[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۳
  • دوره جدید

سازندگی شیراز در پرتو پروژه‌های انسان‌محور، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر: 
 به همت شهرداری شیراز آیین بهره‌برداری از پروژه‌های شاخص شهری با اعتباری بالغ بر یک‌هزارمیلیارد تومان برگزار شد. این مراسم عصر یکشنبه 8 تیرماه با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز، استاندار فارس، نماينده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار شیراز، فرماندهی انتظامی استان فارس، جمعی از اعضای شورای شهر و مدیران و مسئولان شهری و استانی در محل پروژه‌ها برگزار شد.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام‌جمعه شیراز در مراسم افتتاح پروژه‌های شهرداری شیراز به مناسبت دهه کرامت، گفت: همه ما به‌عنوان مردم فارس و شیراز به وجود این بزرگواران در شهر و استانمان افتخار می‌کنیم و امیدواریم که همیشه چراغ شهر به برکت این بزرگان روشن باشد. آیت‌الله لطف‌الله دژکام با تقدیر از دست‌اندرکاران اجرای این پروژه‌ها تصریح کرد: امیدواریم که در هرآنچه مایه آسایش و خوشدلی مردم است، عزیزان شهرداری موفق شوند. 
وی در ادامه با اشاره به رویکرد شهرداری شیراز در زمینه انسان‌محوری در اجرای پروژه‌ها گفت: رویکرد شهرداری در این سال‌های اخیر به‌نوعی انسان‌محور، یعنی توسعه بر محور نیازها و رویکرد انسان است. معتقدیم ساخت‌وساز فیزیکی همراه با گشایش روحی و معنوی انسان است و امیدوارم به‌عنوان یک هدف‌گذاری ارزشمند، سایر مدیران هم این رویکرد را دنبال کنند.  آیت‌الله دژکام گفت: اگر امروز با آسیب‌های اجتماعی روبه‌رو هستیم، به آن دلیل است که به جایگاه انسان‌ها توجه نکرده‌ایم و توسعه مادی گرهی از کارها باز نمی‌کند. 
امام‌جمعه شیراز گفت: خوشبختانه با نگاه خوبی که در معاونت فرهنگی شهرداری هم در این مدت مشاهده کردم، منجر به کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود و با ادامه این اقدامات حیثیت یک شهر جهانی مانند شیراز را آنقدر بالا می‌بریم که بتوانیم بگوییم که به شیراز آی و فیض روح قدسی بجوی از مردم صاحب کمالش. استاندار فارس نیز در این مراسم با بیان اینکه سه پروژه یادشده به‌عنوان خدمتی ارزشمند در اختیار شهروندان قرار گرفته است، اظهار کرد: هدف این پروژه‌ها ایجاد تسهیل در رفت‌وآمد و کاهش بار ترافیکی است. وی با بیان اینکه درمجموع حاصل وظایف شهرداری باید سبب ایجاد رفاه و آرامش برای شهروندان باشد، ابراز امیدواری کرد که با اجرای پروژه‌هایی از این دست شاهد تقویت این رفاه و خدمت‌رسانی باشیم.
رحیمی ضمن تقدیر از همه دست‌اندرکاران این پروژه خاطرنشان کرد: این سه پروژه علاوه بر اینکه شمال و جنوب شهر شیراز را به هم متصل می‌کند، با کاهش ترافیک و در پی آن کاهش استفاده از سوخت‌های فسیلی از پروژه‌های سبز محسوب می‌شوند.
استاندار فارس با اشاره به اینکه سه پروژه با حدود هزارمیلیارد اعتبار انجام شده و به بهره‌برداری رسیده است، عنوان کرد: امیدواریم شهرداری با ادامه روند کاهش بروکراسی اداری توفیق بیشتری در جذب  سرمایه‌گذاران به دست آورد.
وی همچنین بر لزوم تعریف پروژه‌های تفریحی، توریستی، تجاری و... در کنار چنین پروژه‌های عمرانی تأکید کرد و گفت: امیدواریم همانگونه که شورای شهر و شهرداری تاکنون این موضوع را در دستور کار قرار داده‌اند، از این پس شاهد توجه بیشتر دست‌اندرکاران قانون‌گذاری ملی و محلی نیز در این راستا باشیم.
رحیمی افزود: مجموعه مدیریتی استان نیز می‌کوشد از اختیارات قانونی برای کمک به تعریف چنین پروژه‌هایی کمک کند. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز گفت: امیدواریم امسال سال افتتاح پروژه‌های ارزشمند و تأثیرگذار در حوزه شهری باشد.
دکتر عبدالرزاق موسوی در آیین بهره‌برداری از سه پروژه شاخص شهری که به همت شهرداری شیراز و با حمایت‌های شورای اسلامی شهر به بهره‌برداری رسید، خاطرنشان کرد: سازندگی شهر شیراز محصول تلاش پیشینیان از گذشته‌های دور تا به امروز است و باید در نظر داشته باشیم که توفیق خدمت سعادت گران‌بهایی است که پروردگار نصیب ما کرده و باید قدردان آن باشیم. وی با تبریک دهه کرامت و زادروز احمد بن موسی(ع) گفت: طراحی و اجرای این پروژه‌ها در شرایط دشوار شیوع کرونا، مأموریت بزرگی بود که شهرداری شیراز با حمایت‌های شورا موفق به انجام آن شد. باید از تلاش‌های استانداری، فرمانداری، کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورا که زمینه اجرای به‌موقع آنها را پدید آوردند، قدردانی کرد. این مقام مسئول نام‌گذاری‌های این سه پروژه شاخص شهری را تحسین‌برانگیز ارزیابی کرد و اظهار داشت: همه جامعه ایران مدیون شهدا هستند؛ چراکه آنها در شرایط دشوار جنگی و با وجود تمامی مشکلاتی که در آن دوران وجود داشت، با ایثار جان خود بزرگ‌ترین خدمت را به کشور انجام دادند و باید آرمان‌های شهدا را سرلوحه عملکرد خود قرار دهیم.  رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه گفت: نقش مهندسان در سازندگی شهر و در دوران دفاع مقدس بی‌بدیل است و نام‌گذاری پروژه مهندسین به نام این زحمتکشان نشانه‌ای از قدردانی مجموعه شهرداری و شورا از آنهاست. 
در ادامه دکتر موسوی با اعلام مراتب سپاس‌گزاری از زحمات مرحوم بهمن‌بیگی، گفت: انسان‌های بزرگی برخاسته از مکتب بهمن‌بیگی هستند و در مراسم خاک‌سپاری او انبوهی از پرورش‌یافتگان مکتبش از داخل و خارج کشور شرکت داشتند و همه ما وظیفه داریم قدردان خدمات این بزرگان باشیم.
شهردار شیراز نیز در مراسم افتتاح سه پروژه تقاطع سه‌سطحی استاد بهمن‌بیگی، بزرگراه مهندسین و فاز دوم تقاطع رودکی با بیان اینکه در ماه‌های گذشته کشور با مشکلاتی روبه‌رو بوده است، عنوان کرد: شهرداری نیز مانند سایر دستگاه‌های اجرایی این مشکلات را پیش رو داشته است؛ اما با همراهی شورای شهر و بخش‌های مختلف شهردادی گام‌های بزرگی برداشته شده است.اسکندرپور همچنین خبر داد: از هم‌اکنون تا هفته دولت شاهد افتتاح سریالی پروژه‌های بزرگ شهری در شیراز خواهیم بود. وی ادامه داد: البته این افتتاح‌ها در نیمه دوم سال نیز ادامه خواهد داشت.
شهردار شیراز با تأکید بر اینکه سال ۹۹ سالی خوب در کارنامه عملکرد شهرداری است، گفت: در کنار افتتاح پروژه‌های بی‌شمار، شاهد شروع عملیات اجرایی بعضی پروژه‌ها نیز خواهیم بود.
وی به پروژه در حال اجرای باغ ایرانی اشاره کرد و با بیان اینکه پروژه ۱۰ هکتاری مذکور تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید، اظهار کرد: رویکرد شهرداری و شورای شهر اجرای پروژه‌های نرم‌تر و انسان‌محور است که بر کیفیت زندگی آپارتمان‌نشینی در کلانشهرها اثری مثبت داشته باشد. اسکندرپور افزود: هریک از مناطق شهرداری ۳ تا ۵ مورد از این پروژه‌ها را در دست اجرا دارند. شهردار شیراز با اشاره به اجرای پروژه سپهبد شهید قاسم سلیمانی، خاطرنشان کرد: این پروژه که با اعتبار هزارمیلیارد، جزو بزرگ‌ترین پروژه‌های شهری محسوب می‌شود، رینگ شمال‌غربی شهر را تکمیل می‌کند. وی در ادامه با بیان اینکه این پروژه در دهه فجر یا حداکثر روز شیراز افتتاح خواهد شد، عنوان کرد: بزرگراه سپهبد سلیمانی با تکمیل رینگ پیرامونی شهر سبب می‌شود مسافرانی که قصد عبور از شیراز را دارند، وارد شهر نشوند که این موضوع سبب کاهش ترافیک خواهد شد. شهردار شیراز همچنین به اجرای پروژه آسفالت در شهر اشاره کرد و گفت: برنامه روزانه این عملیات در سراسر شهر از سوی شهرداری اعلام می‌شود.
اسکندرپور با اشاره به اینکه شهرداری توجه ویژه‌ای به نورپردازی و منظر شهری دارد، از بهره‌برداری ۲۰ پروژه منظر شهری در سال جاری خبر داد. وی یادآور شد هم‌اکنون ۵۰ پروژه ارتقای فضای سبز شهری نیز در مناطق مختلف شهرداری در دست اجراست. شهردار شیراز در پایان از مردم مناطقی که این سه پروژه در آنها اجرا شده، به‌خاطر تحمل مشکلاتی همچون صدای انفجار و... عذرخواهی کرد. نواب قائدی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: یکی از امتیازهای  توفیق خدمت، رفاه و ‌ستایش شهروندان است که شورا در این راه گام برمی‌دارد. وی با اشاره به سه پروژه شاخص در رینگ پیرامونی شهر شیراز افزود: امروز شاهد به‌ثمرنشستن سه پروژه بزرگ در مقیاس استانی و حتی ملی هستیم؛ چراکه این رینگ پیرامونی و کمربندی به‌عنوان یکی از کانال‌های ارتباطی و شریان حمل‌ونقلی جنوب به شمال کشور محسوب می‌شود. قائدی تصریح کرد: اعتبار این سه پروژه بالغ بر هزارمیلیارد تومان است که  با توجه به مسائل ناشی از کرونا و ‌رکورد اقتصادی، تأمین این اعتبارات برای تکمیل پروژه‌ها بسیار ستودنی است.
وی ابراز داشت: این سه پروژه موجود مکمل هستند که در قابل یک زنجیره ترافیکی عمل می‌کنند. در نام‌گذاری هم سعی شده ارتباط معنایی به‌خوبی نمود یابد؛ به‌گونه‌ای که تقاطع شهیدان رودکی نماد ایثار،  بزرگراه مهندسین نماد تلاش و پشتکار مهندسان و تقاطع استاد بهمن‌بیگی نماد علم و‌ پشتکار جامعه عشایری است.  قائدی با اشاره به مزیت‌های بهره‌برداری از این پروژه‌ها گفت: با تقاطع بزرگراه مهندسین و ‌استاد بهمن‌بیگی  محور امیرکبیر که سال‌ها  محل تردد خودروهای  سنگین بوده است، با عبور خودروها از روی تقاطع  شاهد کاهش ترددها در این محور شهری خواهیم بود و ‌امیدواریم بتوانیم با بهره‌برداری از فاز ۲ تقاطع بهمن‌بیگی که شامل زیرگذر و تقاطع منهدسین است، مشکلات کامل برطرف شود. وی  ابراز  داشت: وقتی تقاطعی به نام شهید نام‌گذاری شود، باید شأن آن حفظ شود و با یک تابلو  نام آن در معرض دید عموم قرار بگیرد. رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای شهر شیراز با اشاره به وضعیت خطرناک کمربندی شیراز و تلفات جانی که در این محور رخ می‌دهد، اظهار کرد: در محور کمربندی شیراز با مساعدت شهرداری  سه تقاطع غیرهمسطح احداث شده و احداث سه تقاطع نیز در تعهد اداره راه و شهرسازی است که جا دارد این اداره نیز به تعهدات خویش عمل کند. وی با اشاره به حضور قادری نماینده مردم شیراز در این مراسم، گفت: جا دارد که ساماندهی و احداث این تقاطع   در محور کمربندی جزو پروژه‌های ملی دیده شود تا از محل بودجه‌های ملی این محور ساماندهی شود.  وی حضور مدیرکل صداوسیما را در این جلسه غنیمت شمرد و‌ گفت: برای احداث تقاطع جام‌جم در ابتدای بزرگراه شهید سپهبد سلیمانی، نیازمند همکاری صداوسیما هستیم تا فاز ۲ بزرگراه شهید سلیمانی را به موازات بلوار چمران به بهره‌برداری برسانیم.  بر اساس این گزارش شایان ذکر است، از اول تقاطع 3سطحی استاد بهمن‌ببگی با اعتباری بالغ‌بر 491میلیارد تومان و طول روگذر 924 متر و عرض 13 متر با هدف تکمیل رینگ شمالی-جنوبی از بزرگراه شهید سلیمانی، کمربندی تا ورودی جاده بوشهر ساماندهی خودروهای سنگین و مسافران طراحی و اجرا شده است. همچنین بزرگراه مهندسین با اعتباری بالغ‌بر 263میلیارد تومان در حد فاصل بلوار امیرکبیر تا تقاطع ایمان جنوبی و کمربندی ادامه دارد. این بزرگراه با هدف تکمیل رینگ درون‌شهری غربی شیراز با طول مسیر 2260 متر و عرض 55 متر طراحی و اجرا شده است.
در ادامه پروژه‌های شاخص شهری فاز دوم از تقاطع شهید رودکی یکی با اعتباری بالغ‌بر 73میلیارد تومان به طول پل 220 متر و عرض 11 متر به بهره‌برداری رسید. هدف از اجرای تقاطع غیرهمسطح شهید رودکی افزایش ضریب ايمنی تردد و کاهش زمان سفر در تقاطع عنوان شده است. شایان ذکر است که ایستگاه مترو وکیل‌الرعایا یکی دیگر از پروژه‌های شاخص است که به همت شهرداری شیراز در روزهای آتی به بهره‌برداری خواهد رسید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی