[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۱۸
  • دوره جدید

نگاه به معادن منفی و گاهاً قهری است، روزنامه شیراز نوین

 نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: نیاز است در ساختار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری مرجع تصمیم‌گیری در خصوص محدوده‌های معدنی تجدیدنظر شود و این مهم در معاونت بهره‌برداری دنبال شود.
به گزارش روابط عمومی‌اتاق بازرگانی فارس، محمدصادق حمیدیان در دیدار فعالان اقتصادی حوزه معدن استان فارس با معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: در حال حاضر تصمیم‌گیری در موضوع محدوده‌های معدنی در معاونت حفاظت دنبال می‌شود و تا زمانی که با نگاه محافظت و حفاظت مباحث مربوط به معدن دنبال شود شاهد تصمیم‌گیری با نگاه منفی و برخوردهای قهری خواهیم بود.
وی افزود: انتظار فعالان بخش خصوصی این است که ساختار تصمیم‌گیری در خصوص معادن تغییر کند و این مهم در حوزه معاونت بهره‌برداری دنبال شود زیرا در این بخش شاهد تسهیل در جهت بهره‌برداری و صدور پروانه‌های معدنی خواهیم بود. حمیدیان اظهارداشت: در چند سال اخیر به دلیل تصمیم‌گیری‌های نامناسب در حوزه معدن در کشور و فارس شاهد کاهش سطح معادن و تأثیر منفی امنیت سرمایه‌گذاری در معادن استان شدیم و این درحالی است که به واسطه تفاهم نامه‌ای‌که سال‌های گذشته با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری منعقد شده 85 درصد محدوده معدنی استان بلوکه شده است.
نائب‌رئیس اتاق بازرگانی فارس با تأکید بر اینکه حفظ عرصه‌های معدنی باید به معدن‌داران سپرده شود، اضافه کرد: در خصوص بسیاری از محدوده‌های معدنی وزارت صمعت، معدن و تجارت تعیین تکلیف نکرده است که انتظار ما جلوگیری از بلوکه شدن محدوده‌های معدنی استان است. وی ادامه داد: استان فارس با برخورداری از معادن مختلف در رتبه چهارم کشور قرار دارد و از نظر اشتغال در حوزه معدن نیز جز استان‌های برتر کشور است. حمیدیان عنوان داشت: این درحالی است که میزان تولید ارزش افزوده بخش معدن از کل ارزش افزوده تولیدی استان رقم معدل زیر یک درصد است که این میزان زیبنده استان فارس نیست. وی تصریح کرد: انتظار فعالان بخش خصوصی حوزه معدن استان توجه مناسب به سهم این بخش در میزان ارزش افزوده استان و کشور است که برای حمایت از بخش معدن فارس باید تدابیر ویژه‌ای ‌اندیشیده شود. حمیدیان با اشاره به مشکلات ماشین‌آلات معادن استان افزود: عمده معادن و واحدهای معدنی استان فارس با مشکل تأمین ماشین‌آلات روبرو هستند به طوری که ناوگان ماشین‌آلات آنها نیاز به نوسازی دارد و هم اکنون ورود ماشین‌آلات و یا قطعات یدکی ماشین‌آلات دچار مشکل است. وی بیان داشت: در دوره‌های گذشته بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری اجازه ورود یک دستگاه با حداکثر 10 سال ساخت داده می‌شود که در شایط فعلی افزایش قیمت دلار و قیمت تمام شده ماشین‌آلات موجب عدم امکان سرمایه‌گذاری در این بخش شده است. نائب‌رئیس اتاق بازرگانی فارس اظهارکرد: پیشنهاد مشخص ما این است که ضمن چاره‌اندیشی وزارت صمت در این زمینه برای تأمین و نوسازی ماشین‌آلات واحدهای معدنی ساز و کاری در نظر گرفته شود تا ماشین‌آلات و قطعات به صورت بدون انتقال ارز و با حداکثر 15 سال ساخت وارد کشور شود.
حمیدیان موضوع مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر مشکلات بخش معدن استان فارس عنوان کرد و ادامه داد: روند فعلی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده در بخش معدن در تضاد با روح حاکم بر قانون مالیات بر ارزش افزوده است و این درحالی است که بخش معدن نیز وضعیتی مشابه بخش کشاورزی دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی