[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

اختتامیه دومین جشنواره شهر ایمن آبان برگزار می‌شود، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز اعلام کرد که اختتامیه دومین جشنواره بزرگ شهر ایمن با محوریت مجتمع‌های مسکونی 21 آبان ماه در تالار احسان برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا منطقه فارس، محمدهادی قانع شنبه 23 شهریور در یک کنفرانس خبری بیان کرد: شهروندان شیرازی می‌توانند جهت بررسی ایمنی مجتمع مسکونی محل زندگی خود نشانی را تا پایان شهریورماه به سامانه ٣٠٠٠٧٥١٢٥ پیامک کنند.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان سازمان آتش‌نشانی، ایمنی مجتمع مسکونی پیامک شده را بررسی خواهند کرد.
به گفته مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز بیش از ٥٠٠ هزار نفر ساعت در نخستین جشنواره شهر ایمن که سال گذشته برگزار شد، تحت آموزش‌های ایمنی قرار گرفتند.
قانع همچنین اظهار کرد که  نیمه دوم سال گذشته با کاهش 40درصدی حوادث ایمنی در کلانشهر شیراز مواجه شدیم که بخش زیادی از این مهم به آموزش شهروندان در راستای جشنواره شهر ایمن برمی‌گردد.
وی ادامه داد: در جشنواره دوم شهر ایمن که از مردادماه امسال در اجرایی شده، 16 شاخص مدنظر قرار گرفته و مواردی چون ایمنی واحدهای مسکونی بررسی خواهد شد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با بیان اینکه کارشناسان ایمنی این سازمان تا پایان مهرماه به در منازل مسکونی مراجعه خواهند کرد، گفت: برای جلوگیری ازهرگونه سوءاستفاده احتمالی، کارشناسان هنگام مراجعه  باید دارای معرفی نامه رسمی سازمان آتش‌نشانی شیرازداشته‌باشند و پوشش آنها نیز با فرم و آرم سازمان باشد.
قانع یادآور شد که از زمان اجرای دومین جشنواره بزرگ شهر ایمن تاکنون بیش از ٧ هزار واحد در این طرح بازدید شده است.
وی تأکید کرد: استفاده از جعبه‌های آتش، روش‌های خاموش کردن حریق، بازدید از جعبه‌های آتش و جذب افراد به عنوان آتش‌نشان افتخاری از جمله برنامه‌هایی است که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز همچنین گفت: طرح شناسنامه‌دار کردن ساختمان‌ها براساس کد نوسازی نیز در دستور کار قرار گرفته  و برای بیش از ١٠٠ واحد مسکونی نیز شناسنامه ایمنی صادر شده است‌.
قانع در بخش دیگری از سخنانش به آتش‌سوزی هتل نیمه ساخته آسمان که در مردادماه حادث شد هم اشاره و عنوان کرد: علت آتش‌سوزی مواد مذاب‌های برشکاری در طبقات بالاتر و ریختن آنان به روی مواد قابل اشتعال اعلام شد و حدود ٣٠ دقیقه طول کشید تا افراد از آتش‌سوزی مطلع شوند و به آتش‌نشانی خبر دهند.
وی اضافه کرد: کمیته‌های تخصصی در حال بررسی شرایط عمومی هتل آسمان هستند و ١٢ نفر از فرماندهان آتش‌نشانی نیز گزارش‌های آتش‌سوزی هتل را بررسی کرده‌اند.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در خصوص روند خدمت‌رسانی در این آتش‌سوزی نیز بیان کرد: آتش‌نشانان  شیراز در آتش‌سوزی هتل آسمان کمتر از دو دقیقه به محل اعزام شدند و در همان دقایق اولیه بیش از ۳۰ نفر از افرادی که در حریق گرفتار شده بودند، نجات یافتند.
قانع ادامه داد: خنک‌سازی در ابتدای آتش‌سوزی انجام و باعث شد با خروج محصولات قابل اشتعال از افزایش حرارت و انفجار مجدد در هتل آسمان جلوگیری به عمل آید.
او تأکید کرد: با توجه به حفره‌های ایجاد شده و خنک‌سازی در ابتدای آتش سوزی شاهد بودیم که تنها در‌ طبقه دوم ‌زیر زمین آتش وجود داشت و در سایر طبقات حرارت کمتری نسبت به منبع آتش ایجاد شد.
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز در خصوص آتش‌سوزی بازار انقلاب نیز بیان کرد: یکی از مغازه‌های بازار انقلاب دچار حریق شده بود و این آتش‌سوزی می‌توانست با توجه به وصل بودن مغازه‌ها به هم فاجعه‌ای در بازار ایجاد کند.
قانع با اشاره به علت آتش‌سوزی سینما بهمن و هتل آسمان خاطرنشان کرد: علت وقوع آتش‌سوزی سینما بهمن و هتل آسمان پس از آتش‌سوزی بیان شد و دادگستری فارس در حال بررسی عمدی یا غیرعمد بودن آتش‌سوزی است.
وی در خصوص مشکلات بازار انقلاب نیز اظهار کرد: وجود انبار مواد سوختی در کنار هم و عدم استفاده از وسائل اطفال حریق از جمله مشکلات این بازار است اما در جهت ایمن‌سازی بازار وکیل در حال ایجاد کانال‌های مخصوص آتش‌نشانی هستیم و امید است این طرح در سایر بازارهای استان نیز گسترش یابد.
مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری شیراز در خصوص آزمون استخدامی این سازمان نیز گفت: نیاز استان فارس بیش از ٢٨٠نیروی انسانی است که در آزمون استخدامی این دستگاه تعداد چند برابر ظرفیت مورد نیاز اعلام شده که این افراد به مرور دعوت شده و مورد گزینش و آزمون عملی قرار خواهند گرفت تا امکان جذب آنان فراهم شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی