[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۲۴
  • دوره جدید

خنک‌کردن خانه در هوای گرم، روزنامه شیراز نوین

قسمت پایانی
مقدار دیگری از گرمای ناخواسته، از طریق پنجره‌ها وارد خانه می‌شود. استفاده از پوشش‌های بازتاب دهنده نور، یکی از راه‌های دفع این گرماست. استفاده از این نوع پوشش روی پنجره‌ها علاوه بر خنک نگه‌داشتن خانه، از تابش مستقیم نور خورشید به وسایل خانه و کم‌رنگ شدن مبلمان، پرده‌ها و فرش هم جلوگیری می‌کند. انواع متعددی از این پوشش‌ها با درجات گوناگونی از تیرگی وجود دارد که با توجه به نوع آب و هوای منطقه، باید نوع مناسب را انتخاب کرد. اگر از پوشش‌های ثابت استفاده می‌کنید، بهتر است پنجره‌های جنوبی را با این پوشش نپوشانید تا در زمستان بتوانید از گرمای نور خورشید استفاده کنید.
 عایق‌کاری یا ایزولاسیون، روش مناسبی برای جلوگیری از انتقال گرما به داخل خانه است. عایق کاری، خانه را از گرمای تابستان و سرمای زمستان محافظت می‌کند. بهترین محل برای عایق‌کاری، پشت‌بام و سقف و راهروی طبقه بالای خانه است؛ چون این محل‌ها مهم‌ترین منبع جذب گرما هستند.
گیاهان یک عایق طبیعی هستند که علاوه بر کم کردن میزان تابش نور خورشید، به‌طور طبیعی هوا را نیز تصفیه می‌کنند. معمولاً از گیاهان خودرو و محلی که نیاز به رسیدگی و توجه کمتری دارند برای این کار استفاده می‌شود. گیاهان علاوه بر جلوگیری از تابش نور خورشید، مقداری خنکی مطبوع هم ایجاد می‌کنند و می‌توانند دمای اطراف‌شان را تا پنج درجه سانتی‌گراد کاهش دهند.
سایبان‌ها با جذب یا بازتاب نور خورشید، به میزان قابل توجهی از ورود آن به خانه جلوگیری می‌کنند. نصب سایبان در هر دو سطح خارجی و داخلی پنجره  مفید است؛ اما سایبان‌های خارجی به دلیل اینکه گرما را پیش از برخورد با پنجره دفع می‌کنند، مناسب‌تر و مؤثرتر هستند. هنگام نصب سایبان باید با توجه به شرایط آب و هوایی و تعداد دفعات باز کردن پنجره، نوع مناسب را انتخاب کرد. نصب سایبان مناسب، دمای داخل خانه بسیار کاهش می‌دهد. سایبان‌های براق و رنگ روشن بیشتر گرما را دفع می‌کنند. بهتر است سایبان با پنجره زاویه ۴۵۵درجه داشته و طول آن نیمی ‌از ارتفاع آن را بپوشاند.
درختان و گیاهان هم می‌توانند به‌عنوان سایبان عمل کنند. کاشتن یک درخت در دیوار شرقی یا غربی خانه با سایه انداختن روی پنجره و دیوارها، مانند سایبان عمل می‌کند. بهتر است از درخت‌هایی که در پاییز برگ آنها می‌ریزد استفاده کرد تا در زمستان، بتوان از مزایای گرمای خورشید بهره‌مند شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی