[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

تازه های گردشگری- ضبط دو مجسمه سرباز هخامنشی با روکش طلا در سال ۹۵، روزنامه شیراز نوین

ایسنا: مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی از ضبط دو مجسمه سرباز هخامنشی با روکش طلا، انهدام 16باند قاچاق و حفر غیرمجاز متلاشی و دستگیری 46نفر در سال 95 خبر داد.
به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، سیدمحمد حسینی گفت: حفاظت از سایت‌ها، تپه‌ها و مناطق تاریخی همواره یکی از اقداماتی است که به غیر از انجام وظیفه سازمانی، یک اقدام فرهنگی بوده؛ زیرا سرقت این آثار تاریخی، سوداگری با هویت کشوری است، در حالی که غیر از امروز، نسل‌های آینده نیز به این گنجینه‌های پنهان نیاز دارند.
وی با اشاره به اشیاء ضبط شده از قاچاقچیان عتیقه و حفاران غیرمجاز گفت: دو سرباز هخامنشی از جنس گچ با روکش طلا، سکه تاریخی، پیکره گلی پخته شده، سردوک وآتش‌زنه، سنگ قبر، اسکلت و دیگر وسایل تاریخی در فعالیت‌های یگان حفاظت اداره کل استان در سال 95 کشف و ضبط شده که این امر، حکایت از اهمیت دادن به جایگاه و تجهیزات این یگان دارد تا بتوان با تقویت آن، از به یغما رفتن آثار تاریخی که همان واحدهای هویت‌ساز نسل‌ها هستند جلوگیری کرد. حسینی افزود: مجموع عملیات‌ها و بازرسی‌های یگان حفاظت در سال گذشته به 8365مورد می‌رسد که این عدد، حاکی از اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی در سازمان است. از سوی دیگر، از ایثارگری و فعالیت شبانه‌روزی افراد حاضر در یگان خبر می‌دهد؛ زیرا می‌توان این‌گونه گفت که روزانه 22مورد عملیات، بازدید و بازرسی از اماکن، سایت‌ها و محوطه‌های تاریخی می‌شود.
وی اظهار کرد: در این عملیات‌ها مجموعاً 16باند خرید و فروش و همین‌طور حفاری غیرمجاز متلاشی و 46نفر بازداشت و تحویل مراجع قضایی شده‌اند. همین‌طور 19مورد جرم در سال گذشته رخ داده که بیشترین آنها مربوط به حفاری غیرمجاز بوده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی