[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۴
  • دوره جدید

فاز پایانی مرمت‌خانه تاریخی طوفان جهرم آغاز شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از  آغاز فاز پایانی مرمت‌خانه تاریخی طوفان در شهرستان جهرم  خبرداد. به گزارش روابط عمومی‌ اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی فارس؛ مصیب  امیری گفت: با توجه به لزوم اجرای عملیات مرمت، بازسازی و احیاءدو دهانه طاق آجری زیرزمین ساختمان ضلع شمالی، احیاء نرده سنگی ایوان و نرده جانپناه پشت بام ساختمان ضلع شمالی و ساخت سرویس بهداشتی،  آخرین مرحله مرمت‌خانه تاریخی طوفان با اعتبار 1 میلیارد و 225 میلیون ریال  از 20 شهریور ماه شروع و پیش بینی می‌شود این مرحله از مرمت تا پایان سال‌جاری پایان یابد.
بنا بر این گزارش،  خانه  تاریخی طوفان در شهرستان جهرم واقع شده است که در سال 1387 طبق وصیت نامه مرحوم جلال طوفان به میراث فرهنگی فارس اهدا شد و  در سال 1388 در فهرست آثار ملی با شماره 26649 به ثبت رسید.
گفتنی است این منزل تاریخی  دارای یک زیرزمین و یک طبقه شاه‌نشین است که راه دسترسی به آن پلکان سنگی دو طرفه به سبک هخامنشی با سنگ‌های بادبر است که در هر طرف با 5 پلکان به پاگرد و نهایتاً با 4 پله به ایوان منتهی می‌شود. ایوان شاه‌نشین دارای 4 ستون و 2 ستون نما با بدنه چهارگوش و سیمانی است. درایوان یک راهروی مرکزی  و دو اتاق جانبی است که به اتاق‌های سه دری با درب و پنجره‌های‌چوبی منتهی می‌شود. سقف این اتاق‌ها تیر چوبی و توفال کاری است که دارای نقاشی‌های‌سقفی بوده است. هر کدام از این اتاق‌ها به اتاق‌های پشتی راه می‌یابد. در انتهای شرقی ایوان اتاق بیضی شکلی است که اتاق مطالعه وکتابخانه آقای طوفان بوده است. زیرزمین این خانه دارای وسعت زیادی است  و نسبت به سایر قسمت‌ها، شکل اصلی خود را بیشتر حفظ نموده  و در سقف آن آجر کاریهای زیبایی کار شده است. فضاهای زیرزمین به صورت تو در تو و تقریباً قرینه است که متشکل از یک فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در هر طرف است. انتهای شرقی زیرزمین حمام کوچکی قرار دارد که دارای یک فضای رختکن و گرمخانه است و تون حمام هنوز بر جای خود باقی است. حیاط حمام به سبک بسیار زیبایی موزائیک کاری شده و  حوض مرکزی مدور در وسط آن قرار دارد. دور تا دور حیاط دارای ازاره سنگی  بوده است که در سمت شرق نیز سکویی حدود یک متر تعبیه شده است. دو پنجره سنگی مشبک نیز جهت نورگیر زیرزمین‌ها در دو طرف پلکان مرکزی قرار دارد و اصطبل خانه نیز در ضلع جنوبی قرار داشته است. این بنا دارای کنگره‌هایی به سبک هخامنشی است. در قسمت بالای سقف نیز بادگیری برای تهویه و خنک کردن فضای اتاق‌ها ساخته شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی