[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

کشاورزان و دامداران از خسارت یخبندان جلوگیری کنند، روزنامه شیراز نوین


ایرنا- رئیس اداره بحران سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: خسارت ناشی از یخبندان پیش‌بینی شده در بخش کشاورزی، دام، طیور و زنبور عسل جدی است و باید همه فعالان این بخش، اقدامات لازم را برای کاهش خسارت‌ها ‌انجام دهند.
نادر محمودی دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرناافزود: براساس اطلاعات هواشناسی و با ورود سامانه بارشی از سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری کاهش قابل ملاحظه دما در این استان پیش‌بینی می‌شود و به همین دلیل احتمال وقوع سرمازدگی در بخش کشاورزی نیز وجود دارد. وی ادامه داد: کشاورزان در این روزها از دادن کودهای ازت جدا خودداری کنند و سطح خاک را در صورت عدم بارندگی مرطوب نگه دارند زیرا این اقدام به جلوگیری از سرمازدگی در اراضی زراعی کمک خواهد کرد.
محمودی بیان کرد:‌ با توجه به فصل برداشت مرکبات و تأثیر کاهش دما بر این محصولات، ضرورت دارد باغداران استان فارس نسبت به رعایت موارد اصولی برای کاهش سرمازدگی از هم اکنون اقدام کنند.  استفاده از بخاری و تولید گرما در باغ‌ها ‌و استفاده از مواد دودزا برای جلوگیری از کاهش دما از جمله اقداماتی است که می‌تواند مؤثر واقع شود. او اظهار داشت: برداشت محصولات و حمل آن به مکان‌های‌سرپوشیده همچنین بردن دام‌ها ‌به محیط سرپوشیده از دیگر اقدامات‌ می‌تواند باشد. 
او واحدهای پرورش طیور را به کنترل پوشش‌ سالن‌های تولید و جلوگیری از هدر رفت حرارت طی سرمازدگی پیش رو در استان فارس توصیه کرد و ادامه داد: کنترل دستگاه‌های تولید گرما و برق اضطراری در واحدهای تولید طیور قبل از ایجاد سرمازدگی موضوع با اهمیتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی