[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۲۸
  • دوره جدید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی: افسردگی در زنان شایع تر از مردان است، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- محمد شبیری اصولاً در جامعه‌های کمترتوسعه‌یافته، برخی از بیماری‌ها، نحوه درمان و مطرح کردن آن‌ها به دلایل متعددی پنهان مانده است یا افراد از بازگو کردن آن شرم دارند. این موضوع با آموزش‌های ناصحیح و فرهنگ سازی درجامعه مرتبط است.
افسردگی نیز یکی از این دسته موضوعاتی است که امروزه متخصصان و محققان برای رهایی از این معضل گردهم جمع شده و برای تحقیقات بیشتر و پیشگیری از آن تدابیری اندیشیده‌اند تا با فرهنگ‌سازی بیشتر بستری را فراهم کنند تا افرادی که به افسردگی مبتلا هستند بدون هیچ ترس و دغدغه‌ای از برچسب خوردن، به متخصص مراجعه و مشکلات خود را مطرح کنند.
افسردگی را به عنوان بیماری سرماخوردگی روانی می‌نامند.
امروزه این موضوع به بیماری تبدیل شده و اهمیت آن از آنجایی بیشتر می‌شود که وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی سلامت از طریق رسانه‌ها اعلام کرد: بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از افسردگی رنج می‌برند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده این ارقام زنگ هشداری برای همه کشورهاست.
امروزه سلامت را برخورداری از آسایش کامل جسمی، روانی و اجتماعی تعریف می‌‎کنند. برای اینکه تمامی ابعاد سلامتی مورد توجه مردم قرار گیرد، سازمان جهانی بهداشت هر سال موضوعی را به عنوان شعار جهانی مطرح می‌کند.
 امسال بُعد روانی سلامت از سوی این سازمان مورد توجه قرار گرفته و توصیه شده: برای رسیدن به آرامش روح و روان و زندگی سالم همراه با نشاط و امید، در مورد افسردگی با هم صحبت کنیم.
دکتر امیر بذرافشان متخصص بیماری‌های اعصاب و روان در این رابطه به خبرنگار شیراز نوین می‌گوید: در استان فارس مانند دیگر استان‌های دیگر کشور، از هر 7 نفر، یک نفر به بیماری اختلالات خلقی مبتلاست که از این میان اختلال افسردگی اساسی بیشترین مراجعه‌کننده را دارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به فراوانی این بیماری در بین بانوان می‌گوید: بیماری افسردگی در زنان شایع تر از مردان است و در سنین 30تا 50 سالگی بیشترین شیوع را دارد این بیماری، ارثی و محیطی است.
به عقیده این متخصص اعصاب و روان، برخلاف تصور افراد جامعه که مشکلات اقتصادی را عامل نخست افسردگی می‌دانند می‌افزاید: افسردگی اساسی با طبقهٔ اجتماعی یا اقتصادی رابطهٔ چنانی ندارد؛ زیرا بیماری افسردگی در بین تمامی افراد در دنیا مشاهده می‌شود.
 دکتر بذرافشان، انرژی نداشتن و خستگی، روحیه غمگین، ناتوانی در لذت بردن از زندگی، تغییر در خواب به‌ویژه بی‌خوابی‌، تغییرات وزن، احساس پوچی و افکار مرتبط با مرگ را از جمله علائم افسردگی می‌داند و ادامه می‌دهد: افسردگی زمانی اتفاق می‌افتد که ناقل‌های شیمیایی مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین در مغز کاهش یابد و این تعادل در مغز افراد کاسته شود.
این استاد دانشگاه به روش‌های کاهش افسردگی و کنترل آن نیز اشاره کرد و می‌گوید: اعتیاد، ورزش نکردن و کمبود روابط اجتماعی از مهمترین عوامل ثابت ماندن افسردگی به شمار می‌رود. بذرافشان تصریح کرد: همچنین مردم بدانند هرگز نمی‌توان افسردگی را به طور کامل ریشه کن کرد، زیرا زندگی با مشکلات، غم و افسردگی همراه است و مهم این است که افراد افسردگی خود را کنترل کنند تا به اضطراب و بیماری حاد روان تبدیل نشود.
این متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: امروزه در جامعه ما افرادی که به مشکلات خلقی مبتلا هستند هیچگاه برای درمان و اطلاع از بیماری خود به متخصص و پزشک مراجعه نمی‌کنند که همین امر باعث می‌شود مشکلات اجتماعی روانی در جامعه افزایش یابد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در کشور‌های توسعه یافته تمامی افراد آن جامعه برای رفع مشکلات اجتماعی و روانی خود به پزشک مراجعه و مشکلات خود را درمان می‌کنند می‌گوید: متأسفانه این موضوع در ایران چندان جدی گرفته نمی شود و فرهنگ گفت وگو با روانشناس یا مراجعه به پزشک اعصاب و روان وجود ندارد.
این متخصص اعصاب و روان بیشترین علت ناتوانی افراد و کم آوردن عملکردی را افسردگی عنوان کرد و بیان کرد: در بیماری افسردگی نه‌تنها خود فرد درگیر می‌شود، بلکه اطرفیان فرد افسرده هم به طور مستقیم تحت تأثیر بیماری قرار می‌گیرند.
بذرافشان انگ‌زدایی با صحبت کردن را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای درمان افسردگی در استان دانست و میگوید: افزایش آگاهی عمومی در مورد افسردگی بین افراد مختلف جامعه ضروری است.
وی از سازمان‌های بیمه‌گر خواست برای حمایت بیشتر خود از بیمه شدگان تدابیری بیندیشند تا بیماران بتوانند با استفاده از دفترچه بیمه خود به مشاوره مراجعه کنند.
به گزارش شیرازنوین مهمترین اهدافی که در این زمینه باید دنبال شود عبارت است از: آگاه کردن بیشتر جامعه در خصوص افسردگی و تعیین راهکارهای پیشگیری و درمان آن در بین خانواده‌هاست که اتهام زنی افراد به مراجعه‌کنندگان به پزشک اعصاب و روان و همچنین گرفتن مشاوره از روانشناسان به یک ضرورت در جامعه تبدیل شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی