هر جایی هم برسم باز هم در همین محله زندگی کنم. دوست دارم کمک کنم و این محله را آباد کنم. مسئولان باید بدانند که اینجا خیلی خانه‌ها بدون مجوز ساخته شده و بنابراین مقاوم نیست. اگر خدای نکرده باز هم زلزله و سیلی بیاید، دوباره این اتفاق‌ها رخ می‌دهد. ما این‌ها را بعد از سیل گفتیم، گفتند می‌خواهیم از حالا به بافت فرسوده رسیدگی کنیم، وام بدهیم و... اما اگر انجام شده بود که الان باید یک تغییراتی می‌دیدیم! اما من چیزی ندیده‌ام. کمک شده اما کافی نیست. خیلی از مردم این محله قبل از سیل هم وضع خوبی نداشتند، چه برسد به حالا که این اتفاق‌ها افتاده. رسیدگی به این قشر خیلی در وضعیت جامعه تأثیر دارد؛ چون بیشتر جمعیت جامعه در همین محله‌های پایین شهر زندگی می‌کنند.
درباره وضعیت ورزش فارس هم برایمان بگو.
ورزش فارس در راه توسعه قرار دارد. این را به جد می‌گویم. من خودم در حال حاضر یکی از کارشناسان اداره ورزش هستم و از نزدیک دارم تلاش‌ها و برنامه‌ها را می‌بینم. آقایان کامیاب، سالاری، عالیشوندی، موسوی و... دارند به خوبی قهرمان‌ها را رصد کرده و به آنها رسیدگی می‌کنند. یکی سری امکانات و کلاس‌ها را در اختیارشان می‌گذارند و همه را بسیج کرده‌اند برای موفقیت بچه‌ها. من هم به همراه آقایان کیخا و غلامحسین‌پور به عنوان سه ورزشکار حرفه‌ای آنجا هستیم و در بخش خانم‌ها هم خانم بذرافکن که خودشان ورزشکار ملی بوده‌اند حضور دارند. این تیم دقیقاً می‌داند درد بچه‌ها چیست و به چه چیزهایی نیاز دارند. آقای عالیشوندی هم به عنوان مدیر گروه، تقریباً هر 15 روز یک جسله می‌گذارند و از فکر ما استفاده می‌کنند. می‌گوید به عنوان ورزشکار حرفه‌ای به ما بگویید باید چه کنیم تا ورزشکارانمان بتوانند پیشرفت بیشتری داشته باشند. من هم به نوبه خودم دارم تجربیاتی که در این سال‌ها در ورزش به دست آورده‌ام را در اختیار ورزشکارها قرار می‌دهم. ما داریم تمام استعدادهای فارس را زیر پوشش می‌آوریم و امیدواریم بتوانیم با پیشبرد برنامه‌ها، رتبه یازدهم امسال فارس در المپیاد استعدادیابی را در سال آینده ارتقا بدهیم و به یکی از قطب‌های ورزش کشور تبدیل شویم. در مورد آقای عالیشوندی باید این نکته را اضافه کنم که من شاهد هستم ایشان حتی از جیب خودش هزینه می‌کند تا کار ورزشکار را راه بیندازد. امیدوارم این سیستم و این ورزشکارها قدر این مرد بزرگ را بدانند. باید در راهی که در پیش دارد کمکش کنیم تا ورزش فارس به اهداف بزرگش برسد. ما در حال حاضر 15 ورزشکار الیت داریم و هدفمان این است که بتوانیم 5 ورزشکار را راهی المپیک کنیم و به دو مدال هم دست پیدا کنیم.
حرف پایانی؟
تشکر می‌کنم از خانواده‌ام، از پدرم که در تمام سختی‌ها کنارم بوده. از آقای کامیاب که واقعاً مشکل زندگی من را حل کرد. به من شغل داد تا خیالم راحت شود و الان می‌توانم از زندگی‌ام لذت ببرم و ورزشم را با خیال راحت انجام بدهم. امیدوارم تا جایی که می‌توانم برای کشورم، شهرم و محله‌ام افتخارآفرینی کنم. همچنین در پایان از آقای سیروس بهادری‌پور، رئیس پایگاه قهرمانی هم تشکر می‌کنم که شرایط را فراهم کرده تا بتوانم در کنار ورزش، کارم را هم به نحو مطلوب در این پایگاه انجام بدهم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی