[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

آیا چیزی به عنوان ضربان قلب طبیعی وجود دارد؟، روزنامه شیراز نوین

گروه ترجمه- احسان فرازمند: تند، کند یا نامنظم، ضربان قلب طبیعی برای بدن شما چگونه باید باشد؟ و چه موقع بهترین زمان برای رسیدگی به این موضوع است؟
البته معمولا این موضوع مغفول می ماند تا این که نشانه های بیماری در شما ظاهر شود با پزشک مشکوک شود که شما از یک بیماری قلبی و عروقی رنج می برید. 
متخصصان قلب بر این باورند که اکثر مردم نمی دانند ضربان قلب چیست و چگونه باید باشد. اگر چه لازم نیست که در مورد ضربان قلب خود وسواس به خرج دهید، اما اندازه گرفتن میزان ضربان قلبتان در مقاطع زمانی مختلف می تواند مفید باشد و شما را نرخ تپش قلب طبیعی بدنتان آشنا سازد. از این طریق اگر در آینده به بیماری خاصی مبتلا شوید، می توانید آن را از روی تغییر در میزان تپش قلبتان تشخیص دهید.
با اندازه گیری ضربان قلب خود به صورت هر شش ماه یک بار، می توانید تغییرات آن را رصد کنید. ایجاد این عادت، سبب تشخیص به موقع و زود هنگام بسیاری از بیماری ها خواهد شد.
بهترین زمان برای اندازه گیری میزان ضربان قلب، سنجش آن در زمان استراحت است که برای این کار کافی است تا صبحگاه و پیش از شروع فعالیت های روزانه این اندازه گیری را انجام دهید. برای اندازه گیری می توانید انگشت خود را روی محلی که نبض خود را احساس می کنید، قرار دهید این مکان می تواند مچ دست، داخل آرنج یا یک طرف از گردن باشد. پس از احساس نبض، کافی است تا تعداد ضربان هایی را که احساس می شوند را در طول یک دقیقه بشماریم. اگر مایلید تا این کار را دقیق تر و به طور پیوسته و زمان بندی شده انجام دهید، دغدغه ی یافتن  و دنبال کردن نبض را نداشته باشید و ضمنا برنامه های تناسب اندام خود را به پیش ببرید، می توانید یک دستگاه اندازه گیری ضربان قلب را خریدداری کنید. هنگامی که شما از تعداد ضرباهنگ قلب خود آگاه شدید، این سوال مطرح می شود که آیا این میزان، طبیعی است؟ در ادامه برخی از سوالات متداول در این زمینه را پاسخ خواهیم داد.
نرخ ضربان قلب چقدر باید باشد؟
اکثرا فکر می کنند که میزان تپش قلب انسان در حالت استراحت باید عددی بین 60 تا 100 تپش در دقیقه را به خود اختصاص دهد. اما اکثر متخصصان اکنون بر این باورند که تپیدن قلب به میزان 60 تا 80 بار در دقیقه، مقدار سالم تری است. با این حال، به طور طبیعی، نبض برخی افراد تند تر یا کندتر از این مقدار می زند. همچنین لازم به ذکر است که با گذشت زمان، این مقدار ممکن است دست خوش تغییراتی شود و گاهی هم عامل چنین تغییراتی، بروز بیماری یا عوارضی است که سلامت فرد را تهدید می کند. اگر میزان تپش قلب شما به طور پیوسته، کمتر از 40 بار در دقیقه یا بیش تر  از 120 بار در دقیقه است، شما باید سریعا به پزشک خود مراجعه کرده و این مسئله را بررسی کنید.
چه عواملی تپش قلب را کند می کنند؟
از آن جا که قلب هم یک ماهیچه است، ورزش های هوازی باعث قوی تر شدن آن می شود. این بدین معنا است که با تمرینات ورزشی و تنالسب اندام بیش تر، میزان تپش قلب شما کاهش خواهد یافت. برای مثال میزان تپش قلب یک ورزشکار حرفه ای، ممکن است کمتر از 40 بار در درقیقه باشد. دلیل این امر این است که ماهیچه ی قلب فرد چنان قوی شده است که برای حفظ جریان خون مورد نیاز بدن، مجبور نیست که سخت کار کند. 
آیا تپش سریع قلب می تواند نگران کننده باشد؟
عوامل گوناگونی ممکن است بر سرعت تپیدن قلب شما بیافزاید، از تمرینات ورزشی گرفته تا مصرف بی رویه ی نوشیدنی های کافئین دار. تب داشتن یا داشتن تیروئید پرکار هم  می تواند چنین شرایطی را رقم بزند. از دیگر عوامل می توان به برخی از داروها اشاره کرد. اما پزشکان اعلام کرده اند که مقصر اصلی افزایش ضربان قلب، استرس و اضطراب است.
آیا بین ضربان قلب و فشار خون رابطه ای وجود دارد؟
اگر ورزش کنید یا مضطرب باشید، هم ضربان قلب و هم فشار خون شما افزایش می یابد. اما حتی اگر ضربان قلب شما در محدوده ی طبیعی باشد، باز هم لزوما به معنای طبیعی بودن فشار خون شما نیست و باید آن را به صورت مجزا بررسی کنید. به یاد داشته باشید که فشار خون کاملا با ضربان قلب متفاوت است. فشار خون نیرویی است که برای پمپاژ خون در رگ های کل بدن مورد نیاز است. نیرویی که خون را در تمام بدن به گردش در می آورد. حال آن که ضربان قلب، تعداد دفعاتی است که در طول مدت یک دقیقه این فرایند تکرار می شود. اگر چه این فرایند به مقدار معینی فشار هم نیاز دارد، اما اگر ضربان قلب بیش از حد بالا باشد و این شرایط به صورت مداوم ادامه پیدا کند، ممکن است که قلب فرد بزرگ تر شود. اتفاقی که نهایتا نارسایی های قالبی را به دنبال دارد.
آیا نامنظم شدن ضربان قلب، علامتی خطرناک است؟
گاهی ممکن است که ضربان قلب نامنظم شود. دلیل این پدیده، بروز خطا در محرک ها و پیام های الکتریکی است که حفره های قلب را آماده ی پمپاژ خون می کنند. در صورت بروز این شرایط تنها چیزی که شما احساس می کنید افزایش شدت تپدن قلب یا اندکی دل شوره است چرا که قلب شما، در زمان مناسب، تپش لازم را نداشته است. معمولا ای احساسات گذرا هستند و جایی برای نگرانی وجود ندارد اما اگر این شرایط پیوسته تکرار می شود، ممکن است خطری جدی در کمین سلامت شما باشد.
یکی از دلایل رایج نامنظم شدن ضربان قلب، فیبریلاسیون دهلیزی است. فیبریلاسیون دهلیزی شایع ترین نوع اختلال در ضرباهنگ قلب است که طی آن، تحریک الکتریکی، مسیر مشخصی را در قلب طی نمی‌کند. فیبریلاسیون دهلیزی هنگامی رخ می دهد که در دهلیزها موج الکتریکی تحریک، جهت مشخصی نداشته باشد. یعنی سلول های عضلانی دهلیز به صورت نامنظم تحریک و درنتیجه منقبض می‌شوند. این مشکل غالبا به دلیل وجود سایر بیماری های قلبی یا فشار خون بالا ایجاد می شود. اما درمان های متفاوتی از قبیل مصرف دارو، جراحی یا حتی قرار دادن یک دستگاه ضربان ساز در بدن می تواند این مشکل را مرتفع سازد تا قلب ریتم و ضرباهنگ طبیعی خود را باز یابد.
بی نظمی در سیستم الکتریکی قلب همچنین می تواند زمینه ساز کند شدن تپش قلب شود. برای مثال بیماری به نام بلوک قلبی زمانی ایجاد می شود که پالس های الکتریکی که قلب را وادار به تپش می کنند، با تاخیر دریافت می شوند. در نتیجه ضرباهنگ قلب کند می شود اما میزان کند شدن آن متغیر است. این بیماری که غالبا مادرزادی است، با تن سپردن به یک آزمایش نوار قلب ساده قابل تشخیص است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی