[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

فرهنگ پارس و زوایای کمتر شناخته‌شده‌ آن- شهرستان بوانات، روزنامه شیراز نوین

شهرستان بوانات ازشهرستان شمال شرقی استان فارس است که دارای 4807کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 220کیلومتر است. این منطقه علاوه بر آثار مذهبی و تاریخی، دارای طبیعت بکر و زیبایی بوده و آب و هوای سرد و زمستانی بهار و تابستان خنک و باصفایی برای آن ایجاد کرده است. کوهستانی بودن منطقه با پوشش گیاهی فراوان در تابستان، تفرجگاه‌های طبیعی فراوان را به‌ وجود آورده است. در زمستان کوهستان‌های پربرف منظره‌ای ویژه را برای شهرستان ایجاد می‌کند. عمده‌ترین محصولات کشاورزی شهرستان بوانات، گردو و بادام و کشمش است. جاذبه‌های گردشگری شهرستان بوانات از این‌قرار است:
مسجد جامع سوریان
این بنا که در مرکز شهر واقع شده است، از آغاز قرن ششم هجری است و تاکنون چندین بار مرمت شده است. شبستان قسمت جنوبی مسجد، قدیمی‌تر از بنای موجود و سقف‌های روی آن دارای مقرنس‌های ساده گچی است و در هلالی داخل گنبد، کتیبه‌ای قرآنی وجود دارد. در چهارگوش گنبد، چهار طاقچه مانند با مقرنس‌های زیبای گچبری کار شده است. این مسجد در قدیم دارای یک منبر چوبی منبت کاری شده با کتیبه‌ای به تاریخ 771هجری قمری بوده است.
امامزاده حمزه(ع)
از زیارتگاه‌ها و اماکن متبرکه دوره صفویه در بوانات است که در روستای مزایجان واقع شده است. بقعه امامزاده دارای گنبد با کاشیکاری‌های فیروزه‌ای و ارتفاع حدود 16متر است. در صحن و در زیر گنبد، ضریح امامزاده واقع شده است که از جنس چوب با مشبک و منبت کاری ساده است. سقف گنبد از داخل دارای تزیینات گچبری ساده است.
بقعه محمد حنفیه
این مکان در دامنه کوهی سبز و خرم در فاصله 15کیلومتری غرب سوریان قرار دارد. این مکان مورد احترام اهالی محل بوده و به قدمگاه محمد حنفیه معروف است. درختان سبز و خرم و چشمه آب روان، این مکان را به تفرجگاهی خوش منظره تبدیل کرده است.
پل آجری سوریان 
این پل که روی رودخانه سوریان در جنوب و ابتدای شهر قرار دارد، متعلق به دوره صفویه است. مصالح به کار رفته در آن سنگ گچ ساروج و نمای آجر است. این پل دارای یک دهنه و دو پایه با قوسی هشتی است.

 

کریمی
۱۳۹۷/۰۶/۱۴

شهرستان زیبایی است

ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی