[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۱
  • دوره جدید

بررسی تنها برنامه ورزشی شبکه استانی فارس، روزنامه شیراز نوین

مجری خوب‌، دکور خوب و دیگر هیچ!

گروه ورزش - م.حامد: دوشنبه 4 بهمن‌، ساعت21 و 5 دقیقه و سی ثانیه برنامه ورزش در فارس آغاز می‌شود. تیتراژ برنامه با دم‌دستی‌ترین آهنگ ممکن و چند تصویر نچندان قشنگ ورزشی که هیچ ربطی هم به ورزش فارس ندارند، پخش می‌شود. روی تصاویر هم جملاتی قرار می‌گیرد در توضیح محتوای برنامه. «نگاهی نو به ورزش استان»‌، «رویدادهای ورزشی امروز»‌، «الگوسازی در ورزش»‌، «بررسی تیم‌های حاضر در لیگ‌های ورزشی»‌، «بررسی وضعیت ورزشی استان» و «توریسم ورزشی» می‌نشینیم تا ببینیم اهداف برنامه تا چه حد و به چه شکلی تحقق می‌یابد.
مهدی نوشادی‌، مجری خوب برنامه‌، خیلی گرم و دلنشین برنامه را شروع می‌کند و در همان ابتدا از همکارش (آقای راکعی ) می‌خواهد که از فوتبال شروع کند . «امروز لیگ دسته دوم فوتبال کشور با یک دیدار در شیراز پیگیری شده و تیم برق نوین برای چهارمین بار متوالی در برابر حریفش به تساوی رسیده» و اولین اطلاعات غلط به بیننده داده می‌شود. این سومین تساوی متوالی برق نوین بود و این تیم در 4 بازی اخیر یک پیروزی چهار بر صفر در کارنامه داشت که از سوی این برنامه نادیده گرفته شد. در ادامه درباره تیم کارا صحبت به میان می‌آید که در همان روز در تبریز بازی داشته و هفت نفره به میدان رفته بوده و دو مجری برنامه خنده‌ای از سر تأسف سر می‌دهند. در حالی‌که می‌توانستند با یک تماس تلفنی علت این اتفاق را از مسئولان این تیم جویا شوند و در صورتی که جواب قانع کننده‌ای نشنیدند‌، آنها را به چالش بکشند. (سرپرست باشگاه کارا هفته گذشته در گفتگویی با شیراز نوین درباره سفر هفت نفره این تیم به تبریز گفت‌: از طرف هواپیمایی به مشکل خوردیم و بلیت 9 نفرمان بیشتر صادر نشد. وگرنه تمامی اعضای تیم آماده اعزام به تبریز بودند) اما نوشادی صرفاً به این که این اتفاق‌، اتفاق ناگواری برای فوتبال شیراز است، بسنده می‌کند.
57 ثانیه‌، سهم مهم‌ترین تیم استان از تنها برنامه ورزشی شبکه فارس
سپس نوبت به فجرسپاسی می‌رسد. در مورد بازی بعدی فجر صحبت مختصری می‌کنند و حضور این تیم در جام ارتش‌های جهان را هم بررسی می‌کنند و در مجموع 57 ثانیه از وقت برنامه به مهمترین تیم ورزشی حال حاضر استان اختصاص داده می‌شود. بعد از آن یک میان‌برنامه پخش می‌شود که به رویدادهای هفته گذشته می‌پردازد‌: فارس قهرمان دو صحرانوردی بزرگسالان کشور شد. پارسه مرودشت تنها تیم پیروز لیگ برتر هندبال در هفته گذشته. تداوم ناکامی‌های لوله آ.اس شیراز در لیگ برتر بسکتبال و بعد خبر بازی‌های فجرسپاسی در جام ارتش‌های جهان پخش می‌شود اما تصاویر بازی این تیم مقابل خونه به خونه بابل نمایش داده می‌شود. در حالی‌که هر سه بازی فجر در آن رقابت‌ها به طور مستقیم از شبکه ورزش پخش شده است‌، شاید کمی سلیقه لازم بود که از تصاویر همان بازی‌ها برای این آیتم استفاده شود. خبرهای بعدی هم یکی یکی پخش می‌شود و نوبت به بازی‌های دسته یک فوتسال و نتایج نمایندگان شیراز می‌رسد‌: تیم بالان صنعت پس از هفته‌ها ناکامی‌، با شکستِ سه بر دو و خارج از خانه مقابل مقاومت مشهد با 8 امتیاز در جایگاه ششم قرار گرفت!  این در حالی‌ست که بالان صنعت در این بازی حریف خود را شکست داده بود و این خبر هم درست برعکس خوانده شد و روی آنتن رفت. ای کاش در اجرای این برنامه از اشخاصی استفاده شود که مانند مجری برنامه‌، به مسابقات ورزشی استان اشراف داشته باشند و اندک پیروزی‌های تیم‌های ورزشی شهر را هم به شکست تبدیل نکنند.
به استودیو برمی‌گردیم «بسکتبال آ.اس هم هیچ حمایتی ازش نشد و دادنش به هیئت بسکتبال. پشت خط فریدون رئیسی‌، ریاست هیئت بسکتبال حضور دارن. آقای رئیسی سلام. همه مات و مبهوت هستن که چی داره می‌شه. اصلاً مسابقت رو ادامه می‌ده یا نه؟» رئیسی توضیحاتی می‌دهد و می‌گوید وامی که قرار بود به شرکت آ.اس تعلق بگیرد محقق نشد و این شرکت دیگر حاضر به ادامه حمایت از تیم بسکتبال شیراز نشد. ولی ما تا پایان مقتدرانه هستیم و ادامه می‌دهیم.
رئیسی می‌خواهد درباره جام پیشکسوتان کشور هم توضیح بدهد اما نوشادی به خاطر ضیق وقت‌، مجبور می‌شود بیاید وسط حرفش و بحث را جمع کند. مجدداً آقای رئیسی شروع می‌کند که چیزی بگوید اما نوشادی لبخندی می‌زند‌، صدایش را بلندتر می‌کند و صدای بنده خدا آقای رئیسی هم قطع می‌شود. چند ثانیه خداحافظی با مسئول اول بسکتبال استان در تنها برنامه ورزشی شبکه فارس‌، راه دوری نمی‌رفت.
همکار آقای نوشادی توضیح می‌دهد که قرار بود امروز هم تیم آ.اس (پس از این که یکی دو هفته هست نام تیم عوض شده و در این برنامه هم دو سه بار به این موضوع اشاره شده‌، همچنان آ.اس؟! ) با نیروی زمینی بازی داشته باشد ولی ظاهراً تعطیلات نیم فصل است (!) و قرار است 18 بهمن، بازی‌ها در شیراز برگزار شود. (باز هم کمبود اطلاعات و دادن اطلاعات غلط به بیننده. نیم فصل خیلی وقت است به پایان رسیده و الان در اواسط نیم فصل دوم هستیم. در حال حاضر مسابقات‌، به خاطر تیم ملی تعطیل شده است)
سپس آیتم رویدادهای هفته گذشته در ورزش بانوان پخش می‌شود که در این قسمت استثنائاً برای ما چیزی برای ایراد گرفتن ندارد و دوباره به استودیو برمی‌گردیم «مسابقات دسته سه هم آغاز شده هفته گذشته و هفته دومش هم سپری شد و تا آخرین خبری که داشتیم بازی دوم نمایندگان شهرمون هم صفر صفر تموم شده» معمولاً این جمله برای بازی‌هایی به کار می‌رود که همان شب برگزار شده‌ و مردم منتظر نتیجه آنها هستند. نه بازی هایی که یک روز و چندساعت قبل از شروع برنامه به پایان رسیده‌اند.
سپس به مرور برخی رویدادهای دیگر ورزشی پرداخته می‌شود و 14 ثانیه به تیم فوتسال ارژن و 13 ثانیه هم به تیم هیئت هندبال مرودشت (از معدود تیم‌های موفق استان) اختصاص داده می‌شود.«مسابقات کشتی  آزاد فرنگی جام تختی هم هفته گذشته برگزار شد و آقای چمیانی به عنوان بهترین مربی کشتی کشور انتخاب شدن» 24 ثانیه هم به این اتفاق مهم اختصاص داده می‌شود و سپس آقای راکعی با خداحافظی برنامه را ترک می‌کند. مجدداً یک آیتم کوتاه پخش می‌شود و چند خبر ورزشی و در 30 دقیقه انتهایی برنامه‌، مختار نورافشان رئیس هیئت جانبازان و معلولین به همراه سمیرا ارم‌، قهرمان تیراندازی ایران وارد استودیو می‌شوند. نورافشان توضیحاتی درباره هیئت و کارهای انجام شده می‌دهد و نوشادی می‌گوید باید بیشتر از اینها به این عزیزان بها داد. سمیرا ارم هم خود را معرفی می‌کند «از سال 91 تیراندازی رو به صورت غیرحرفه‌ای شروع و سه سال کار کردم و سال 94 وارد تیم ملی شدم. در اولین مسابقه جهانی دو مدال طلا کسب کردم. در سال 2015 در کشور کرواسی و در 10 مترِ تپانچه» نوشادی می‌گوید‌: پس شما رقیب خانم ساره جوانمردی هم هستین. ارم پاسخ می‌دهد‌: رفیقیم بیشتر. و نوشادی می‌گوید‌: اما یواشکی رقیب هم هستید.
همچنان تنها جنبه قابل قبول برنامه اجرای خوب مهدی نوشادی است. «آقای نورافشان شما وقتی که هنوز رئیس هیئت نشده بودید خیلی انتقاد داشتید از هیئت. درسته؟» نورافشان با لبخند‌: «بالاخره ورزشکارها وقتی که از فاصله دور نگاه می‌کنند (این جمله ادامه پیدا نمی‌کند) و نیازه واقعاً در ورزش جانبازان و معلولین یه نگاه خاص بشه. ورزش جانبازان و معلولین مختص به اداره ورزش و هیئت نیست. مختص به همه است»(!)
عملاً چیزی که نوشادی پرسید‌، پاسخ داده نشد و مجدداً نورافشان برنامه‌های خود را می‌گوید. نوشادی دوباره می‌پرسد‌: «انتقاداتی که اون موقع داشتین حالا که شدید رئیس هیئت فکر می‌کنید چقدرشو می‌تونید جامه عمل بپوشونید؟»
نورافشان پاسخ می‌دهد‌: امسال اتفاق خوبی که افتاد‌، پیشنهاد به شورای شهر دادیم برای ورزشکارانی که ورودی پارالمپیک آوردن و توی صحن شورا صحبت کردیم و 15 میلیون تومن تونستیم بگیریم برای کسانی که ورودی پارالمپیک آوردن.
-15 ملیون چیکار کنید؟
-بعنوان هدیه بهشون  بدیم هر چند ناچیزه
-یعنی خانم ارم  الان 15 میلیون گرفته؟
نورافشان پاسخ نمی دهد و به حرف‌های خودش ادامه می‌دهد و در همین حین نوشادی به ارم می‌گوید‌: گرفتید؟ و خانم ارم می‌گوید بله. تلویزیون نمای بسته سمیرا ارم را نشان می‌دهد که دارد با لبخند به صحبت‌های رئیس هیئت جانبازان و معلولین می‌نگرد. پس از دقایقی مجدداً میان برنامه پخش می‌شود. منتظریم خبری بشنویم یا لااقل تصاویری از ورزش فارس ببینیم. اما مقداری عکس روی صفحه جابه‌جا می‌شود که قطعاً هیچکدام ربطی به ورزش فارس ندارد. یکی دو دقیقه وقت برنامه به این شکل سپری می‌شود و متوجه می‌شویم برنامه ساز‌، دچار کمبود وقت نبوده و می‌توانسته اجازه دهد آقای رئیسی در گفتگوی تلفنی اوایل برنامه‌، چندثانیه دیگر صحبت کند.
سپس نوشادی به مسئله شغل ورزشکاران جانباز و معلول می‌پردازد که یکی از مهمترین دغدغه‌های آنهاست و سمیرا ارم و مختار نورافشان نظرات خود را بیان می‌کنند و بعد هم خاطراتی از مرحوم بهمن گلبارنژاد گفته می‌شود و دوباره همان آیتم بی‌ربط و بی‌محتوا روی آنتن می‌رود (انصافاً می‌شد به آقای رئیسی چند ثانیه دیگر فرصت داد تا لااقل با خداحافظی برنامه را ترک کند) و ای کاش همین یکی دو دقیقه وقت بیننده هم صرف تماشای تصاویری از ورزش استان می‌شد. حدود 12 دقیقه پایان برنامه هم به بیان امکانات شهر شیراز و استان فارس در حوزه ورزش جانبازان و معلولین اختصاص داده می‌شود و برنامه رأس 50 دقیقه به پایان می‌رسد.
امشب قسمت دیگری از برنامه ورزش در فارس‌، حوالی ساعت 21 روی آنتن شبکه استانی فارس خواهد رفت. برنامه ای که با برنامه ریزی بهتر و به کار بردن کمی سلیقه‌، می‌تواند بینندگان بیشتری را پای شبکه فارس بنشاند و خدمت بیشتری را هم به ورزش این شهر ارائه دهد.
 در مجموع می‌توان گفت این برنامه به جز یک مجری خوب و یک دکور خوب‌، چیز دندان‌گیر دیگری برای مخاطب ندارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی