[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر رسماً کارش را آغاز کرد، روزنامه شیراز نوین

اولیـن پـرواز سیمـرغ

سینماپرس: مراسم افتتاحیه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر در برج میلاد برگزار شد. این جشنواره با بزرگداشت چهار سینماگر و اهدای اولین سیمرغ‌های جشنواره سی‌وپنجم به اقلام تبلیغاتی فیلم‌های سینمایی به صورت رسمی آغار به کار کرد. مراسم افتتاحیه سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر به دبیری محمد حیدری، شنبه نهم بهمن ماه در برج میلاد برگزار شد. سرود ملی ساعت ۱۹:۰۳ نواخته و مراسم رسماً آغاز شد. در ابتدای مراسم، احسان کرمی مجری افتتاحیه جشنواره فیلم فجر ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان، یادی از کاظم افرندنیا و همه درگذشتگان سینمای ایران کرد و درخواست صلواتی از سوی جمع کرد. سپس محمد حیدری دبیر سی‌وپنجمین جشنواره فیلم روی سن آمد و با یادی از شهدای آتش‌نشان، سال جدید سینمای ایران را با قرائت متنی کوتاه تبریک گفت.
احترام سینمای ایران به شهدای آتش‌نشان
بعد از صحبت‌های وی، عکس‌هایی از فاجعه آتش‌سوزی در پلاسکو و درگذشت تعدادی از هموطنان و شهدای آتش‌نشان پخش شد. سپس موسیقی «روز واقعه» ساخته مجید انتظامی پخش شد. همچنین تصاویری برای بزرگداشت شهدای نیروی انتظامی، از جمله شهید عباس کنعانی پخش شد. لوح تقدیر به مادر و پدر شهید کنعانی در مراسم افتتاحیه جشنواره با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام مازنی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به خانواده شهید اهدا شد. امیر مهدیان آتش‌نشان که در فاجعه پلاسکو صدمه دیده بود در مراسم حضور داشت و از او برای حضور روی سن دعوت کردند. وی قبل از حضور روی صحنه، درخواست کرد کسی دست نزند. به همین منظور همه به احترام وی و دیگر آتش‌نشانان ایستادند و صلوات فرستادند. هنگام تقدیر از وی، مردم به احترام این آتش‌نشان دست زدند. مهدیان در میان تشویق حضار گفت: ببخشید که مجلس شما را اندوهگین کردم. صحنه‌هایی که دیدم و اتفاقاتی که برای این عزیزان افتاد و گل‌هایی که پرپر شدند، حضور همه شما و مردم غیرتمند و ارگان‌ها و سازمان‌ها ما را دلگرم کرد. ما شهدا را پیدا کردیم و انشاءالله تشییع می‌کنیم. وی ادامه داد: این تشویق‌ها برای شهدایی است که جانشان را فدا کردند. اگر این عزیزان نبودند، سازه نیم ساعت تحمل می‌کرد، اما سه ساعت و نیم با ایثار بچه‌ها سازه را نگه داشتیم. بچه‌ها با خون خودشان سازه را نگه داشتند تا مردم خارج شوند. این برای ما افتخار است. این شغل را انتخاب کردیم. امیدواریم شهروندان ایمنی خودشان را رعایت کنند. 
تقدیر از پیشکسوتان
بخش بزرگداشت‌های جشنواره، با کلیپ آماده شده برای «محمد کاسبی» آغاز شد. در کلیپی که آماده شد، کاسبی توضیح داد رابرت دنیرو از بازی‌اش در فیلم «پدر» تعریف کرد و او تأکید کرد که فیلم‌های سینمای ایران، کمتر به دست هنرمندان هالیوودی می‌رسد. مجید مظفری و همایون ارشادی برای تقدیر از محمد کاسبی روی صحنه آمدند. محمد کاسبی در شب بزرگداشتش گفت: با عرض سلام. جشن بزرگ خانواده عزیز سینمای ایران مبارک باشد. برای همه آرامش درون و سعادت از خداوند خواستارم.
بزرگداشت بعدی به غلامرضا موسوی، تهیه‌کننده سینما اختصاص داشت. برای بزرگداشت این هنرمند، از فرشته طائرپور و محمدمهدی دادگو دعوت شد روی صحنه بیایند. غلامرضا موسوی نیز به همراه همسر خود روی صحنه آمد. موسوی گفت: تهیه‌کنندگی من زمانی آغاز شد که سه دوست من تصمیم به ساخت فیلم گرفتند. آن زمان به من پیشنهاد دادند به صورت تعاونی فیلم بسازیم و من هم قبول کردم. در همان زمان، مدیران جوان از جمله علی مرادخانی، مهدی مسعودشاهی و محمدمهدی حیدریان من را در این راه همراهی کردند. بعد از آن من فعالیت‌های صنفی را دنبال کردم. موسوی تأکید کرد: در نهایت، از ترانه علیدوستی سپاسگزارم و به احترام او کلاه از سر برمی‌دارم. همچنین از همسرم که ۳۸سال من را تحمل کرده است تشکر می‌کنم.
در ادامه، ایرج رامین‌فر و محمود کلاری برای اهدای جایزه تورج منصوری به روی صحنه آمدند. کلاری درباره این هنرمند گفت: به تقاضا و خواسته و اشتیاق بی‌حد و حصر خودم اینجا هستم و این افتخار را داشته باشم که در این لحظه باشکوه در کنارش باشم. او خیلی بزرگتر از این حرف‌ها است. وقتی وارد سینما شدم، چیزی از فیلمبرداری نمی‌دانستم. من یک عکاس بودم که با دوربین و عکاسی آشنا بودم. ویژگی‌های دوربین و نور را نمی‌شناختم. او اولین استاد من بود و با او یاد گرفتم. در سه چهار سالی که با ایشان مأنوس بودم، من را تحمل کرد و خیلی چیزها غیراز فیلمبرداری به من آموخت. در ادامه مراسم تورج منصوری در مراسم بزرگداشتش گفت: یک چیزهایی درباره من گفته شد که زیاد واقعیت ندارد. خواهش می‌کنم ساختمان پلاسکو را فراموش نکنید. در نظر داشته باشید هوای تهران مثل ساختمان پلاسکوی بعدی باشد. رعایت کنید. 
تلاش ایوبی برای ماندن در سینما
حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی با حضور روی صحنه جشنواره گفت: من هم مثل شما تحت تأثیر بخش اول برنامه هستم؛ ادای احترام به شهدای نیروی انتظامی و مرزداران ما و شهدای آتش‌نشان. در این جهان، آشوب و ناامنی عجیبی وجود دارد، اما ما در آرامش از  هنر این کشور قدردانی می‌کنیم. تحت تأثیر رشادت‌های کسانی هستیم که این روزها به نام آنها  است. همدلی ایجاد شده در کشور جای تبریک دارد. از همه عزیزانی که در این همدلی کمک کردند تشکر می‌کنم و از همه عزیزانی که در این مراسم حضور دارند، به ویژه شخص وزیر محترم ارشاد و سینماگران که تلاش خالصانه خود را تقدیم مردم می‌کنند. وی ادامه داد: از دبیر جشنواره فیلم فجر که با توانایی و دانایی این دوره را برگزار می‌کنند سپاسگزاری و تشکر می‌کنم. اگر امنیت و آرامش وجود دارد، برای خون دل و جگرهایی است که می‌خورند تا این بوستان‌های زیبا را داشته باشیم. فیلمسازانی که با خون دل فیلم می‌سازند و سینمای ایران را با افتخار مطرح کردند. امسال چهارمین سال است که افتخار دارم در خدمت شما باشم. چهارمین و آخرین جشنواره دولت یازدهم را برگزار می‌کنیم. یادمان هست فضای تلخی بود. همه بحران‌ها را باهم در سینما داشتیم و خوشحالم بحران هویت و مشروعیت داشت. سینما روی صندلی اتهام نشسته بود. دوران سختی بود. مخاطبان زیر خط فقر بودند. سوال بود سینما برای چه، اما امروز سینما یک مطالبه است. دهه ۹۰ شکوه جشنواره سینمای امید است. سینمای امید یک آرزوی دست نیافتنی نیست. سینمای امید تحقق یافته است. همه کسانی که دوست دارید ایران سربلند باشد، در سینمای اجتماعی امسال امید موج می‌زند، بی‌نظیر هستند. آسیب‌های اجتماعی که خواست مقام رهبری است را بیان کردند، نه برای غرزدن، بلکه مشفقانه به مسائل اجتماعی نگاه کردند. در عرصه دفاع مقدس هم همین‌طور؛ فیلم ساده کم‌هزینه و مرز بین سینمای دفاع مقدس و شهدا را ساختند. یقین دارم سال آینده، سال باشکوهی خواهد بود. گیشه و اندیشه در کنار هم پیش می‌روند. مردم خوشحال خواهند شد و لذت خواهند برد. من اطمینان می‌دهم به رهبر معظم انقلاب و مسئولان که سینمای ایران سینمای امید است و قدر سینما را بدانید و می‌دانیم. امروز مفهوم قدرت عوض شده، یکی از جلوه‌های قدرت ما سینما است. وقتی بانوی هنرمند ایرانی اعلام می‌کند اسکار را تحریم می‌کنم، شبکه‌ها را می‌دیدم تصویر این بانوی ایرانی بود. این قدرت سینمای ایران است. 
صیانت از اصحاب سینما 
سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنان خود را با سلام به فرهیختگان آغاز کرد و گفت: امروز قبل از اینکه به دیدار شما بیایم، فکر می‌کردم چه پیامی را برای جامعه بزرگ و نجیب و باشرافت سینما بیاورم. از منظر انسانی، اجتماعی و اخلاقی چه پیامی باید داشته باشم و بازگو کنم. چند جمله‌ای که زبان دل است را یادداشت کردم. امیدوارم آنچه در هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی برای جامعه سینما داریم محقق شود. قبل از آمدن به این مراسم، با رئیس جمهور ملاقات داشتم و حامل سلام ایشان به سینماگران هستم. آغاز به کار جشنواره فیلم فجر در آستانه دهه فجر را به اصحاب هنر و جامعه فرهیخته و عموم علاقه‌مندان به این هنر صمیمانه تبریک می‌گویم. جشنواره فیلم فجر یادآور نشاط و تحرک و پویایی و امید است. سینای ایران امروز، زبان گویا و مؤثر جامعه‌ای است که در تحولات دهه چهارم انقلاب، بیش از هر زمان دیگری رویکرد اجتماعی و جامعه محور دارد. مسائل اجتماعی و آلام جامعه در آینه سینما آشکار و هویدا است. اقبال گسترده به سینما نشان می‌دهد امروز توجه به این هنر، به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است. افزایش مخاطبان و میزان بالای تولید و فروش در سینما در سال‌های اخیر، مؤید این مطلب است. امروز به خانواده بزرگ سینما که جملگی انسان‌های ارزشمند، دردآشنا و دلسوز هستند، فراتر از سرمایه فرهنگی و به مثابه یک سرمایه اجتماعی نگاه می‌کنیم. ما امروز صیانت از اصحاب سینما را وظیفه خود می‌دانیم. نقش این قشر فرهیخته در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه، نقش بی‌بدیل و کم‌نظیری است. ما به این اصحاب اعتماد و باور داریم و معتقدیم باید به امید و نشاط اجتماعی و کاهش آسیب اجتماعی و ارتقاء فرهنگ عمومی و توسعه اخلاقی امیدوار باشیم. این ضیافت را باید جشنواره امید و نشاط بنامم. حضور جوانان خلاق در هنرهای مختلف، فضای پرامیدی را نوید می‌دهد. این واقعیت انتظارات و مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند. ما وظیفه داریم زیرساخت‌های مناسب را فراهم کنیم و عدالت فرهنگی را برای بهره‌مندی همه شهرها و نقاط کشور از شکوفایی سینما محقق سازیم. من به ضرروت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر اعتقاد دارم. در دیدار با تشکل‌های سینما بیان کردم حداکثر توان خود را برای ایجاد این نهاد به کار خواهم بست؛ زیرا این مسیر کاهش مشکلات و موانع را هموار می‌کند. 
حاشیه‌ها و جوایز
در ادامه، جوایز مربوط به بخش اقلام تبلیغاتی به منتخبان اهدا شد.
- سیمرغ بلورین بهترین آنونس به روح‌الله موحدی برای ساخت آنونس سیانور اهدا شد.
- سیمرغ بلورین بهترین پوستر به «طاها ذاکر» برای پوستر فصل «باران‌های موسمی» تعلق گرفت.
- سیمرغ بلورین بهترین عکس فیلم به مریم تخت‌کشیان برای فیلم «نیم‌رخ‌ها» اهدا شد.
در بخش دیگر آیین افتتاحیه، علیرضا قربانی روی صحنه آمد تا قطعاتی را اجرا کند؛ اما مشکلات فنی برای اجرای ایشان به وجود آمد که به سرعت رفع شد و قطعاتی را اجرا کرد. در مراسم افتتاحیه، هنرمندانی چون مهرداد صدیقییان، صدیقه کیان‌فر، سیروس الوند، محمد گبرلو، قاسم زارع، حمیدرضا آذرنگ، مریم دوستی، مهدی صباغ‌زاده، کاوه صباغ‌زاده، مهتاب کرامتی، ناصر هاشمی، منوچهر هادی، مجید مظفری، یکتا ناصر، مهران احمدی، پوران درخشنده، مریلا زارعی، رضا یزدانی، مهدی کرم‌پور، گوهر خیراندیش، مصطفی سلطانی و... حضور پیدا کردند.
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی