[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۶
  • دوره جدید

پیوستن به FATF توجه به خواست مردم است، گزینه دیگری نداریم، روزنامه شیراز نوین

یک عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی پیوستن به FATF را توجه به خواست مردم دانست و گفت: اگر این اتفاق رخ ندهد تبدیل به بهانه جدیدی برای دوچندان کردن فشارهای اقتصادی علیه کشور و مردم خواهد شد.
ابوالفضل سروش در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به پایان مهلت گروه اقدام ویژه مالی (FATF) به ایران برای تعیین تکلیف دو لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم(CFT) و الحاق به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی(پالرمو) گفت: در طول سه سال گذشته به شدت فضای سیاسی کشور تحت‌تأثیر پیوستن به FATF قرار گرفت، نزدیک به 24 ماه مجلس درگیر بررسی لوایح چهارگانه بود و بعد از آن بیش از یک سال است که مجمع تشخیص مشغول بررسی لوایح پالرمو و CFT است؛ این یعنی مسئولان سیاستگذار کشور خواسته و ناخواسته بیشتر از سه‌سال را صرف چانه‌زنی بر سر این بحث کرده‌اند.
وی با بیان اینکه «هنوز چانه‌زنی به راه روشنی نرسیده است»، گفت: مخالفان کم‌شمار پیوستن ایران به این کنوانسیون بین‌المللی قدرتمندتر از موافقان در دولت و مجلس ظاهر شده‌اند و همین بحث را نسبت به قبل پیچیده‌تر کرده است.
سروش توضیح داد: موافقان نسبت به بایکوت اقتصاد ایران و از دست دادن حداقل تبادلات اقتصادی با کشورهای دوست و همراه یعنی روسیه و چین هشدار ‌می‌دهند و بر عضویت ایران در FATF تأکید دارند در مقابل مخالفان معتقدند پیوستن به این کنوانسیون تأثیری در بی‌اثر شدن شدت جنگ اقتصادی آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی ندارد، به اعتقاد آن‌ها‌ شفاف‌سازی تبادلات اقتصادی و مالی ایران نزد این کنوانسیون کمکی به بهبود اوضاع  اقتصادی کشور نمی‌کند.
وی افزود: واقعیت این است با پیوستن ایران به FATF  قرار نیست معجزه‌ای‌ رخ دهد بلکه عاملی برای ممانعت از بدتر شدن شرایط  اقتصادی کشور است چرا که اگر فرصت راستی‌آزمایی ایران در عرصه بین‌المللی از بین رود بهانه‌ای ‌برای متحدان سیاسی ایران و حتی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس برای تشدید فشارهای اقتصادی خواهد شد و این به معنای منزوی شدن کشور  ایران در بُعد اقتصادی است. نماینده تهران با بیان اینکه «انزوای اقتصادی ایران برای برخی مهم نیست»، افزود: دولت تدبیر و امید با شعار تعامل سازنده با دنیا و پایان دادن به تحریم‌ها‌بر سر کار آمد و رئیس‌جمهور با این شعار از مردم رای گرفت بنابراین باید موضوع تعامل با دنیا به عنوان خواست مردم مورد توجه قرار گیرد؛ در روزهایی که تحریم‌های‌اقتصادی آمریکا نفس اقتصاد ایران را بریده و با دوچندان کردن مشکلات معیشتی سفره‌های‌مردم کوچکتر از گذشته شده است، توجه به این خواست مردم حداقل کنش مورد انتظار از سوی سیاستمداران و مسئولان نظام است. به گفته وی در شرایط نابرابری شکل گرفته علیه کشورمان در جامعه بین‌المللی فرصت آزمون و خطای بیشتر از ایران گرفته شده لذا به تعبیری دیگر ما گزینه دیگری جز پیوستن به این کنوانسیون مالی نداریم.
سروش در پایان با تأکید بر اینکه «پیوستن به FATF پایان تحریم‌های‌آمریکا نیست» در عین حال گفت که قطعاً رویگردانی ایران از این نهاد مالی بین المللی مردم و کشور را تحت فشار مضاعف قرار خواهد داد و رد این کنوانسیون از سوی ایران تبدیل به بهانه جدیدی برای دوچندان کردن فشارهای اقتصادی علیه کشور و مردم ‌می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی