[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۰
  • دوره جدید

وجود ۱۱۰۰۰ جزء ریز پلاستیکی در غذاهای دریایی، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه- احسان فرازمند: مصرف‌کنندگان غذاهای دریایی روزانه یازده هزار تکه پلاستیک خیلی کوچک را با ده‌ها جزء بسیارکوچک انباشته شده در بافت‌های موجودات دریایی می‌خورند، به‌طوری که دانشمندان درباره ی این یافته‌های جدید هشدارهای جدی را مطرح کرده اند. این یافته‌ها توسط پادشاه ولز با عنوان «تامل‌برانگیز» توصیف شده‌اند.
محققان دانشگاهی در بلژیک بر این باور اند که میکروپلاستیک‌ ها در بدن در طول زمان انباشته می‌شوند و در دراز مدت می‌توانند سلامت بشر را به مخاطره بیندازند. همچنین آن ها اعلام کرده‌اند که مقدار پلاستیک جذب شده توسط آبزیان، با افزایش آلودگی اقیانوس‌ها بدتر خواهد شد. پادشاه قبلا میکروپلاستیک ‌ها را با عنوان «ماده چسبنده و لزج خاکستری رنگ» توصیف کرده است.
دکتر کالین جانسن به سرپرست تحقیقات از وجود اجزای بسیار ریز پلاستیکی در بدن به عنوان یک نگرانی یاد می‌کند همچنین او اذعان داشت که در حال حاضر ما اثبات کرده ‌ایم که آن ‌ها به بدن ما وارد می‌ شوند و می‌ توانند برای مدتی نسبتا طولانی آن جا باقی بمانند. از این‌رو می بایست درباره سرنوشت پلاستیک ها رفتاری مسئولانه تر داشته باشیم. این اقدامات همزمان با راه‌اندازی کمپین جدید زیست محیطی‌ برای نجات اقیانوس « اسکای » که توسط اسکای نیوز هدایت می شود، انجام شده است. 
این پلاستیک ها به کجا می روند؟ آیا آن ها توسط بافت ها محصور شده اند و توسط بدن به فراموشی سپرده شده اند و یا این که در حال ایجاد التهاب و یا انجام کارهای دیگری در بدن جانوران دریای و انسان ها هستند؟ آیا مواد شیمیایی که از این پلاستیک‌ها آزاد می شوند، موجب مسمومیت می شوند؟ ما واقعا در این باره اطلاعی نداریم و نیاز است که در مورد اطلاعات لازم را کسب نماییم.
می توان گفت که این مطالعه در نوع خودش اولین ارزیابی خطر پلاستیک ها به صورت جامع و در رابطه با غذاهای دریایی می‌باشد. صدف ها روزانه بیست لیتر از آب شور را وارد بدن خود می کنند تا از آن تغذیه کنند. در میان مقداری پلاستیک هم به طور تصادفی وارد بدن آن ها می شود. بسیاری از این پلاستیک ها دفع می‌شوند. این در حالی است که در بافت بدن هر صدف به طور متوسط یک جزء بسیار کوچک از پلاستیک انباشته شده است. در نتیجه آلودگی های پلاستیکی در اقیانوس ها ایجاد می شوند و افزایش خواهند یافت. 
اگر روند فعلی ادامه یابد در پایان این قرن، مردمی که به صورت منظم از غذاهای دریایی استفاده می کنند، در سال چیزی در حدود 780000 قطعه پلاستیک را خواهند بلعید که در نهایت 4000 قطعه از آن ها توسط دستگاه گوارش بدن انسان هضم خواهد شد.
انسان ها باید بسیار هشیار باشند و بیاندیشند که تمام پلاستیک هایی که تا کنون تولید شده اند هنوز در جایی از این سیاره وجود دارند و از شکلی به شکل دیگر در می آیند و حضور آن ها در طبیعت برای قرن‌ها و یا احتمالا هزاران سال به طول خواهد انجامید.  
بیش از پنج هزار میلیارد قطعه میکرو پلاستیک در اقیانوس های جهان وجود دارند و در هر دقیقه، حجمی معادل یک کامیون، زباله‌ پلاستیکی به دریا اضافه می‌شود.
تا سال 2050، این مقدار به چهار کامیون در هر دقیقه افزایش خواهد یافت. پلاستیک در اقیانوس برای دهه ها یا حتی قرن‌ها باقی می ماند. تا این که به قسمت های کوچک تری تجزیه شوند اما بسیاری از دانشمندان بر این باورند که هرگز کاملا نابود نخواهند شد.
دکتر جانسون اضافه می‌کند که نسل بعد یا دو نسل بعد احتمالا خواهد گفت که آن ها برای ما پلاستیک های فاسد شده را به ارث گذاشته اند. چرا که آیندگان به طرق مختلفی از این میراث رنج خواهند.
کمپین نجات اقیانوس «اسکای» به رهبری اسکای نیوز آغاز به کار کرد، با این هدف که به مردم آموزش دهد و الهام بخش آنان باشد تا رفتار خود را تغییر دهند و به حفاظت از اقیانوس‌ها بپردازند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی