[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

مجوز بهداشت محیط با تسهیل روند اداری در دستور کار باشگاه‌ها قرار می‌گیرد، روزنامه شیراز نوین

به گزارش روابط عمومی ‌و پایگاه خبری و اطلاع رسانی اداره کل ورزش و جوانان فارس، محسن سالاری در نشست با مدیران بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: اگر به دنبال افزایش سطح سلامتی مردم هستیم، نیاز به کار گروهی و دسته جمعی داریم. جای خوشحالی است که بخش بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دغدغه تحرک دارد. به زعم ما علوم پزشکی و وزارت بهداشت و درمان بیشتر به دنبال درمان هستند و پیشگیری را فراموش کرده اند. ما خرسندیم که این ارتباط بین ما و علوم پزشکی ایجاد شده است و در کنار هم می‌توانیم به سمت پیشگیری بیماری‌ها برویم. وی با عنوان اینکه هر کاری که برای سالم‌سازی بهداشتی باشگاه‌ها لازم باشد تا تحرک مردم افزایش یابد انجام می‌دهیم، خاطرنشان کرد: ما در اداره کل ورزش و جوانان تا به حال از باشگاه‌ها مجوز بهداشت محیط نخواسته‌ایم. در ابتدای کار افرادی که برای تأسیس یا تمدید مجوز باشگاه مراجعه می‌کنند مورد نظر و توجه خواهند بود. در فارس نزدیک به 1100 باشگاه داریم که مجوز بهداشت محیط ندارند. این به معنای آن نیست که فاقد استاندارد‌های این حوزه هستند. باید این مسیر‌ها و کسب مجوز بهداشت در کمیسیون ماده 5 به بحت گذاشته شود تا بهترین تصمیم گرفته شود.
سالاری اذعان داشت: در کنار این امر مهم ما باید به دنبال تسهیل‌گری حضور بخش خصوصی در ورزش باشیم و این اولویت نیز در کنار دغدغه بهداشت محیط برای ما وجود دارد.
در زمینه تأسیس باشگاه قوانینی برای بهداشت محیط دستورالعمل نشده و البته باید بگویم کمیته رفع موارد قانونی برای حضور بخش خصوصی در استانداری فعال است.
تحرک بدنی را به عنوان یک عامل برای پیشگیری از بیماری‌هایی مثل مشکلات قلبی عروقی می‌دانیم. کریمی، ‌مسئول فنی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان این مطلب گفت: 60 درصدمیانسلان تحرک ندارند و فقط 7 درصد فعالیت بدنی کافی دارند. میزان انرژی مصرفی روزانه در بین اقشار مختلف کاهش یافته است. این میانگین باید 150دقیقه تحرک بدنی با ضربان قلب بین 80 تا 100 باشد و اگر ضربان قلب بالای 100 باشد، فعالیت 90 دقیقه ای در هفته کافی‌ست.
وی با بیان اینکه این شاخص ارزیابی وزارت بهداشت در ارتباط با تحرک مردم است، ادامه داد: شرایط در این بحران کم تحرکی نسبت به گذشته بهتر شده است. فارس در سال 84 در مردان و زنان در رده‌های آخر بود که در حال حاضر از بین ده استان آخر خارج شده ایم.
کریمی ‌خاطرنشان کرد: جغرافیای استان فارس محدودیت زمانی کمتری برای ورزش در کل طول سال دارد و این می‌تواند کمک بیشتری به ما برای از بین بردن کم تحرکی یا کاهش آن کند. استفاده از ظرفیت هیئت همگانی و اداره کل ورزش و جوانان فارس هم افزایی بالایی با اهداف ما دارد.
وی با تأکید بر اینکه باید در باشگاه‌های ورزشی
محیط بهداشتی و ایمنی داشته باشیم گفت: کسانی که برای تحرک بالاتر وارد فضای باشگاه می‌شوند، باید موراد بهداشتی و ایمنی را رعایت کنند. مدیران باشگاه‌ها باید آموزش لازم را دیده باشند تا محیط امن و بهداشتی را برای ورزشکاران مهیا کنند. ما در سازمان خود برای صدور مجوز بهداشت محیط تنها 15 هزار تومان می‌گیریم که در کنار آن آموزش‌های لازم نیز به متقاضیان داده می‌شود.
دکتر کریمی‌ خاطرنشان کرد: باشگاه‌های ورزشی به عنوان مکان عمومی با توجه به قانون باید بازرسی شود. وقتی برای باشگاه‌ها مشکلی در زمینه بهداشتی به وجود بیاید اگر تفهیم شده باشند دیگر در شرایط بحران و دادگاه قرار نمی‌گیرد. پیشنهاد ما بازدید مشترک بازرسان بهداشت و ورزش و جوانان است تا با ایجاد یک کارگروه مشکلات دیده شوند. مشتاقی، نماینده بهداشت که در این جلسه حضور داشت، گفت: اهداف ما با ادارات ورزش و جوانان یکی است و در جهت سلامت مردم قدم برمی‌داریم. ما وقتی به مکانی وارد می‌شویم که شناسایی شده باشد یا شکایتی از آن صورت گرفته باشد. در باشگاه‌ها بهداشت افراد و ساختمان و لوازم و ابزار و ایمنی آن مکان، بهداشت مواد غذایی مثل بوفه را در نظر می‌گیریم.
وی تأکید داشت وظیفه ما آموزش است تا باشگاه‌داران را به خاطر مشکلات ایجاد شده به دادگاه و... نکشاند و شرایط حضور آنان در زمینه سرمایه‌گذاری تسهیل شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی