[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۰
  • دوره جدید

کالدرون؛ بهترین شروع یک خارجی در پرسپولیس!، روزنامه شیراز نوین

تیم فوتبال پرسپولیس در دیدار با شاهین بوشهر برد پرگلی را به دست آورد. این پیروزی تیم کالدرون را به جمع 4 تیم بالانشین جدول رساند و سبب شد آن‌ها دوباره مدعی صدرنشینی شوند. از طرف دیگر، برتری برابر شاهین، یک رکورد ویژه را هم از آن کالدرون کرد؛ «بهترین شروع یک مربی خارجی در تیم پرسپولیس». 
مرد آرژانتینی در حالی این عنوان را یدک می‌کشد که انتقادات زیادی را در ماه‌های اخیر تجربه کرده و حتی برخی از هواداران پرسپولیس روی برکناری او نیز تأکید داشتند؛ اما به نظر می‌رسد کالدرون خود را اثبات کرده و حالا با توجه به چند بازی آسان پیش رو، فرصت ویژه‌ای برای تثبیت بخشیدن به جایگاه خود نیز دارد.
 او کارش را با کسب یک پیروزی مقابل پارس جنوبی آغاز کرد؛ اما در ادامه سه شکست تلخ برابر مدعیان قهرمانی یعنی تراکتور، سپاهان و شهر خودرو را تجربه کرد، ولی با این وجود، برتری در 4 دیدار دیگر و همچنین صعود به مرحله بعدی جام حذفی سبب شد نتایج او در بین تمام هواداران «قابل قبول» یا حتی در بین برخی درخشان باشد.
 10 مربی خارجی در تاریخ لیگ برتر
 گابریل کالدرون دهمین مربی خارجی تاریخ پرسپولیس در لیگ برتر است. وینکو بگوویچ کروات نخستین خارجی نیمکت قرمزها بود و پس از او به ترتیب راینر زول آلمانی، آری ‌هان هلندی، مصطفی دنیزلی ترک‌تبار، نلو وینگادای پرتغالی، زلاتکو کرانچار کروات، دوره دوم مصطفی دنیزلی، مانوئل ژوزه که به فرگوسن آفریقا شهرت داشت، برانکو ایوانکوویچ اهل کرواسی و گابریل کالدرون آرژانتینی لیست 10 مربی غیرایرانی را تشکیل داده اند.
 از بین این نفرات، آری ‌هان و نلو وینگادا هیچ‌گاه تجربه آغاز کار با پرسپولیس از هفته نخست را پیدا نکردند.‌ هان در بهمن 84 به تهران آمد و پس از 178 روز کار در تهران با حکم برکناری از سوی محمدحسن انصاری‌فرد روبرو شد و نلو وینگادا نیز جای افشین پیروانی را گرفت و البته به نتایج دلخواه نیز دست نیافت.
8 بازی نخست؛ ناکامی ‌کروات‌ها و پرتغالی‌ها
 گابریل کالدرون تاکنون در هشت بازی لیگ برتر و یک مسابقه جام حذفی هدایت پرسپولیس را برعهده داشته است. حال نگاهی به آمار دیگر مربیان خارجی پرسپولیس در 8 بازی ابتدایی لیگ برتری‌شان نمایان می‌کند که کروات‌ها و پرتغالی‌ها نتایج به مراتب ضعیف‌تری نسبت به بقیه ثبت کرده‌اند. 
برانکو در هشت هفته نخست لیگ پانزدهم 8 امتیاز کسب کرد و شاگردان او تنها 2 پیروزی به دست آوردند و 4 بار مغلوب شدند. نکته جالب این که هر دو پیروزی در خانه حریف و مقابل تیم‌های قدرتمند تراکتور و فولاد بود.
نلو وینگادا که در میانه‌های فصل پرسپولیسِ پرستاره را تحویل گرفت، پس از 8 بازی تنها 9 امتیاز را به اندوخته‌های تیم قطبی- پیروانی افزود. کرانچار عملکردی مثل برانکو داشت؛ اما مانوئل ژوزه با یک برد، 4 مساوی و 3 باخت، ضعیف‌ترین استارت را به نام خود ثبت کرد. تک برد تیم ژوزه در هفته نخست
لیگ دوازدهم و مقابل تیم فجرسپاسی رقم خورد.
 وینکو بگوویچ و راینر زوبل نخستین مربیان خارجی پرسپولیس در تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شوند. تیم بگوویچ لیگ سوم را با هت‌تریک در بردهای بزرگ برابر پگاه، ابومسلم و فجرسپاسی آغاز کرد؛ اما تیم او ناگهان دچار افت شد و تا هفته نهم رنگ پیروزی را ندید. وی تا پایان هفته هشتم 11 امتیاز کسب کرد تا شروع کارش ضعیف‌تر از زوبل باشد.
 زوبل آلمانی که همواره سایه علی پروین را به عنوان مدیر فنی روی سر خود احساس می‌کرد و داماد او را نیز به عنوان مدیرعامل در کنارش داشت، در بازی‌های نخست لیگ چهارم عملکرد خوبی از خود به جای گذاشت و با 3 برد و 3 مساوی هواداران پرسپولیس را امیدوار کرد؛ اما در نهایت تیمش پایین‌تر از استقلال، به مقام چهارم رسید.
 دنیزلی، یک رکورد ویژه و یک بدشانسی بزرگ
 مصطفی دنیزلی یکی از موفق‌ترین خارجی‌های فوتبال ایران است. اگرچه تیم‌های او هیچ‌گاه در لیگ برتر قهرمان نشدند؛ اما آن‌چه فوتبال‌دوستان از پرسپولیس و پاسِ دنیزلی به خاطر دارند، نمایش‌هایی هجومی، تماشاگرپسند و پرگل است که اغلب با بدشانسی نیز همراه بودند.
 پرسپولیسِ دنیزلی لیگ ششم را با شکست مقابل ابومسلم آغاز کرد؛ اما در هفت بازی بعدی شکست نخورد و 15 امتیاز به دست آورد تا کالدرون اکنون در کنار او قرار گیرد. اما بداقبالی دنیزلی آن‌جاست که فینال جام حذفی 84-85 در ابتدای فصل 85-86 برگزار شد و تیم او نتوانست سپاهان را شکست دهد؛ ولی کالدرون اکنون با یک پیروزی در جام حذفی، خود را بالاتر از مصطفی دنیزلی قرار داده است.
 جانشین برانکو روی دستش بلند می‌شود؟
 گابریل کالدرون دوران بحرانی را پشت سر گذاشته و تیمش را به ساحل آرامش رسانده است. او حالا بهترین شروع یک مربی خارجی در تاریخ باشگاه را نیز رقم زده و امیدوار است با ادامه این روند، به صدر جدول برسد. تیم کالدرون در هفته‌های آینده با ماشین‌سازی، فولاد، نفت مسجدسلیمان و نساجی روبرو خواهد شد و فرصت کسب امتیازات بیشتر را خواهد داشت. 
نکته جالب این است که کالدرون با ادامه این روند احتمالاً در پایان نیم‌فصل بیش از تیم برانکو در لیگ پانزدهم (25) امتیاز خواهد گرفت و این می‌تواند اتفاق مهمی ‌برای آینده کاری وی در تهران باشد.
 با این حال 8 هفته نخست و نیم فصل و... همگی آمارهایی هستند که در نهایت به کار هیچ‌کسی نخواهند آمد. اگر برانکو توانست خود را در میان هواداران محبوب کند به خاطر نتایج، کاریزما و نمایش‌های فنی تیمش بود و حالا کالدرون نیز باید با ادامه این روند، همان راهی را برود که برانکو رفت؛ البته با ملاحظاتی در گفته‌هایش تا تیمش دچار حاشیه نشود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی