[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۵۱
  • دوره جدید

شهردار شیراز: شیراز، شاه‌بیت غزل زیبایی است، روزنامه شیراز نوین

شهردار شیراز شامگاه سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت در آیین گرامیداشت روز شیراز که در محل آرامگاه حافظ برگزار شد به صورت مجازی با شهروندان، هموطنان و دوستداران شیراز سخن گفت و این شهر را شاه‌بیت غزل زیبایی عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شیراز، حیدر اسکندرپور گفت: اردیبهشت به میانه راه که می‌رسد، تقویم جلالی ایران به احترام شیراز کلاه از سر بر می‌دارد، چرا که شیراز را به اردیبهشت و اردیبهشت را به شیراز می‌شناسند.
او افزود: شهر شیراز، شهر راز و نیاز، شعر و ادب و مهد اندیشه‌های عارفانه و عاشقانه‌هاست که تاریخی بی وقفه از فرهنگ، هنر و زیبایی را در خود جای داده است.
شهردار شیراز با بیان اینکه شیراز، شهر عاشقان خاندان ولایت، سومین حرم اهل‌بیت(ع)، آرامگاه شاهچراغ است که چون نگینی سبز بر تاریخ و فرهنگ این شهر می‌درخشد، خاطرنشان کرد: امروز بر خود می‌بالم که از سرزمینی با شما سخن می‌گویم که چون مادری مهربان، تمدن کهن ایران را از تپه پوستچی، قصر ابونصر و نگاره‌های برم دلک روی دست گرفته است؛ شهری که خاستگاه حکمت متعالی ملاصدرا و مکتب نگارگری و خوشنویسی است؛ زادگاه عرفان منصور حلاج و شیخ روزبهان و اندیشگاه سعدی شیرین سخن و لسان‌الغیب خوش‌الحان است.
اسکندرپور ادامه داد: شیراز شهری است که در آن اعتدال، مدارا و تدبیر را از حافظ، تساهل، نوع‌دوستی و همدلی را از سعدی آموخته‌ایم؛ از هفت‌رنگ کاشی‌های مسجد نصیرش تا خدای خانه مسجد عتیق، از قد رعنای سرونازهایش تا نگارگری خیال انگیز عمارت‌های تاریخی و باشکوه، از نجوای عارفان، در دل کوه‌های استوراش تا ترنم عشق در حرم روح نواز شاهچراغ(ع)، شیراز شاه بیت غزل زیبایی است.
او شیراز را شهر مهد دانایی دوران‌ها ذکر و خاطرنشان کرد: شیراز دیروز به کتابخانه عضدی‌اش می‌بالید و امروز با افتخار، پایتخت کتاب ایران زمین است تا مسیر دانش را از مدرسه‌های تاریخی به دانشگاه‌های معتبرش امتداد بخشد. شهردار شیراز گفت: در چنین شهری باید انسان و انسانیت نقطه پرگار تمام رویدادها باشد به کالبد سیمایی شهر؛ روح لطیف فرهنگ دمیده شود تا همچون مردمانش لطیف و معتدل باقی بماند. در هفته نکوداشت شیراز در ماه نزول قرآن و استجابت دعا، از خداوند مهربان سلامتی و بهروزی را برای شهروندان شهرم و همه مردم ایران و جهان آرزو می‌کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی