[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۸۸
  • دوره جدید

بهداشت خواب کودکان و بزرگسالان، روزنامه شیراز نوین

بسیاری از پزشکان بزرگ ایرانی معتقدند افراد برای حفظ تندرستی شان، باید ساعت 9 شب به رختخواب بروند و برای انجام کارها و فعالیت‌هایشان قبل از طلوع آفتاب برخیزند.
یکی از علل شیوع بیماری‌های التهابی، خواب و دیرخوابیدن است؛ از طرفی یکی از عوامل مهم رشد کودکان رعایت ساعت خواب است و به کودکانی که اختلال رشد دارند، توصیه می‌شود ساعت ۹ شب بخوابند.
سید جواد علوی، کارشناس طب سنتی، درباره ساعت خواب طبیعی افراد اظهار کرد: بسیاری از پزشکان بزرگ ایرانی معتقدند افراد برای حفظ تندرستی شان، باید ساعت 9 شب به رختخواب بروند و برای انجام کارها و فعالیت‌هایشان قبل از طلوع آفتاب برخیزند.
کسالت و خستگی به‌ دلیل خواب پس از طلوع آفتاب
در خور ذکر است هورمون رشد که یکی از مهم ترین عوامل افزایش قد به شمار می‌آید، در زمان خواب عمیق به ویژه در اوایل شب ترشح می‌شود؛ هورمون کورتیزول نیز با روشن شدن هوا در بدن ترشّح می‌شود تا بدن را برای انجام فعالیت آماده کند؛ این هورمون علاوه بر این که از خواب عمیق جلوگیری می‌کند، باعث کاهش ترشّح هورمون رشد نیز می‌شود. خواب پس از طلوع آفتاب معمولاً خواب عمیقی نیست و حتی می تواند با تشدید احساس کسالت و خستگی همراه باشد.
عوارض صرف غذای سنگین قبل از خواب
خوابی بد با رؤیاهای ترسناک، احساس بختک و افزایش ترشحات پشت حلقی همراه با احساس خفگی یا چرخیدن از این دست به آن دست از عوارض صرف غذای سنگین قبل از خواب است.
فواید خواب مختصر بعداز حمام
در طب سنتی، خواب مختصر بعد از حمام توصیه شده است.
افراد تا حد امکان از طاقبازخوابیدن بپرهیزند
افراد تا حد امکان از طاقباز خوابیدن بپرهیزند چون موجب ایجاد خلط ته حلق می‌شود و احتمال انسداد تنفس، سکته، خواب بد و احساس بختک افزایش می‌یابد.
علوی یادآور شد: افراد هنگام خواب، چند دقیقه به پهلوی راست بخوابند تا مواد غذایی داخل معده به‌ سمت قعر معده جا به‌ جا یا وارد روده‌ها شود و پس از این چند دقیقه، به پهلوی چپ بگردند و در همان حال به خواب بروند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی