[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۰۶
  • دوره جدید

رضایی: آمار طلاق با تدوین آیین‌نامه و تصویب قوانین کاهش نمی‌یابد ، روزنامه شیراز نوین

خانه ملت: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با هشدار نسبت به افزایش آمار طلاق در کشور گفت: خلاء قانونی و ضعف قوانین در حوزه خانواده و ازدواج جوانان دیده نمی‌شود.
مسعود رضایی با هشدار نسبت به افزایش آمار طلاق در کشور یادآور شد: واقعیت آن است که بیکاری، فقر و مباحث اقتصادی عمده علت افزایش آمار طلاق بوده و تا زمانی که برای رفع معضل بیکاری چاره‌ای اندیشیده نشود، همچنان باید شاهد رشد آمار طلاق و دیگر آسیب و چالش‌های اجتماعی در کشور باشیم.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه خلاء قانونی و ضعف قوانین در حوزه خانواده و ازدواج جوانان دیده نمی‌شود، در رابطه با علت عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان گفت: قوانین بر زمین نهاده زیادی در بحث خانواده و تسهیل امور ازدواج جوانان وجود دارد که تاکنون به اجرای آنها توجهی نشده و در حقیقت، تنها روی کاغذ باقی مانده‌اند. البته مشکلات اقتصادی زوجین با تصویب قانون رفع نمی‌شود؛ بلکه با تأمین منابع لازم و رفع مشکلات اقتصادی رفع می‌شود.
وی با تأکید بر لزوم رفع مشکلات اقتصادی سد راه زندگی زوجین و همچنین فرهنگ‌سازی مناسب برای کاهش آمار طلاق تأکید کرد و با انتقاد از اینکه رفع مشکلات اقتصادی دغدغه مسئولان نیست گفت: بی‌توجهی به مشکلات زوجین و جوانان به گونه‌ای است که با وجودی که منابع لازم از سوی بانک‌ها برای ازدواج جوانان در نظر گرفته شده؛ اما متأسفانه برخی جوانان از اخذ وام 10میلیونی محروم مانده‌اند. این در حالی است که مشکلات و مباحث اقتصادی نقش عمده‌ای در افزایش آمار طلاق ایفا می‌کند.
رضایی با انتقاد از اینکه در حالی با افزایش آمار طلاق در کشور روبرو هستیم که ازدواج در کشور کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: با تأمین مسکن و بهبود وضعیت اشتغال در کشور، می‌توان در جهت کنترل و کاهش آمار طلاق گامی اساسی برداشت و در واقع با تبلیغ، هشدار دادن، ابراز نگرانی در رابطه با افزایش آمار طلاق و همچنین معایب طلاق هیچ گره‌ای از معضل طلاق باز نمی‌شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس دهم با بیان اینکه با تدوین آیین‌نامه و تصویب قوانین نمی‌توان آمار طلاق را کاهش و به اختلافات خانوادگی پایان داد، با یادآوری نگاه برنامه ششم به موضوع طلاق گفت: سازمان بهزیستی در این برنامه مکلف شد در راستای کنترل و کاهش نرخ طلاق به میزان 20درصد سال پایه در طول اجرای برنامه زمینه‌سازی لازم را از طریق مرکز فوریت‌های اجتماعی و مددکاری جهت پیشگیری از اختلاف و بحران‌های خانوادگی و پیشگیری از وقوع طلاق اقدامات خود را با کمک نهادهای مربوطه گسترش دهد. هرچند با تدوین آیین‌نامه و تصویب قوانین نمی‌توان آمار طلاق را در کشور کاهش داد؛ اما انتظار می‌رود سازمان بهزیستی با انجام تکالیف قانونی خود در جهت تحقق این موضوع گام‌های اساسی بردارد.
وی ادامه داد: همچنین در این برنامه صدا و سیما موظف شد در برنامه‌های خود ترویج ازدواج، ضدارزش بودن طلاق و آسیب‌های اجتماعی آن برای زوجین و فرزندان، فرهنگ افزایش پایبندی زوج‌ها به خانواده و حفظ حرمت خانواده را به عنوان محورهای اصلی سبک ایرانی اسلامی مدنظر قرار دهد. نماینده مردم شیراز در مجلس دهم با بیان اینکه بی‌توجهی زوجین نسبت به مراجعه به مراکز مشاوره‌ای ریشه در مشکلات اقتصادی دارد گفت: به نظر می‌رسد به دلیل آنکه زندگی زوجین تحت شعاع مسائل اقتصادی قرار گرفته بنابراین تمایل و رغبتی برای مراجعه به مراکز مشاوره‌ای و همچنین آمادگی ذهنی برای پذیرش نصحیت و موعظه ندارند.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، بر لزوم ارائه مسکن ارزان قیمت به زوج های جوان تأکید کرد و گفت: متأسفانه دولت تاکنون نتوانسته در جهت تأمین مسکن زوج‌های جوان گامی اساسی بردارد. این در حالی است که زوج‌های جوان به هیچ وجه در شرایط فعلی و با ارائه وام‌های خرد نمی‌توانند صاحب مسکن شوند و این عامل می‌تواند در افزایش آمار طلاق بسیار تأثیرگذار باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی