[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۴۶
  • دوره جدید

گندم همچنان محصول استراتژیک فارس، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo.com

همزمان با آغاز برداشت گندم در مناطق جنوبی فارس خرید تضمینی این محصول از کشاورزان نیز آغاز شده و لامرد اولین شهر استان است که در آن پایگاه‌های خرید گندم فعال شده اند.
برای سال‌های متمادی فارس جایگاه نخست تولید گندم را در کشور به خود اختصاص داده بود؛ جایگاهی که طی چند سال گذشته به خاطر خشکسالی و کاهش سطح زیر کشت به رتبه‌های دوم و سوم تنزل پیدا کرده است. با این وجود گندم هنوز، به عنوان محصول اصلی فارس، در سطح قابل توجهی نسبت به دیگر محصولات کشاورزی کشت می‌شود. 
مطابق آمار جهاد کشاورزی استان سطح زیر کشت گندم در فارس در یک روند 10 ساله از 586 هزار و 630 هکتار در سال زراعی 84 - 85 به 375 هزار هکتار در سال زراعی 94 - 95 رسیده است. بنابر گفته‌های کارشناس گندم جهاد کشاورزی فارس علی رغم کاهش سطح زیر کشت، به واسطه استفاده از ماشین آلات کشاورزی جدید و سیستم آبیاری نوین و همچنین کاشت بذرهای اصلاح شده مقاوم با خشکی و شوری، عملکرد در واحد سطح بالاتر رفته است. به این معنا که به وسیله به کارگیری شیوه‌های نوین کشاورزی می‌توان انتظار تولید محصول بیشتری داشت. فرهاد رامتین در این باره به «شیراز نوین» گفت: در سال زراعی 84 - 85 مقدار گندم خریداری شده از کشاورزان یک میلیون و 769 هزار و 594 تن بوده است در حالی که مقدار خرید در سال زراعی 94 - 95 به 906 هزار و 600 تن رسیده است.
وی اظهار داشت: هر ساله 50 هزار تن بذر اصلاح شده متناسب با شرایط آب و هوایی استان که در ایستگاه‌های تحقیقاتی داخل یا خارج از استان تولید شده اند بین کشاورزان توزیع می‌شود. 
خسارت به مزارع گندم به واسطه سیل و آبگرفتگی‌ها
کارشناس گندم جهاد کشاورزی فارس بیان کرد: کشت گندم از مهر شروع می‌شود و تا پایان آذر ادامه دارد. زمان برداشت آن نیز از نیمه فروردین در بخش‌های جنوبی استان آغاز شده و تا پایان مرداد آخرین برداشت‌ها در بخش‌های شمالی به اتمام می‌رسد. همچنین زمان اوج برداشت گندم در فارس از نیمه اردیبهشت تا پایان خرداد است. رامتین در بخش دیگری از سخنان خود درباره میزان کشت گندم در سال زراعی 95 - 96 گفت: در این سال سطح زیر کشت گندم آبی 260 هزار هکتار و گندم دیم 97 هزار هکتار است که به واسطه سیل و آبگرفتگی‌ها و برخی از تبعات خشکسالی برخی از مزارع گندم دچار خسارت شده اند و به همین دلیل مطابق پیش‌بینی‌ها تا به الان فقط 242 هزار هکتار از گندم‌های آبی و 65 هزار هکتار از گندم‌های دیم قابل برداشت هستند. 
وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیز خساراتی به مزارع کشاورزی وجود داشته است، عنوان کرد: در سال زراعی 94 - 95 نیز 275 هزار گندم آبی و 100 هزار هکتار گندم دیم کشت شد که به ترتیب از 240 هزار هکتار و 95 هزار هکتار آن‌ها برداشت صورت گرفت. 
پیش‌بینی خرید تضمینی یک میلیون تن گندم از کشاورزان
کارشناس گندم جهاد کشاورزی فارس گفت: سال گذشته قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان هزار و 200 تومان بود که در سال جاری به هزار و 300 تومان رسیده است. البته گندم دروم که در تهیه ماکارونی کاربرد دارد به قیمت هزار و 330 تومان از کشاورزان خریداری می‌شود. 
رامتین افزود: پیش بینی می‌شود که تا پایان برداشت گندم در استان یک میلیون تن گندم از کشاورزان فارس خریداری شود. گندم تولید شده برای مصارف داخلی استان استفاده می‌شود و اگر مازاد تولید وجود داشته باشد در سیلوها تخلیه می‌شود. 
نارضایتی کشاورزان از طولانی شدن پرداخت مطالبات خرید گندم
در بحث خرید تضمینی گندم یکی از مواردی که باعث نارضایتی کشاورزان تولید کننده این محصول شده آن است که گاهی پرداخت مطالبات مدتی به طول می‌انجامد.
 احد جمشیدی یکی از کشاورزان تولید کننده گندم به خبرنگار شیراز نوین گفت: اکثر مواقع مطالبات کشاورزان مطابق موعد مقرر پرداخت نمی شود و گاهی ممکن است که این پرداخت 3 الی 4 ماه به طول بینجامد و این تأخیر در پرداخت برای کشاورزان مشکل ساز می‌شود.
رئیس تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» علت تأخیر را تأمین اعتبار برای پرداخت مطالبات عنوان کرد و گفت: معمولاً در کمتر از یک ماه مطالبات کشاورزان به آن‌ها پرداخت می‌شود؛ با این حال با وجود حجم زیاد گندم خریداری شده که نیازمند منابع مالی بسیاری است. گاهی امکان دارد تأمین اعتبار کمی به طول بینجامد و تصفیه حساب با کشاورزان حدود سه ماه طول بکشد. 
هدایت اله رحیمی ادامه داد: سعی بر این است که در سال جاری هر چه زودتر پرداخت مطالبات کشاورزان انجام شود. 
227 مرکز کار خرید تضمینی گندم را بر عهده دارند
وی با اشاره به اینکه خرید تضمینی گندم از جنوب استان آغاز شده است و تا مرداد ادامه دارد، اظهار داشت: شرکت غله و خدمات بازرگانی و تعاون روستایی وظیفه خرید تضمینی گندم را بر عهده دارند و جهاد کشاورزی نیز بر روند انجام این کار نظارت 
می‌کند.
رئیس تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس گفت: 200 پایگاه شرکت تعاون روستایی و 27 پایگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی خرید تضمینی گندم در سطح استان را انجام می‌دهند که به ترتیب همزمان با آغاز برداشت گندم در هر یک از مناطق استان این پایگاه‌ها فعال می‌شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی