[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

ممنوعیت خرید و فروش وسایل نقلیه فرسوده، روزنامه شیراز نوین

تسنیم: نمایندگان مجلس شورای اسلامی خرید و فروش خودروهای فرسوده را ممنوع کردند.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز چهارشنبه 16 فروردین پارلمان در جریان بررسی لایحه هوای پاک با 123رأی موافق، 16رأی مخالف، 8رأی ممتنع از مجموع 215نماینده حاضر در صحن علنی مجلس ماده 8 این لایحه را تصویب کردند.
براساس ماده 8 این لایحه که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده یا مالک وسایل نقلیه موتوری اعم از سبک، نیمه‌سنگین، سنگین، موتورسیکلت مکلف شدند وسایل‌نقلیه خود را پس از اتمام سن فرسودگی از رده خارج کنند و مسئولیت خود را از این جهت، نزد یکی از مؤسسات بیمه داخلی تحت نظارت بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیمه کنند.
تعیین سن فرسودگی و بیمه انواع وسایل نقلیه موتوری موضوع این ماده، براساس آیین‌نامه‌ای است که حداکثر ظرف مدت سه‌ ماه پس از ابلاغ این قانون به پیشنهاد مشترک سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان ملی استاندارد ایران و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران به ‌تصویب هیئت‌وزیران می‌رسد.
طبق این مصوبه پارلمان حمل بار و مسافر، ‌صدور گواهی معاینه فنی،‌ تخصیص بیمه شخص ثالث، ‌خرید و فروش، نقل و انتقال و تردد وسایل نقلیه موتوری فرسوده ممنوع شد و پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خودروهای فرسوده را به ازای هر روز تردد با عنوان ورود و تردد وسایل نقلیه غیرمجاز در معابر، ‌محدوده‌ها و مناطقی که ممنوع اعلام شده است، جریمه می‌نماید.
در تبصره 1 این ماده نیز دولت موظف شد از محل صرفه‌جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت ناشی از اجرای این قانون، ساز و کار و تسهیلات لازم جهت جایگزینی خودروهای فرسوده حمل ‌و ‌نقل عمومی با خودروهای‌نو را فراهم کند.
همچنین در تبصره 2 این ماده دولت مکلف‌ شد در بودجه سالیانه ردیفی به‌ منظور اعطای تسهیلات ارزان قیمت جهت جایگزین کردن خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده موجود با کارمزد چهار درصد (4%) با بازپرداخت ده‌ساله تعیین کند و به‌ تصویب مجلس شورای اسلامی برساند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی