[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۴
  • دوره جدید

خنک‌کردن خانه در هوای گرم، روزنامه شیراز نوین

خنک نگه داشتن خانه در هوای گرم کار آسانی نیست. حتی اگر وسایل خنک‌کننده را تمام وقت روشن بگذارید و آن را روی خنک‌ترین درجه تنظیم کنید، باز  هم در ساعات بعدازظهر تابیدن نور خورشید دمای داخل خانه را بالا می‌برد. استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع، اوضاع را بهتر می‌کند؛ اما هزینه‌های نصب و راه‌اندازی و هزینه‌های برق مصرفی آن زیاد است.
راهکارهای دیگری هم برای خنک نگه‌داشتن خانه وجود دارد؛ راهکارهای طبیعی و ساده‌ای که به کاربردن و اجرای آنها علاوه بر خنک‌کردن و کاهش دمای خانه، موجب صرفه‌جویی در مصرف برق هم می‌شود. یکی از راه‌های جایگزین برای خنک ‌کردن خانه و استفاده کمتر از وسایل برقی خنک‌کننده، به کاربردن راه‌های طبیعی است. استفاده از راه طبیعی به این معنی است که بدون استفاده از هیچ وسیله برقی یا مکانیکی، بتوانیم خانه را خنک نگه داریم. مناسب‌ترین روش برای پیشگیری از جذب حرارت و دفع گرمایی که به ساختمان می‌تابد، انعکاس یا بازتاباندن آن است.
گرما از چند طریق وارد خانه می‌شود که مهم‌ترین و عمده‌ترین آن، حرارت ناشی از تابش گرمای خورشید است که از پنجره‌ها و سقف وارد خانه می‌شود. راه  دیگر ،منابع حرارتی و وسایل گرمایی داخل خانه است؛ وسایلی مانند اجاق گاز و فر برقی. برای کاهش این نوع حرارت در خانه، بهتر است به خصوص در ساعات گرم روز کمتر اجاق گاز را روشن نگه داشت و از غذاهای حاضری که نیاز به پخت‌و‌پز ندارند استفاده کرد.
ترک‌ها و شکاف‌های دیوار، یکی دیگر از راه‌های ورود گرما به خانه است که برای پیشگیری از اتلاف انرژی باید آنها را پوشاند.
عامل دیگر رنگ ساختمان است. ساختمان‌هایی که پوشش بیرونی آنها تیره است، حدود ۷۰ تا ۹۰درصد انرژی خورشیدی تابیده شده به سطح‌شان را جذب می‌کنند و مقداری از انرژی نیز از طریق همرفت و جابه‌جایی منتقل می‌شود. اما در مقابل، ساختمان‌هایی با پوشش بیرونی روشن، حرارت را انعکاس داده و گرما را دفع می‌کنند.
 حدود نیمی از گرمای ناخواسته، از طریق پشت بام وارد خانه می‌شود. بازتاباندن و انعکاس دادن نور تابیده شده به پشت بام هم کار آسانی نیست. بیشتر آسفالت‌ها و پوشش‌های پشت بام رنگ تیره دارند و حتی پوشش‌های سفیدرنگ فایبرگلاس هم ۷۰درصد پرتوهای تابیده شده خورشید را جذب می‌کنند. برای انعکاس نور تابیده شده به پشت بام، می‌توان از پوشش‌هایی که برای سقف خانه‌های پیش ساخته استفاده می‌شود، کف‌پوش‌های ساخته شده از لاتکس سفید یا ورقه‌های فلزی استفاده کرد. آسفالت‌هایی حاوی فایبرگلاس و آلومینیوم هم وجود دارد که البته به دلیل تیره‌ رنگ بودن، پرتو‌ها را کمتر انعکاس می‌دهند.
راه دیگر برای بازتاباندن گرمای خورشید، نصب پرده‌های آفتاب‌گیر در کنار پشت بام است که تا ۲۵درصد گرمای وارد شده از طریق سقف خانه را کاهش می‌دهد.
ادامه دارد...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی