[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۸
  • دوره جدید

نشانه‌ای ازآمادگی ترامپ برای لغو تحریم‌ها وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

یک کارشناس مسائل بین الملل، با بیان این‌که «جریان‌های پوپولیستی - ناسیونالیستی در کشورهای غربی سعی در استفاده ابزاری از شیوع ویروس کرونا برای تسریع حرکت در جهت بستن مرزها و معکوس کردن روند جهانی‌گرایی دارند» گفت: همان‌طور که پاندمی ‌آنفلوانزای اسپانیولی اولین موج جهانی شدن را عقیم گذاشت، این احتمال وجود دارد که کرونا در صورت ماندگار و تهاجمی‌تر شدن، ضربه‌ای کاری به موج سوم جهانی شدن، یعنی موج کنونی، بزند.
کوروش احمدی، در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که به نظر وی ویروس کرونا به چه میزان می‌تواند بر مناسبات بین کشورها تأثیرگذار باشد و آیا می‌توان مناسبات جهان را به قبل یا بعد از کرونا تقسیم کرد، اظهار کرد: در طول تاریخ گه‌گاه اتفاقات بسیار مهم و تاریخ‌سازی روی داده و به عنوان نقاط عطفی در تاریخ ثبت شده‌اند. این قبیل اتفاقات عملاً به قول شما تاریخ را به دو قسمت، یعنی قبل و بعد از آن وقایع تقسیم کرده‌اند. مثلاً انقلاب اسلامی‌ که در ایران چنین کارکردی تاریخی داشته؛ به نحوی که سخن از قبل و بعد انقلاب سخنی رایج است. قبل از آن نیز کودتای 28 مرداد و انقلاب مشروطیت چنین ویژگی داشتند. در سطح جهانی نیز چنین بوده است، در حوزه بهداشت عمومی، مثلاً طاعون  یا مرگ سیاه در میانه قرن 14 میلادی طی پنج سال با کشتار 75 تا 200 میلیون نفر در اروپا و آسیا از جمعیت اندک آن زمان چنین نقشی داشته و موجب تحولات عظیمی‌ در حوزه جمعیت شناختی و فرهنگی و مذهبی شد و از جمله ناتوانی کلیسا را به رغم ادعاهایش آشکار ساخت و یکی از عوامل مهم آغاز رنسانس بود.
 وی در همین راستا افزود: آنفلوآنزای اسپانیولی در 1920-1918 با حدود 50 میلیون کشته در سراسر جهان مثال دیگری است. در مورد کرونا اگر چه  سازمان بهداشت جهانی آن را سه‌شنبه گذشته به عنوان یک «پاندمی» معرفی کرد، یعنی یک اپیدمی‌ که به چند قاره سرایت کرده است، اما هنوز خیلی زود است که بتوان از آن به عنوان یک واقعه تاریخ‌ساز یاد کرد. چرا که ویروس کووید 19 به عنوان یک ویروس نوپدید هنوز عمدتاً ناشناخته است. اینکه ظرف هفته‌ها و ماه‌های آینده طی جهش‌هایی تضعیف خواهد شد یا خصلت تهاجمی‌اش افزایش خواهد یافت، اینکه چ