[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۹۲
  • دوره جدید

روزی که مرد پرنده به دنیا آمد، روزنامه شیراز نوین

امروز مصادف با درگذشت ارویل رایت معروف است. همان مخترعی که آرزوی دیرینه بشر را به واقعیت تبدیل کرد و برای اولین بار انسان را هم‌تراز با پرندگان روانه آسمان کرد. ارویل و ویلبر رایت کسانی بودند که اولین هواپیمای قابل کنترل موتوردار و سنگین‌تر از هوا را ساختند و گام مهمی در تحقق رؤیای پرواز بشر برداشتند. برادران رایت سال‌ها بر روی گلایدرها و وسایل نقلیه مشابه قبل از نخستین پروازشان کار می‌کردند.
دو برادر دوچرخه‌فروش پس اینکه خبری در روزنامه مبنی بر مرگ یک گلایدر سوار خواندند به این فکر افتادند که اطلاعاتی در این زمینه کسب کنند. در ۱۸۹۹ گلایدر مدل و در تابستان ۱۹۰۱ اولین گلایدر واقعی آنها برای آزمایش آماده شد. آنها کیتی هاوک را برای این موضوع انتخاب کردند اما پرواز آن چندان موفقیت‌آمیز نبود.  
آنان پس مطالعات بیشتر روی گلایدرها دومین گلایدر خود قناری را ساختند و ماشین ابداعی خود را پس از تدارک و پیش بینی تمامی تمهیدات لازم در روز 14 دسامبر 1903 به پرواز درآوردند که پرواز موفقیت آمیزی نبود. با این وجود آنان سه روز بعد، هواپیمای یک موتوره خود را برای چهار مرتبه در آسمان به پرواز درآورند و اولین انسانهایی شدند که پرواز با هواپیما را تجربه کردند.
در یک صبح پنجشنبه رؤیایی که باد مناسبی نیز در فضای اطراف ساحل پیچیده بود ابتدا ارویل و سپس ویلبر و بعد بار دیگر ارویل و سپس ویلبر مجموعاً چهار پرواز انجام دادند. هواپیمای دوباله آنها از روی یک ریل پرتاب چوبی به مسافت حدود 18 متر و در جهت مخالف بادی به سرعت بیش از 20 مایل در ساعت 32 کیلومتر در ساعت به هوا بر می‌خاست. 
در اولین آزمایش، ویلبر مسافتی در حدود 120 فوت را در مدت زمانی در حدود 12 ثانیه طی کرد. در آخرین و طولانی ترین پرواز نیز که به وسیله ویلبر انجام شد مسافتی در حدود 852 فوت در 59 ثانیه طی شد. حوالی ظهر آن روز، یکی از معدود شاهدان این پروازها که جوانی به نام "جانی مور" بود پس از دیدن موفقیت برادران رایت ، در حالی که از خوشحالی در پوست خود نمی گنجید، شروع به دویدن در کنار ساحل کرد و فریاد زد: «آنها بالاخره موفق شدند، آنها بالاخره موفق شدند، چقدر خوب شد که آنها بالاخره پرواز کردند.» ویلبر رایت که عمر کوتاه تری داشت در 30 مه 1912 در اثر ابتلا به بیماری تیفوئید در سن چهل و پنج سالگی درگذشت و برادرش ارویل در 30 ژانویه 1948 در سن هفتاد و شش سالگی درگذشت. مجموعه عکس‌های آلبوم برادران رایت در موزه کتابخانه کنگره امریکا نگهداری می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی