[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۹
  • دوره جدید

وعده دولت یازدهم برای روستاییان، روزنامه شیراز نوین

ساعت24: طبق برنامه‌ریزی های وزارت نیرو قرار شده که تا پایان برنامه ششم توسعه ۹۲ درصد از جمعیت روستایی از آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند شود.
در حال حاضر طرح‌های آب‌رسانی به ۳۰۰۰ روستای کشور با جمعیتی نزدیک به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به‌صورت جدی از سوی دولت و وزارت نیرو در حال پیگیری است و طبق اعلام مسئولان آبی قرار شده که در سال جاری حدود ۱۶۰۰ روستا آبرسانی خواهد شد که با این حساب در این سال حدود دو میلیون نفر دیگر از جمعیت روستایی از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار می‌شوند.
 در سال گذشته نیز بیش از دو میلیون نفر از جمعیت روستایی از خدمات آب و فاضلاب و آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند و در سال ۹۶ نیز ضمن تاکید بر همین روند یعنی افزایش جمعیت تحت پوشش آبرسانی روستایی، قرار است که جهشی در تکمیل سامانه‌های فاضلاب به وجود آید و جمعیت تحت پوشش فاضلاب در شهرها نیز ارتقا ‌یابد.
علاوه بر این شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی از شبکه آب آشامیدنی سالم، پایدار و بهداشتی هم اینک حدود ۷۴ درصد تخمین زده شده اما طبق هدفگذاری وزارت نیرو تا پایان سال جاری این شاخص باید بین ۳ تا ۵ درصد افزایش یابد و میزان برخورداری به ۷۷ تا ۷۸ درصد برسد. 
در سال ۱۳۹۵ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی ۵۰۰ میلیون دلار معادل حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای این طرح‌ها تخصص یافت و تمام این اعتبار محقق شد و از محل اعتبارات پیوست قانون نیز حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار تصویب شد که کمتر از ۳۰ درصد آن تخصیص یافت همچنین در سال جاری ۱۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در پیوست‌ها لحاظ شده و ۳۰۰ میلیون دلار نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است.
 مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از طرح جهش در آبرسانی روستایی کشور به عنوان مهم‌ترین اقدام سال ۱۳۹۵ یاد کرد و افزود: با تاکید مقام معظم رهبری و تاکید دولت و همراهی مجلس اعتبار مناسبی از صندوق توسعه ملی برای این امر تخصص یافت.
در این میان اعتماد بخش خصوصی به پروژه‌های آب و فاضلاب باعث شده تا این بخش حضور گسترده‌تری در پروژه‌ها داشته باشد و بخش عمده ای از پروژه‌ها با حمایت بخش خصوصی انجام شود و با سرعت اجرایی بالا و کیفیت خوب ادامه یابد، در مجموع با توجه به اقدامات دولت یازدهم در عرصه آبرسانی روستایی به نظر می رسد که امسال شاهد موفقیت‌های شایانی در این حوزه باشیم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی