[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

رشد گردشگر کسادی مهمانپذیرها ، روزنامه شیراز نوین

محمود شبان سروستانی                                 

طبق آمار واصله ورودی مهمانان نوروزی امسال شیراز با رشدی قابل توجه روبه‌رو بوده؛ به گونه‌ای که این کلان‌شهر در جذب گردشگر نوروزی گوی سبقت را از رقیبان سنتی خود همچون اصفهان و مشهد ربوده و با فاصله‌ای تأمل برانگیز پیشتاز کلان‌شهرهای کشور شد. 
اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که این خیل مهمانان نوروزی چه آورده‌ای برای شیراز داشتند؛ زیرا هجوم گردشگر به هر نقطه‌ای موجب تولید ثروت برای آن منطقه می‌شود که به دلایلی روشن امسال در شیراز این اتفاق رخ نداد و گشایش اقتصادی خاصی برای مراکز اقامتی نداشت. 
یکی از دلایل مطروحه ایجاد مراکز اسکان آموزش و پرورش است که امسال علاوه بر پذیرش نیروهای آموزش و پرورش، افراد عادی را نیز با اخذ اندک وجهی، اسکان می‌داد و دلیل دوم وجود کمپ‌های اسکان مسافران در مناطق مرکزی شیراز بود، در حالی که در استان همجوار این گونه کمپ‌ها در مناطق اطراف شهر ایجاد می‌شود. 
می توان گفت که در بحث جذب گردشگر نیز همانند مسائل شهری کلان‌شهر شیراز از نبود مدیریت واحد شهری رنج می‌برد و دود مستقیم این ناهماهنگی به چشم سرمایه گذاران بخش مراکز اقامتی که یکی از فاکتورهای مهم در جذب گردشگر داخلی و خارجی می‌باشد، می‌رود. 
به نظر می‌رسد رفع این مشکل چندان هم سخت و دست و پا گیر نباشد. زیرا در بحث ایجاد مدیریت واحد شهری نیاز به وضع قوانین و تعریف شرح وظایف جدید برای دستگاه‌های خدمت رسان در امور شهر است، ولی موضوع مهمانان نوروزی رخدادی مقطعی است که با تشکیل کارگروه و هماهنگ شدن چند دستگاه ذی‌ربط می‌توان به وحدت رویه‌ای رسید که نهایت بهره برداری را از ظرفیت گردشگران نوروزی داشت. 
به هر تقدیر شیراز و فارس با توجه به ظرفیت بسیار بالای جذب گردشگر باید دارای مدیریتی قوی بین بخش باشد تا در مواقع ضرور بتواند هماهنگی و راهبری مفید داشته باشد. هر چند که پیش از این با ایجاد معاونت گردشگری در استانداری اقداماتی در این مسیر انجام شده اما همچنان نیاز به کار و برنامه ریزی بیشتری است. 

Mahmood.shaban39@gmail.com
 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی