[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۹۰
  • دوره جدید

میلیاردرهای خاکسترنشین ، روزنامه شیراز نوین

  فرزاد وثوقی-گروه گزارش
farzad_vossoghi@yahoo.com

بازار وکیل شیراز یکی از سایت‌های بزرگ ومهم تجاری گردشگری است که این روزها دررکود شدید قرار گرفته است. فعالان این سایت بزرگ تجاری گردشگری به میلیاردهای خاکسترنشینی تبدیل شده‌اند که از آن کبکبه ودبدبه افتاده‌اند. تأثیرپذیری این سایت بزرگ تجاری گردشگری  از بی‌تدبیری‌ها را نمی‌توان کتمان کرد چرا که غیر از کرونا‌ویروس حوادث دیگری این محوطه تاریخی وتجاری را تهدید می‌کرده و می‌کند. سیاست‌های پُرتنش بخش‌های سیاسی دربُعد بین‌المللی آسیب‌های بسیاری را درحوزه تجارت جهانی پیش از کرونا ویروس به این سایت پُر اهمیت وارد نموده بود. حجم ورودی گردشگران خارجی بدون شک پاسخگوی نیازهای مطابق با عرضه دراین سایت بزرگ نبوده و نیست. 
حالا اما با شیوع کووید 19 از ماه‌های پیش از آغاز سال 1399 شاهد رکود صد درصدی دراین سایت تجاری بوده‌ایم. بدون شک دست‌اندرکاران حوزه اقتصادی استان فارس باید تدابیری خاص برای به فعالیت کشاندن این سایت درتمامی شرایط خصوصاً شرایط بحرانی اتخاذ می‌کرده تا اقتصاد فارس به این اندازه و ابعاد آسیب‌پذیر نباشد. 
داشتن سناریوهای مدیریت مقابله با بحران درحوزه اقتصادی اجتماعی یک الزام ملی وبین‌المللی است چرا که باید درمقابل هرحادثه‌ای قادر به پاسخگویی و پدافند باشیم تا اینکه حجم گسترده آسیب‌ها را دریافت کنیم. این درحالی است که نظام آموزشی ما نیز برای چنین شرایطی آمادگی وهوشیاری ندارد و با شیوع کرونا ویروس مجموعه‌های بزرگ وکوچک آموزشی ملی واستانی بدون برخورداری از شبکه‌های هوشمند به تعطیلی کشیده شدند. لذا نمی‌توان برای سایر مجموعه‌ها انتظاری فراتر از آن داشته‌باشیم وقتی نظام آموزشی ما نه آموزش بحران دیده ونه آموزش فرماندهی بحران را به صورت آکادمیک به فعالان این حوزه داده باشد.
حالا بازار سنتی فارس دررکود مطلق وبدون بازدیدکننده باقی مانده است و باید دید چه میزان از رکود وحمله بیولوژیک آسیب‌دیدگی دارد و درکنارش از چه حمایت‌هایی برخوردار خواهد شد. هرچند وقتی به پیشینه بازار بزرگ تاریخی شیراز نگاهی از سر تعمق داشته‌باشیم درگذشته نیز بدون حمایت‌های لازم  دستخوش تغییرات وتحوالاتی بوده که زیبنده آن نبوده ونیست.  پیش از کرونا ویروس سازمان آتش‌نشانی وخدمات ایمنی شهرداری شیراز بارها وبارها نسبت به آسیب‌پذیر بودن این محوطه تاریخی تجاری هشدار داده بود که به‌طور قطع امروز هم همان تهدیدات درکمین بازار وکیل است. ینکه چرا و به چه علت بخش‌های اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی ما آسیب‌پذیر هستند به پرسشی بدون پاسخ تبدیل شده است ومدیران فرهنگی و میراثی باید نسبت به آن پاسخگو باشند و چاره‌جویی کنند. 
دراین بین باید به نقش مهم واساسی تشکل‌های غیردولتی درحوزه گردشگری ومیراثی نیز اشاره کرد که مجموع فعالیت‌های آنان تاکنون چه تغییراتی در بی‌تفاوتی‌های دولتی ایجاد کرده است.  
قرار گرفتن سایت تجاری گردشگری مجموعه زندیه بربسترهای مجازی ودعوت از گردشگران یک موضوع است ودوام وبقای عرضه محصولات این مجموعه وامکان فروش وارزآوری آن داستانی دیگر است که قطعاً به آن پرداخته نشده است چرا که بدون حضور فیزیکی گردشگران آن هم به سختی، امکان فروش محصولات وارز‌آوری وجود ندارد. گواه این داستان دررکود فروش و زیان گسترده کسبه این سایت تجاری گردشگری است.
هرچند دراین میان شهرداری شیراز درامرضد عفونی محوطه بازار درایام شدت گرفتن کرونا ویروس سنگ تمام گذشت اما همچنان وپس از بازگشایی بازار رونق به آن باز نگشته وهمچنان در رکود قرار دارد وپیش‌بینی می‌شود با توجه به احتمال دوباره اوج گیری کرونا به اشکال دیگر این بازار به رکود وخوابی عمیق فرو رود.
درتهیه این گزارش به دو موضوع اشاره کردیم یکی ابعاد سیاسی وتأثیرات آن برحوزه اقتصاد ملی واستانی ودوم داشتن سناریوی مقابله با بحران‌های احتمالی وداشتن قدرت پیش‌بینی وپیشگیری لازم. چرا که بدون توجه به ابعاد پیش‌بینی وپیشگیری بحران‌های پیش‌رو اقتصادی شکننده وبدون تأثیر خواهیم داشت. اقتصادی متکی به یارانه‌های دولتی که البته دولت قادر به پرداخت آن نیست از این روست که ناچار به بازگشایی واحدهای صنفی در بسیاری نقاط کشور و استان فارس بوده‌اند. 
باید دید کارشناسان امر چه تاریخی را برای دوباره رونق گرفتن بازار وکیل پیش‌بینی می‌کنند که نگاه بلند مدت به این مقوله می‌تواند آسیب‌های بسیاری را به همراه داشته‌باشد کما اینکه هم اکنون نیز به دلیل مشکلات سیاسی، تجار ما آنچنان که باید وشاید درعرصه‌های بین‌المللی فعال و رقابت‌پذیر نبوده‌اند و از ارز‌آوری ضعیفی برخوردارند. 
بدون شک با دست روی دست گذاشتن وزانوی غم به بغل گرفتن مشکلات حل نخواهد شد وباید فکری اساسی به حال اقتصاد ملی وخصوصاً فارس نمود و می‌طلبد اهل فن خصوصاً بخش‌های غیردولتی در تعاملی گسترده با دولتی‌ها چاره اندیشی مناسبی داشته‌باشند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی