[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

تأخیر در مبازره با فساد، هزینه‌های زیادی روی دست نظام گذاشت، روزنامه شیراز نوین

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: بعد از دو دهه متوجه شدیم که مبارزه با قاچاق باید متناسب با علم، تکنولوژی و دانش روز صورت گیرد.
به گزارش خبرنگار مهر، علی مؤیدی در نشست شورای پژوهشی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اظهار داشت: پدیده قاچاق، تجارت، امنیت اقتصادی، سلامت و بهداشت را به جد مورد تهدید قرار داده و هم اکنون، از یک مسئله، تبدیل به یک معضل شده است و رهایی از آن، کار یک دستگاه نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از دستگاه‌ها برای خروج از این معضل باید دست به دست هم دهند که در همین راستا نیز، دو دهه پیش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده است. رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: اگر با تفکرات کنونی، مبارزه با فساد شکل می‌گرفت، شاید توفیقات بیشتری را بدست می‌آوردیم؛ اما متأسفانه تمرکز ما بیشتر بر مباحث سطحی بود و بر برخوردهای مرزی، خیابانی و جاده‌ای متمرکز شدیم که این مسئله، خود باعث شد بخشی از انرژی و توان کشور را معطوف به این امر کنیم و بسیاری از فرصت‌ها را از دست بدهیم؛ در حالیکه بعد از دو دهه متوجه شدیم که مبارزه با قاچاق، باید متناسب با علم و تکنولوژی باشد.
وی تصریح کرد: شاید تأخیر ستاد مبارزه با قاچاق در این حوزه، هزینه‌های زیادی روی دست نظام گذاشته است؛ اما اگر قرار بود یک یا دو دستگاه با آرایش نظامی، پلیسی و قضائی معضل قاچاق را حل کنند، دیگر نیازی به ستاد نبود؛ پس علت تشکیل ستاد این بوده که با تفکر، دانش، فناوری و رویکرد دانش بنیان، ۲۶دستگاه را در این مسیر قرار داده و با نگاه علمی به معضل قاچاق پاسخ دهد. مؤیدی افزود: امروز ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، با این رویکرد پای کار آمده و معتقد است که تنها راه برون رفت از معضل قاچاق، تمرکز بر مباحث علمی، دانشگاهی و فناوری روز و استفاده از افکار دانشگاهی و فرهیختگان است. وی تصریح کرد: ستاد می‌تواند با تعامل با دانشگاه‌ها، به پدیده قاچاق پاسخ منطقی دهد؛ البته بحث مقابله و مبارزه جزو الزامات این فرآیند خواهد بود که در جای خود محفوظ است؛ اما زیربناها اساس کار، میزان دانش و فهم درست از مبارزه و پیشگیری است.


 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی