[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

جهش ۱۲ دلاری قیمت نفت ایران در یک سال گذشته، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: قیمت نفت ایران در نیمه نخست فروردین امسال نسبت به مدت مشابه پارسال، بیش از ١٢دلار برای هر بشکه افزایش یافته است.
دیپلماسی ایران در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و کاهش تولید نفت این سازمان در نشست یکصد و هفتاد و یک این سازمان در وین سبب شد قیمت نفت روند صعودی در پیش بگیرد؛ اگرچه قیمت نفت پس از توافق اوپک در ١٠آذر فراز و فرودهایی را پشت سر گذاشته است، اما همچنان نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از ١٠دلار گران‌تر در بازار به فروش می‌رسد.
اعضای اوپک در نشست ١٠آذر خود توافق کرده بودند به مدت ٦ماه از اول سال ٢٠١٧ میلادی روزانه یک میلیون و ٢٠٠هزار بشکه از تولید خود بکاهند و مجموع آن را به ٣٢میلیون و ٥٠٠هزار بشکه در روز برسانند.
کشورهای غیرعضو اوپک نیز متعهد به کاهش حدود ٦٠٠هزار بشکه‌ای تولید نفت شدند تا سروسامانی به قیمت نفت داده شود.
قیمت نفت سبک ایران که در ٢٥مارس ٢٠١٦ یعنی ٦فروردین پارسال ٣٦دلار و ٣٥سنت برای هر بشکه معامله می‌شده است، ٢٤مارس ٢٠١٧ یعنی چهارم فروردین٩٦، ٤٧دلار و ٥٧سنت برای هر بشکه معامله شده است که نشان‌دهنده افزایش ١١دلار و ٢٢سنتی قیمت نفت است.
قیمت نفت سنگین ایران نیز دارای چنین شرایطی است و در حالی که پارسال در چنین روزهایی ٣٤دلار و ١٨سنت برای هر بشکه معامله می‌شد، امسال و در چهارم فروردین، ٤٨دلار و ٦٣سنت برای هر بشکه معامله شده است که افزایش بیش از ١٤دلاری را نشان می‌دهد.
افزایش بیش از یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت ایران نسبت به پارسال
بیژن زنگنه، وزیر نفت پارسال در چنین روزهایی میزان صادرات نفت و میعانات گازی ایران را بیش از ٢میلیون بشکه در روز عنوان کرده بود و امسال اما در چنین روزهایی صادرات نفت و میعانات گازی ایران به بیش از ٣میلیون بشکه در روز رسیده است. افزایش صادرات نفت ایران در کنار افزایش قیمت، سبب شد درآمدهای نفتی ایران به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.
ایران هم اکنون ٢میلیون و ٢٦٥هزار بشکه در روز نفت خام به بازارهای اروپا و آسیا صادر می‌کند و در مجموع بیش از سه میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی