[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

هشدار سخنگوی وزارت کشور درباره فعالیت زودهنگام انتخاباتی، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: سخنگوی وزارت کشور گفت: هرگونه فعالیت انتخاباتی پیش از اعلام رسمی اسامی نامزدها تخلف و تمرد از قانون است.
سیدسلمان سامانی درباره فعالیت‌های سیاسی اخیر افراد و گروه‌ها در معرفی نامزد انتخاباتی و برگزاری مجامع انتخاباتی گفت: به طور کلی حق فعالیت سیاسی، از حقوقی است که در نظام جمهوری اسلامی ایران، نه تنها به رسمیت شناخته شده است بلکه بر بسترسازی حاکمیت برای تضمین برخورداری ملت از این حق و مشارکت گسترده مردم در تعیین سرنوشت خویش تأکید شده است.
وی افزود: وزارت کشور در این دوره، به عنوان متولی سیاست داخلی، از حقوق اساسی ملت صیانت نموده و مدافع هرگونه فعالیت سیاسی در چارچوب قانون و منافع ملی می‌باشد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه برخورداری کشور از نشاط سیاسی و حفظ منافع ملی، منوط به فعالیت آزادانه گروه‌ها و تفکرات مختلف همراه با رعایت قوانین و مقررات و ارزش‌های انقلاب اسلامی است، افزود: قانون‌گذار در ماده ۱۳ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی ضمن شفاف نمودن حقوق و مسئولیت‌های احزاب، معرفی و حمایت از نامزدهای انتخاباتی و ائتلاف با دیگر احزاب را از حقوق هریک از آنها دانسته و البته آن را منوط به رعایت سایر قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران دانسته است که یکی از مهمترین آنها قانون انتخابات ریاست جمهوری می‌باشد که در ماده ۶۶ آن تصریح گردیده فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری، رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز شده و تا ۲۴ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد.
سخنگوی وزارت کشور تأکید کرد: مشخص است که مطابق این قانون هرگونه فعالیت انتخاباتی، قبل از اعلام اسامی نامزدها (هشتم اردیبهشت‌) تخلف و تمرد از قانون محسوب می‌شود.
قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها در پاسخ به این سؤال که اخیراً در قالب فعالیت‌های انتخاباتی زودرس و به منظور کسب رأی، برخی افراد و گروه‌ها اقدام به سیاه نمایی نسبت به عملکرد دولت و سایر ارکان حاکمیتی کرده و از هیچ اقدام تخریبی حتی علیه رئیس جمهور پرهیز نمی‌کنند و آیا این نوع اقدامات می‌تواند محمل قانونی داشته باشد، گفت: انتقاد سازنده و مستدل نیاز کشور بوده و می‌تواند به بهبود برنامه‌ها و سیاست‌های نظام و دولت کمک کند. با این حال مطابق ماده ٧١ قانون انتخابات، داوطلبان ریاست جمهوری و طرفداران آنان در تبلیغات انتخاباتی به هیچ وجه مجاز به هتک حرمت و حیثیت نامزدهای انتخابات نیستند.
وی افزود: با عنایت به اینکه در قانون مجازات اسلامی نیز افترا، توهین و هتک حرمت اشخاص نهی گردیده و برای مرتکبان آنها مجازات مقرر شده است، انتظار می‌رود علاوه بر پایبندی گروه‌های سیاسی، احزاب و طرفداران آنها به مرّ قانون که همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است، ستاد پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی، مستقر در دادستانی کل کشور نیز ضمن برخورد مؤثر و پیشگیرانه با مصادیق، از بروز هرگونه شائبه قانون‌شکنی در انتخابات جلوگیری نماید. سلمانی در پایان ابراز امیدواری کرد که همه فعالان سیاسی که قاعدتاً از نخبگان و برگزیدگان جامعه هستند، نسبت به رعایت قانون، تقوا و موازین اخلاقی، متعهد و ملتزم باشند تا علاوه بر حفظ حرمت حق الناس، شاهد نشاط سیاسی و بالندگی اجتماعی بیش از پیش در انتخابات پیش رو باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی