[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۸۳
  • دوره جدید

غضروف مصنوعی با پرینتر ۳ بعدی تولید شد، روزنامه شیراز نوین

محققان با استفاده از پرینتر سه بعدی و جوهری از جنس پلیمر، غضروف مصنوعی ساخته اند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، افرادی که لگن، زانو و مهره‌های ستون فقرات آنها فرسوده می‌شود، با مشکل فقدان غضروف روبرو می‌شوند. این امر سبب می‌شود استخوان‌ها در برابر یکدیگر ساییده شوند و در نتیجه تورم در بدن به وجود می‌آید.
اکنون محققان با استفاده از یک پرینتر ۳ بعدی آنالوگی مصنوعی از غضروف ساخته‌اند که می‌توان از آن برای درمان چنین بیمارانی استفاده کرد.
این غضروف مصنوعی  ویژگی‌های یک نمونه واقعی را دارد و از مفاصل آسیب دیده دوباره محافظت می‌کند.  این در حالی است که تا پیش از این ابداع نسخه‌هایی از غضروف مصنوعی به دلیل پیچیدگی این ماده غیرممکن به نظر می‌رسید. اما محققان دانشگاه کلرادو پرینترهای ۳ بعدی بسیار دقیق را برای ساخت این آنالوگ به کار گرفتند.
این تحقیق در کل روی دستکاری الاستومرهای کریستالی مایع(LCEs) متمرکز بود که به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری و توانایی خارق‌العاده‌شان برای پراکندن انرژی زیاد مشهور هستند.
نمایشگرهای موبایل نیز از مواد LCE ساخته می‌شوند و همین ماده در تولید «کولار»( Kevlar )نیز به کار می‌رود.
نام تجاری برای الیاف ساخته شده از پارا آرامید قوی و سبک است. کولار به‌طور معمول به صورت نخ یا پارچه‌های بافته شده یا به عنوان یک بخش از مواد کامپوزیتی استفاده می‌شود. در حال حاضر کولار به عنوان محافظ بدن نیز استفاده می‌شود زیرا نسبت استحکام آن به وزنش زیاد است.
در محافظ بدن کولار، پلیمرها می‌توانند مقدار زیاد انرژی تولید شده از یک گلوله را جذب کنند. محققان این پژوهش توانستند این پلیمرها را به اندازه کافی نرم کنند تا به شکل جوهر پرینتر ۳ بعدی استفاده شود.
در حقیقت محققان LCEها را به نوعی رزین شبیه عسل تبدیل و آن را درون یک پرینتر ۳ بعدی مخصوص قرار دادند.
به این ترتیب آنها توانستند شکل دلخواه را به ماده بدهند و سپس آن را در برابر نور مافوق بنفش قرار دادند. نور مافوق بنفش مایع مذکور را سخت می‌کند و وضعیت ماده تثبیت می‌شود.
‌اکنون این ماده پرینت شده ساختاری شبیه کندوی زنبور عسل دارد. این تحقیق در نشریه Advanced Material منتشر شده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی